Büyük Torbalı

Büker PVC ihracat hacmini arttiriyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Büker PVC ihracat hacmini arttiriyor
289 Görüntüleme
22 Kasım 2011 - 22:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ahsap ve mermer desenli plastikler dünya çapinda ilgi görüyor. 8 ülkeye ürün gönderen firma, 400 bin dolar gelir hedefliyor.

TORBALI Yazibasi bölgesinde 1995 yilindan bu yana faaliyet gösteren Büker PVC, yerel alanda dünyaya hizmet anlayisiyla beyaz, ahsap ve mermer desenli tavan, duvar ve kapi lambri üretiyor. 4 kardesin idaresini üstlendigi bir aile sirketi olan Büker PVC, 2009 yilindan bu yana üretiminin yüzde 15’ini Irak, Suriye, Gürcistan, Romanya, Makedonya, Sudan, Cezayir ve Angola’ya ihraç ediyor. Iç piyasada ise Güney Marmara, Ege, Iç Anadolu Bölgesi’nden Ankara, Konya ve Eskisehir; Akdeniz bölgesinde ise Antalya’ya kadar ürün gönderen firma, geçen yil 350 bin dolar olan ihracat rakamini bu yil 400 bin dolara çikarmayi hedefliyor.

SURIYE’YE AHSAP CEZAYIR’E MERMER

DUNYA genelinde plastik ürünlerin gün geçtikçe daha da çok kullanildigini ifade eden Harun Çiplak, bu gelismeyi takiben ürün sayisi ve çesidinde artis yaptiklarini söyledi. Müsterilerin taleplerine göre üretim yapma potansiyelleri oldugunu kaydeden Çiplak, “Suriye, dogal göründügü için mat ahsabi tercih ediyor. Cezayir ise mermer desenlileri istiyor. Onlar mermer görünümünü duvarlar için kullaniyorlar. Yaz aylarinda çok sicak oldugu için duvarlari yikayip serinliyorlar. Suya dayanikli oldugu için mermer görünümlü PVC tercih ediyorlar. Türkiye’de ise mermer desenli ürünler sadece tuvalet ve banyo ortamlari için tercih ediliyor” dedi.

YUZDE 110 KAPASITE ILE ÇALISIYORLAR

FABRIKA olarak yüzde 110 kapasite ile çalistiklarini bu yüzden çalisanlari ile fazla mesai yapmak zorunda kaldiklarini ifade eden Harun Çiplak, yeni makineler almak için fabrika yapmak istediklerini ancak imar sikintilarinin oldugunu söyledi. Çiplak söyle devam etti: “Bulundugumuz bölge sorumlu. Biz burayi almadan önce beldeler kapatilip belediyeye baglanmamisti. O dönem Yazibasi Belde Belediyesi burasi için izin verdi. Büyüksehir Belediyesi bu izni tanimiyor ve yeni fabrika için imar izni vermiyor. Burayi tarim arazisi olarak gösteriyor. ‘Biz yeniden bir plan hazirlayacagiz. Ona göre izin verecegiz’ diyor. Ama 2010 Haziran’dan bu yana beklemedeyiz. Izin de yok plan da. Büyümek, kapasitemizi artirmak ve daha fazla personel istihdam etmek istiyoruz. Urünlerimizi koyacak yerimiz kalmadi. Devletin birimleri arasinda birbirinden habersiz is yapma sorunu var. Bu belirsizlik bizi magdur ediyor ve bir an önce giderilmesini istiyoruz.” seklinde konustu.

ÇIN’E TAVIZ YOK

SEKTÖRUN Türkiye’de çok üreticisi oldugu için basta tutunamayacak-larindan korktuklarini ifade eden Çiplak, “Bu sektör çok güçlü. Çin bu sektöre giremedi. Çünkü yerel üretici kaliteli ve makul fiyatli ürün imal ediyor. Ve müsteriye aninda cevap verebiliyor. Biz yurtdisi piya-sasinda Çin ile degil diger firma-larla rekabet halindeyiz. Yurt disin-da ambalajlara ‘Made in Turkey’ yazilmasi isteniyor. Bu itibarin de-vamliligi kaliteli üretimin süreklili-gine bagli. Hem Türkiye’nin yükse-len itibarina katki sagliyoruz hem de pazar hacmimizi arttiyoruz”dedi.

TTO’NUN KATKISI BUYUK

TORBALI Ticaret Odasi’nin düzenledigi is gezilerine katilarak ürünlerini yurt disinda tanittiklarini, Makedonya’yi da bu ihracat hacmine dahil ettiklerini belirten Çiplak, “Ticaret Odasi’nin yurtdisi is gezileri bizim için çok faydali oldu. Türkiye’nin komsulariyla olan iliskilerimiz, ihracatin da artmasini sagladi. Kosova’da da is görüsmelerimiz oldu. Firmamizi tanitma imkâni bulduk. TUSKON’un da “Dünya Ticaret Köprüleri” projesi ile ihracat agimizi genislettik. Su anda üretimin yüzde 15’ini ihraç ediyoruz. Yüzde 85’ini iç piyasaya gönderiyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web