REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Araplardan dev yatirim

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Araplardan dev yatirim
511 Görüntüleme
13 Kasım 2014 - 8:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Türkiye’nin sanayi devi haline gelen Torbali,Arap yatirimcilarin da dikkatini çekmeyi basardi. Arap is adamlarinin ilk etapta 4 milyon TL’lik yaptigi Safi Mermer Fabrikasi’nin hedefi 10 Milyon TL’lik yatirim yapip ilçeye aylik 1 milyon dolarlik döviz sokmak.

TARIM, ticaret, insaat, hizmet, sanayi gibi sektörlerin hemen hemen hepsinde hizlica gelisen, alaninda en iyiler arasina giren Torbali,Arap is adamlarinin da ilgisini çekmeyi basardi. Samir–FirasArnous isimli Suriyeli iki kardes, Suudi Arabistan’da kurduklari sanayi imparatorluklarina Torbali’yi bir halka olarak ekledi. Philsa Caddesi üzerinde hizmet veren Safi Mermer fabrikasi 9 ay gibi kisa bir sürede 4 Milyon TL’lik yatirim gerçeklestirdi. Safi Mermer’in hedefi ise 10 Milyon TL’lik yatirim yaparak ilçeye ayda en az 1 milyondolarlik döviz sokmak.

9 AYDA BUYUK BASARI

Samir ve Firas kardesler uzun yillar Arabistan ve Ortadogu’da tas ve mermer üzerine yogunlasan, tasin her halini çok iyi bir sekilde bilen bir aile. Uzun arayislar sonucunda gerek limana yakinligi, gerek ham maddenin temininin kolay saglanmasi, gerekse istihdam avantaji olsun Arap is adamlarini ilçemizde yatirim yapmasinda etken oldu. “Hedefimiz üretimde kaliteyi yakalamak” diyen Fabrika Müdürü Haluk Necip Onat, “Tasin kalitesini ülke olarak bilmiyoruz.Bu da dis ticarette büyük bir sorun yasanmasina neden oluyor. Biz tasin her halini çok iyi bilen bir firma oldugumuzdan 9 ayda onlarca ülkeye ihracat yapmayi basardik. Biz bu fabrikayi sadece ticarethane olarak degil bir okul olarak da görüyoruz. Burada çalisan her isçi ayni zamanda kalifiyeli bir eleman olacak” seklinde konustu.

YENI PAZAR ALANLARI

Fabrikanin ikinci amaci dis pazardaki müsterilerini Torbali’ya çekerek çevre sanayicilere de yeni pazar alanlari firsati vermek oldugunu belirten Onat, “Türkiye’de mermer sektöründe yasanilan en büyük sikintilardan biri tasin siniflandirilmasi. Birçok firma ihracat yaptigi ürünlerde siniflandirmaya gitmeyerek ürünlerini dis pazarda bekletilmesine neden oluyor. Safi Mermer olarak bu tarz küçük hatalar yapmayarak mermer sektöründe en iyi konuma gelip ilk etapta 60 kisi daha istihdam etmek bizim en büyük amaçlarimizdan” diyerek yakin zamanda 60 kisilik istihdam yapacaklarini belirtti.

ISTIHDAM TORBALI’DAN

9 ay önce açilmaya baslanan yapilan yatirimlar sonucu 20 gündür üretime geçen firma eleman ihtiyaçlarini da ilçeden karsiliyor. 20 gün gibi kisa sürede Orta Dogu ve Arap ülkelerine ihracata baslayan firma yeni yapacagi yatirimlarla Avrupa ve Amerika’ya da ihracat yapmaya baslayacak. Fabrikanin simdiki hedefi üretimde 25000 metre kareyi yakalamak. “Komsusu açken tok yatan bizden degildir” diyen Fabrika Müdürü Onat, yapilacak 60 kisilik istihdaminda ilçeden yapilacagini söyleyerek sözlerine son verdi. Ibrahim Danis

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web