REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

“Borçlarinizi bir an önce yapilandirin”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Borçlarinizi bir an önce yapilandirin”
255 Görüntüleme
17 Aralık 2010 - 23:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) Torbali Subesi, hükümet tarafindan hazirlanan yeniden yapilandirma ve kayit disi istihdamla mücadele kanun tasarisiyla ilgili sigortalilara ve isverenlere yönelik dün seminer düzenledi. Torbali Ticaret Odasi meclis salonunda gerçeklesen “Kayitdisi Is-tihdamla Mücadele ve Kurum Alacaklarinin Yeniden Yapilandirilmasi” konulu bilgilendirme Seminerine konusmaci olarak SGK Il Müdürlügünde görevli Orhan Gencer ve Dilek Çetinkaya katildi. Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcu olanlar için büyük kolaylik getiren kanun tasarisi hakkinda toplantiya katilanlari bilgilendiren Çetinkaya: “Isverenler bu kanu-nun yayinlanma tarihini takip eden ikinci ayin sonuna kadar di-lekçe ile bagli bulunduklari Merkez Müdürlügüne basvurabilecek. Yeniden yapilandirma ile birlikte borcu olan isverenler ödemeleri daha rahat yapabilecekler” dedi.

ISVERENLERIN SORULARI YANITLANDI

SOSYAL Güvenlik Kurumu’na borcu olanlar için büyük kolaylik getiren kanun tasarisi dün Torbali Ticaret Odasi (TTO) Meclis Toplanti Salonunda yapilan seminerle isverenlere anlatildi. Yapilan seminere ilgi oldukça azdi. Isverenlere SGK alacaklarinin yeniden yapilandirmadan yararlanmanin kosullarini slayt gösterisi ile anlatilirken, seminerde is verenlerin sorulari yanitlandi. SGK alacaklarinda yeniden yapilandirmadan yararlanmak için ilk kosulun, borcun Haziran 2010 öncesine ait olmasi gerektiginin altini çizen Orhan Gencer, “Borçlar için dava açildigi takdirde de yeniden yapilandirmadan faydalanmak mümkün olmuyor. Bu baglamda isverenlerin çalistirdiklari sigortalilarla ilgili prim borçlari, zorunlu Bag-Kur sigortalilari ile istege bagli sigortalilarin prim borçlari ve idari para cezalari ile SGK tarafindan takip edilen damga vergisi ve egitime katki payi da yeniden yapilandirilabilecek borçlar kapsaminda yer aliyor. Bu borç asillari ile bu alacaklara öde-me sürelerinin bittigi tarihlerden bu kanunun yayimlanacagi tarihe kadar geçen süre için TEFE/UFE aylik degisim oranlari esas alinacak. Hesaplanacak tutar ikiser aylik dönemler halinde 18 esit taksitte ödenmesi halinde, uy-gulanan gecikme cezasi ve gecik-me zamminin tamami silinecek” diye konustu.

TAKSITLER AKSATILMAMALI

SGK borçlarini yeniden yapilan-dirarak ödemek isteyen borçlula-rin yapmasi gerekenleri açiklayan Gencer, “Yapilandirmadan yarar-lanmak isteyen kisiler, borçlar için dava açmamalari, açilmis da-valardan vazgeçmeleri ve kanun yollarina basvurmamalari gereki-yor. Borç yapilandirmasina göre ödenmesi gereken taksitleri bir takvim yilinda ikiden fazla aksat-mamalari gerekiyor. Kanunun yayinlanma tarihinin ardindan en az 2 ay içinde Merkez Müdürlü-güne basvurabilirler” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web