REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bitkiler iktisatçinin elinde sekilleniyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bitkiler iktisatçinin elinde sekilleniyor
155 Görüntüleme
31 Ağustos 2012 - 7:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

9 Eylül Universitesi Iktisat Fakültesi’ni bitiren 55 yasindaki Kadri Çetinay’i diger botanikçilerden ayiran en büyük özelligi ise yetistirdigi bitkilere ilginç çekiler verebilmesi.
 
PAMUKYAZI Mahallesi’nde 2003 yilindan buyana peyzaj isi yapan Iktisatçi Kadri Çetinay, süs bitkilerine verdigi birbirinden ilginç sekillerle dikkat çekiyor. Çali türü agaçlara verdigi sekillerle ilgi toplayan Çetinay, 7 çesit bitkiyi üreterek araci firmalara ve piyasaya satisa sunuyor. Bir çok alanda tercih edilen peyzaj ürünleri, özel olarak verilen sekilleri nedeniyle büyük ilgi görüyor. Gerçek meslegi olan Iktisatçiligi hiç yapmayan, çiftçi çocugu oldugu için peyzaj isiyle ugrastigini belirten Kadri Çetinay, Torbali’da Peyzajcilara özel bir yer gösterilmesi gerektigini söyledi. Çetinay, Bayindir ve diger bölgelerdeki peyzajcilik sektörünün ilerledigi gibi ilçede de ilerlemenin ve bu sektörün canlanmasi için bunun çok önemli oldugunu, peyzajcilarin bir yere toplanmasi gerektigini söyledi. Ilçede faaliyet gösterdigi günden bu yana birçok ilke imza atan Çetinay, ilçede ilk damlama sulama ve sistemi ve seraciligi getiren insanlar arasinda yer aliyor. Tecrübeli peyzajci mesleginde iddiali.

IKTISAT OKUDU AMA ÇIFTÇILIGI TERCIH ETTI

1985 yilinda 9 Eylül Universitesi Iktisat Fakültesi’ni bitiren 55 yasindaki Kadri Çetinay 1.5 yil Bornova Vergi Dairesi’nde memur olarak görev yapti. Devlet memurlugunun kendisine göre olmadigini anladigi için görevinden istifa eden Çetinay, çiftçi bir ailenin çocugu oldugu için geçimini tarimdan kazanmak üzere, Karakuyu Mahallesi’nde oturan ailesinin yanina yerlesti. Universite okudugu dönemlerde sürekli olarak tarim üzerine arastirmalar yapan Çetinay, Bornova Bahçelievler arasinda çiftçilik yapan çiftçilerle irtibata geçerek, damlama sulama sisteminin getirilmesini ve kisa zamanda tüm çiftçilerin bu sisteme geçmesini sagladi. Çetinay, 2003 yilinda eski Hayat Botanik firmasinda ise basladi.

AGAÇLARA SEKIL VEREN PEYZAJCI

ÇETINAY Botanik Peyzaj Urünleri adiyla 7 kalemde ürün üreten Kadri Çetinay’i diger botanikçilerden ayiran en büyük özelligi ise yetistirdigi bitkilere ilginç sekiler verebilmesi. Agacin yapisinin izin verdigi kadar sekil veren Çetinay, bu isi Torbali’da yapan tek isim olarak biliniyor. Arizona Mavi Selvi, Leylandi, Limoni Selvi, Gül Hatmi (Agaç), Lisidyum ve Defne gibi çesitleri üreten peyzajci iktisatçi, birçok firmalara ürün tedarikinde bulunuyor. Agaçlara sekil vermenin zor oldugunu belirten Çetinay, “Minare, insan sekli, piramit gibi birçok degisik motifte sekil verebiliyoruz. Bunu özel olarak sadece biz yapiyoruz” dedi. Torbali’da peyzajcilik sektörünün çok geride kaldigini da sözlerine ekleyen Çetinay: “Torbali bu sektörde olmasi gereken yerde degil. Ilçede süs bitkileriyle ugrasan firmalarin bir yere toplanmasi gerekir ki; bunun için en güzel yer Bayindir yolu üzeridir. Avrupalilar bu isi 150 yil önce yaparken, bizim ülkemizde ve Ege Bölgesinde 20 yillik bir geçmise sahip. Devlet bu baglamda sektöre tesviklerini arttirmalidir” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web