REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Almanlar, Dünyaya çayi Karakuyu’dan üretiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Almanlar, Dünyaya çayi Karakuyu’dan üretiyor
1.027 Görüntüleme
14 Ekim 2010 - 21:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Martin Bauer , basta Türkiye olmak üzere dünyanin bir çok ülkesine bitki çaylari üretiyor. Iç piyasaya 40 farkli ürün üreten isletme Dogadan ve Lipton gibi dev markalara bitki çaylari üretiyor.

2004 yilinda yüzde yüz Alman sermayesi ile Istanbul’da kurulan Martin Bauer Bitki Çaylari firmasi, 2006 yilinda Torbali Karakuyu Semti’nde 2000 bin metre kare kapali alanda üretim fabrikasini faaliyete açti. Bitki ve meyve çaylari üreten fabrika Karakuyu’dan iç ve dis piyasaya 3 bin ton üretim yapiyor. Almanya agirlikli olmak üzere Ispanya, Polonya, Rusya, Tunus, Suriye’ye iharacat yapan Martin Bauer Türkiye pazarinin ise yüzde 80’ne sahip.

DUNYA LIDERLERININ YATIRIMLARI TORBALI’YA

MERKEZI Almanya’da bulunan Martin Bauer Bitki Çaylari firmasinin temeli 1890’da Martin Bauer tarafindan atilmis. Rusya, Polonya, Misir, Italya basta olmak üzere 16 ülkede üretim tesisleri bulunuyor. Su anda 3. nesil aile sirketi olan firma, 2004 yilinda Türkiye’deki temellerini Istanbul’da atti. Türkiye pazarina 3 milyon dolarlik yatirim yapan Martin Bauer firmasi, 2006 yilinda Torbali-Karakuyu’ya üretim fabrikasini 2000 metrekare kapali alanda faaliyete açti. Ilçemizden basta Türkiye olmak üzere dünyanin bir çok ülkesine bitki çaylari üretiyor. Iç piyasaya 40 farkli ürün üreten isletme Dogadan ve Lipton gibi dev markalara bitki çaylari üretiyor. Toplam 2.500 milyon çalisaniyla dünyadaki liderligini koruyor. Karakuyu’daki tesislerde 40 personel çalisiyor.  Istanbul’da bulunan mekezlerinin de 2011 yilinin basinda tamamiyle Karakuyu’ya tasinacagini ifade eden fabrikanin genel müdürü Mehmet Akin Palazoglu, yatirimlarin devam edecegini söyledi. Su anda faaliyette olduklari fabrikanin kiralik oldugunu ve çok yakinda yine Karakuyu’ya 4500 metre kare alana kurulacak olan fabrikalarina tasi-nacaklarini söyleyen Palazoglu: “Sirketimiz yüzde yüz Alman sermayesi ile kurulmus bir sirket. Merkezimiz Almanya’da bulunuyor. Basta Lipton ve Dogadan firmalari olmak üzere Türkiye’de bir çok firmaya bitki ve meyve çaylari gönderiyoruz. Sirketimizin ayrica grup sirketlere Türkiye’den tibbi bitki ve meyve ihracati yapiyor. 2011 yilinin basinda Istanbul’daki merkezimiz de tamamiyle buraya gelecek. Faaliyetle-rimizi buradan devam ettirecegiz” dedi.

ULKE PAZARINDA YUZDE 80 PAY SAHIBI

DUNYADA bitki çaylari üretimi yapan firmalarin önde gelen isimlerinden olan Martin Bauer Bitki Çaylari fabrikasinin tüm çalisanlari Torbali ve Karakuyu’dan. Yillik yurt disi ihracati 2000 ton civarinda olan firma yurt içi pazarina da 1000 ton satis yapiyor. Iç piyasaya Ihlamur, Ada çayi, Rezene, Anason, Ayvali Ihlamur, Naneli Ihlamur gibi 40 farkli ürünün ticaretini yapiyor. Firmanin bünyesinde Kimyagerler, Ziraat Mühendisleri, Yüksek Ziraat Mühendisleri ve Endüstri Mühendisleri görev yapiyor. Ar-Ge çalismalarina da agirlik veren isletme, ISO-22000 Kalite belgesine sahip. Torbali’dan dünyaya ürün gönderdiklerini dile getiren Palazoglu, “Urünlerimizi hammadde olarak aliyoruz. Tesislerimizde islenerek müsterilerimize gönderiliyor. Daha sonra sirketler paketleyip piyasaya satisa sunuyor. Karakuyu’dan agirlikli olarak Almanya, Ispanya, Polonya, Rusya, Tunus, Suriye gibi birçok ülkeye gönderiyoruz. Türkiye pazarinda yüzde 80 pay sahibiyiz.

URUNLER HER ASAMADA KONTROLDEN GEÇIYOR

HAMMADDELERIN çok büyük bir titizlikle kontrol edildigini dile getiren Palazoglu, “En önemli prensibimiz, kalite standartlari ve hijyenik kosullarda saglikli ürünler üretmek. Mal kabulu asamasindan itibaren çok titiz davraniyoruz. Urünlerimiz mal girisinden baslayarak, üretim asamasinda ve müsteriye gönderim öncesinde her asamada kalite kontrol departmanimiz tarafindan analiz ediliyor.

TORBALI HER YÖNU ILE UYGUN

TORBALI’NIN hem Izmir’e hem de Adnan Menderes Ha-valimanina yakin olmasindan dolayi uygun bölge oldugunu dile getiren Palazoglu: “Karar asamasinda Izmir’i, tibbi bit-kiler konusunda ihracat mer-kezi olmasi nedeniyle seçtik. Yöre olarak Karakuyu’nun seçilmesindeki en büyük etkenler ise Havaalanina ve Izmir’e yakin olmasi. Torba-li’da nitelikli is gücünü bula-bilecek olmamiz da karari-mizda önemli rol oynadi. Yö-resel olarak, Torbali yaptigi-miz ise çok uygun bölge ol-dugundan tercihimizi Karaku-yu’dan yaptik. Çevreye du-yarli bir sirket olarak üretimi-mizde çevreye karsi çok has-sas davraniyoruz. Torbali Be-lediyesinin düzenledigi sosyal projelerde yer almaya çalisi-yoruz. Egitim projeleri ve yar-dim amaçli projeleri de des-tekliyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web