REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Chevrolet’e Torbali çagrisi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Chevrolet’e Torbali çagrisi
225 Görüntüleme
07 Mart 2011 - 21:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünya devinin Kocaeli’nde Chevrolet markasiyla üretim yapma hazirligi içinde oldugunu ögrenen sanayiciler, “Torbali’daki tesisler en uygun yer” dedi. Torbali Ticaret Odais Baskani Behçet Çinar: En mantikli yer Torbali

TORBALI’DA Opel marka araç üretimi yaptigi tesisleri kapatan General Motors’un (GM) Kocaeli’nde “Chevrolet” markasiyla üretim yapma hazirligi oldugu yönündeki haberler Izmir is dünyasini harekete geçirdi. 2005 yilinda Torbali’daki tesislerinde üretime baslamasi için o zamanki GM Dünya Baskani Rick Woganer’e dönemin Izmir Valisi Yusuf Ziya Göksu önderliginde mektup gönderen Izmir is dünyasi, simdi de Chevrolet’nin Izmir’de üretilmesi için çalisma baslatti. Konu Baskanlar Kurulu gündemine alinirken, pazartesi günü yapilacak olan kurulun aylik toplantisinda GM yetkililerine yeni bir mektup gönderilmesi yönünde karar alinmasi bekleniyor. 10 yil önce Izmir Torbali’daki tesisini kapatarak Türkiye’yi üretim listesinden çikaran dünyanin en büyük otomobil üreticisi General Motors, Türkiye’ye yeniden göz kirpiyor. Dünya çapinda 209 bin kisilik istihdam saglayan ve 157 ülkede is yapan sirketin, Kocaelide montaj merkezi kurmak için çalismalara basladigi yönündeki bilgiler geçtigimiz günlerde basinda genis yer almisti.

HAREKETE GEÇTILER

BU haberler üzerine harekete geçen Izmir is dünyasi, GM’i Kocaeli yerine Izmir’de yatirim yapmasi için ikna etmek için harekete geçme karari aldi. Baskanlar Kurulu’nun sekreteryasini yürüten EGEV Baskani Yilmaz Temizocak, Izmir’de hazir fabrikasi bulunan GM’un Kocaeli’de yatirim hazirligina anlam veremediklerini belirterek, yatirimi Izmir’e getirmek için Izmir Valisi Cahit Kiraç basta olmak üzere bütün kurumlarla seferberlik baslatacaklarini kaydetti. Chevrolet’nin önce montaj, sonrasinda da üretim tesisi kurmak için Kocaeli’nde görüsmeler yaptigini ögrendiklerini anlatan Temizocak, “GMin Torbali’da hazir bir tesisi var. Izmir, Limani ve otoyollari ile lojistik avantajina da sahip. O nedenle yatirim için en uygun yer kentimiz. Biz Baskanlar Kurulu’nun gündemine konuyu aldik. Pazartesi günü yapacagimiz toplantida GM Baskani’na mektup yazilmasini kararlastiracagiz. Izmir’deki bütün kurumlarla bu isin takipçisi olacagiz” dedi. Ege Bölgesi Sanayi Odasi (EBSO) Baskani Ender Yorgancilar ise Izmir’in otomotivde bir altyapisi olduguna dikkat çekerek Chevrolet yatiriminin Izmir’e yakisacagini söyledi.

BU KENTE YAKISIR

YORGANCILAR, Torbali’daki tesisin degerlendirilmesinin daha mantikli olacagini düsündügünü kaydetti. Baskanlar Kurulu’nda konuyu tartisacaklarini ve ne yapilmasi gerekiyorsa yapmaya hazir olduklarini açiklayan Yorgancilar, yatirim için her türlü destegi vermeye hazir olduklarini sözlerine ekledi. Torbali’da 1990’da tesis kurarak Opel üretimine baslayan General Motors, 2001’e kadar burada üretim yapti. 11 yilda 83 bin 552 Opel Vectra ve Astra üreten GM, 10 yildir yurtdisindan ithal ettigi otomobilleri bu merkezde depolayarak pazarlamasini yapiyor. Dönemin GM Dünya Baskani Rick Wagoner de 2005 yilinda yaptigi açiklamada Türkiye’deki fabrikalarini kapattiklari için üzgün olduklarini söylemisti.

ASIRLIK OTOMOBIL URETICISI

1908 yilinda ABD’de kurulan GM 103 yildir otomobil üretiyor. Dünya çapinda 250 bine yakin çalisani olan grubun cirosu 200 milyar dolara yaklasiyor. 77 yil boyunca dünyanin en büyük otomobil üreticisi unvanini elinde tutan GM, bu unvanini Japon Toyota’ya kaptirdi. Alternatif enerji kaynakli motor teknolojileri ile araç güvenlik ve inovasyonunda dünya lideri olan firma Türkiye’de Opel markasi ile baslayarak 1990’dan beri is yapiyor. Mayis 2000de Saab markasi ve 2004 yilinda Chevrolet markasi GM Türkiye grubuna katildi. 19902001 arasi üretim yapilan Torbali tesislerinde 10 yildir üretim yapilmiyor.

ÇINAR: EN MANTIKLISI TORBALI

TORBALI Ticaret Odasi Baskani Beh-çet Çinar da bir açiklama yaparak, Chevrolet’in Türkiye’de yatirim yapmasi durumunda en mantikli bölgenin Tor-bali olacagini savundu. Torbali’daki GM tesislerinde gerekli alt yapinin bulun-dugunu, lojistik olarak da ilçenin ön-emli bir konumda oldugunu söyleyen Çinar, “Tor-bali, havalimanina, limana yakinligi; ulasim kolayligi ile büyük yatirimcilar için her zaman en cazip bölgeler arasindadir. 1990-2001 yillari arasinda ilçemizde faaliyet gösteren General Motors’un hazir halde bulunan tesislerinde Chevrolet’in faaliyet gös-termesi, firmanin Kocaeli’ne gitmesin-den daha mantiklidir. Bu yatirimin ilçemize yeniden kazandirilmasi için biz de elimizden geleni yapmaya ha-ziriz” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web