Büyük Torbalı

Biz olmazsak Ruslar aç kalır

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Biz olmazsak Ruslar aç kalır
622 Görüntüleme
11 Aralık 2015 - 8:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Rusya ile yaşanan ambargo krizinden Torbalılı çiftçi, yılda ortalama 15 milyon liralık zarara uğrayacak. Pırasa, kurutulmuş domates, brokoli, kereviz ve ıspanak için hükümetin Pazar arayışı yürüttüğünü söyleyen Torbalı Ticaret Odası Başkanı Olgun “Ürünlerimizi tüketecek pazar buluruz ama biz olmazsak Ruslar aç kalır” dedi.

 

 

YILDA ortalama 2 bin ton yaş sebze ve meyveyi Rusya’ya ihraç edip, 10 milyon lira gelir sağlayan İzmir’in Torbalı İlçesi’nde de çiftçi sıkıntı yaşamaya başladı. Pırasa, kereviz, lahana, ıspanak, kiraz ve şeftali gibi ürünleri Rusya’ya satan Torbalı’da en büyük gelir kaybı kurutulmuş domateste yaşandı. Yaş sebze meyve ve diğer tarım ürünleri ihracatında ilk sırada yer alan Rusya’nın, uçak krizinin ardından Türkiye’den her ay gelen yaklaşık 3 bin TIR’a kapısını kapatması, tarım sektörünü zor durumda bıraktı. İzmir’in Torbalı İlçesi’nde de kriz etkilerini hissettirdi.

 

KAYIP 15 MİLYON DOLAR

 

Geçen yıl 900 milyon lira ihracat ile 61 ili geride bırakan Torbalı, 100 ülkeye ürün satıyor. İlçenin Özbey, Ahmetli, Yeniköy, Pamukyazı, Çaybaşı ve Subaşı bölgelerinde yetişen sebzeler, Rusya’nın yolunu tutuyor. Özellikle Rus mutfaklarının kurutulmuş domatesleri Torbalı’da yetişiyor. Uçak krizinin ardından Rusya’ya göndereceği pırasa, kurutulmuş domates, brokoli, lahana, kereviz ve ıspanak gibi ürünleri toplayan çiftçinin malı elinde kaldı. Yılda 2 bin ton yaş sebze ve meyveyi Rusya’ya gönderen Torbalı’da ekonomik kaybın 15 milyon doları bulması bekleniyor.

 

İHRACATIN 5’TE 1’İ RUSYA’YA

 

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, üreticinin büyük sıkıntı yaşadığını belirterek şöyle dedi: “Rusya’yı Torbalı doyuruyor. Her yıl ortalama 85 milyon liralık sebze-meyve ihracatının 5’te 1’ini sadece Rusya’ya yapıyoruz. Bizim Rusya’ya olan ihtiyacımızdan daha çok Rusya’nın bize ihtiyacı var. Dolayısıyla Rusya’nın koyacağı ambargoda kaybeden Rusya olur. Rusya aç kalır. Rusya’da gıda fiyatları yükseldi. Alternatif pazar arayışı içindeyiz.” İbrahim DANIŞ

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web