Büyük Torbalı

Bu yil 10 bin dönüm, seneye 30 bin dönüm

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bu yil 10 bin dönüm, seneye 30 bin dönüm
226 Görüntüleme
17 Aralık 2010 - 22:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu yilin net rakamlarini açiklayan Taris ve Ziraat Odasi yetkilileri Torbali ovasinda  pamuk ekiminin patlama yapacagini ifade etti.

15 yil aradan sonra pamuga dönüs yapan Torbali Ovasinda, pamuk hasadi geçtigimiz ay içerisinde sona erdi. Izmir Ticaret Borsasinda pamuk alimi devam ediyor. Taris ve Ziraat Odasi yetkilileri Torbali ovasinda önümüzdeki yil pamuk ekiminin patlama yapacagini açikladi.
Torbali ovasinin geleneksel ürünleri olan ve ‘beyaz altin’ olarak nitelenen pamuk bu sezon üreticiye bayram ettirdi. Geçmis yillarda para kazanamadigi için pamuktan vazgeçen binlerce Torbalili üretici, artan fiyatlar nedeniyle yeniden ‘beyaz altina’ dönüs yapti. Iki sezon önce ürettigi pamugu kilosu 80 kurustan satmak zorunda kalan pamuk üretici-si, randimana göre degismekle beraber ürününü ortalama yüksek fiyattan satma imkanini yakaladi. Devletin verdigi 42 kurus primle beraber üreticinin eline oldukça yüksek bir meblag geçiyor.
Torbali’da, üreticilerin simdiden hazirliklara baslamasi ‘Beyaz Altin’ diye bilinen pamuk üretiminin Torbali’da önümüzdeki yillarda yükseleceginin sinyallerini veriyor. Izmir Ticaret Borsasi’nda pamugun kilogram fiyati, ki-logram basina 6 liranin üzerine çikti.
Taris Tepeköy Pamuk Tarim Satis Kooperatifi Müdür Vekili Mustafa Filiz, yillardir düsük seyreden pamuk fiyatlarinin rekor üzerine rekor kirdigini, meslek hayatinda ilk kez böyle bir artisla karsilastigini ifade etti. Fiyatlarin New York Borsasi’nda belirlendigini söyleyen Filiz: “Pamuk çok büyük bir ivme yakaladi. Pamuga verilmis en yüksek fiyat. ” diye konustu.
FIYAT MEMNUN ETTI

BU yil üreticiyi en çok mem-nun edenin fiyat artisi oldugu-nu söyleyen Filiz: “Ay sonuna kadar 1000 sinirini asmayi planliyoruz. Fiyatlar beklen-medik oranda artiyor. Ekim ayinin baslarinda 4.40 TL olan pamuk fiyati, kasim ayi-nin ortalarina geldigimiz su günlerde 6 lirayi asti. Bu yil 12 bin dönümlük bir alanda üretim yapildi. Önümüzdeki yil pamuk üretimi patlamasi yasanir. 2011 yili için pamuk üretiminin 70.000 dönümlük bir alana kadar yayilmasini bekliyoruz.” dedi.
URETICI KÂR ETTI
2010 sezonunda pamuk ekim alanlarinin yüzde 40 arttigini tahmin ettiklerini belirten Tor-bali Ziraat Odasi Baskani Mu-rat Uslu, seneye bu oraninin yüzde 100’ü asacagini söyledi. Uslu, ”Bu yil üreticiyi en faz-la pamuk güldürdü. Gerek devletin uyguladigi prim destegi, gerekse piyasada olu-san fiyatlar üreticiye bayram yasatiyor. Çiftçi fiyatlardan memnun. Gelecek yil ekim alanlarinda büyük artis bekli-yoruz. Torbali pamugu daha elyafli bir yapida oldugu için yogun talep görüyor. ”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web