Büyük Torbalı

Çöpteki parayi kullanmayi bilmiyoruz

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çöpteki parayi kullanmayi bilmiyoruz
379 Görüntüleme
05 Ekim 2010 - 21:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

45 yil önce 13 metrekarelik bir alanda is hayatina atilan Plan Ambalaj ve Makine, simdilerde dev fabrika ve holdinglerin geri dönüsüm makinesi ihtiyaçlarini gideriyor. Firma sahibi Yildirim Ugütmen: Yillik 20 milyar dolar degerindeki atiklarin çöpe atiliyor
YAZIBASI Semti’nde faaliyet gösteren Plan Ambalaj ve Makine, ürettigi geri dönüsüm makinelerini dünyanin birçok ülkesine ihraç ediyor. 1 milyon dolarlik marka degeri bulunan firma Toyota, Hyundai, Aytaç, Dr. Oetker, Sisecam gibi üst düzey kuruluslara geri dönüsüm makineleri satiyor. 45 yil önce 13 metrekarelik bir alanda is hayatina atilan firma simdilerde dev fabrika ve holdinglerin geri dönüsüm makinesi ihtiyaçlarini gideriyor. Izmir’in çöpünün Torbali’ya gelmesine deginen firma sahibi Yildirim Ugütmen, bu tesisin ilçeye zarar verecegini belirtti.

DUNYANIN HER YERINE MAKINE SATIYOR

45 yil önce Karabaglar’da is hayatina atilan Yildirim Ugütmen, 2 bin TL gibi bir sermayeyle is hayatina atildi. 13 metrekarelik bir alanda hizmet veren isletme sinirlarini her geçen gün biraz daha genisletti. Dengeli adimlar atarak yere saglam basan firma simdilerde dünya devi kuruluslarla çalisiyor. 2000 metrekare kapali alan olmak üzere toplam 5600 metrekarelik bir alanda hizmet veren fabrikada 15 personel görev yapiyor. Marka degeri 1 milyon dolari asan sirket, Yunanistan, Arabistan, Iran, Cezayir, Bulgaristan gibi dünya ülkelerine ürün pazarliyor.

TURKIYE’DE HEDEF KOYMAK ZOR

2 yil önce yasanan ekonomik krizin piyasaya çok büyük olumsuzluklar kazandirdigini ifade eden Yildirim Ugütmen: “45 yillik is hayatimda böyle bir kriz görmedim. Kriz öncesinde hiçbir borcu olmayan bir fabrikaydik ama kriz sonrasinda 600 bin TL borcumuz oldu. Bu nedenle Türkiye’de hedef koymak çok zor. Çünkü sartlar sürekli olarak degisiyor” dedi.

YUZDE 100 YERLI SERMAYE

1965 yilinda sektöre atilan firma 25 yili askin süredir Balyalama presleri, parçalama makineleri konveyör bantlar, siklon /seperatörler, kati atiklarla ilgili özel proje imalat montaj ve servis hizmetleri veriyor. Firma, CNC takim tezgâhlari, lazer kesim makinesi gibi metal isleme konusundaki dünyadaki güncel teknolojik gelismeleri kullanirken, teknolojideki bu yenilikleri ürettigi makinelerde de uyguluyor. Fabrika, yeni kurulan, yenileme yatirimi yapilan oluklu mukavva kutu ve kâgit, hurda isleme tesisleri, belediye kati atigi tesisleri, tibbi atik, lastik geri dönüsüm tesisleri gibi ihtiyaçlara uygun projeler üreterek sektöre hitap ediyor. Türkiye’nin her noktasina satis yaptiklarini ifade eden fabrika müdürü Umit Ugütmen: “5 ila 200 bin TL arasinda makineler üretiyoruz. Yüzde 100 yerli sermaye ile ürettigimiz makineler sayesinde müsteri portföyümüzü her geçen gün biraz daha genisletiyoruz” diye konustu.

ÇÖP, TORBALI’YA ZARAR VERIR

IZMIR Büyüksehir Bele-diyesi tarafindan Taske-sik Köyü’ne kurulacak olan Kati Atik Bertaraf Tesisi’ne de deginen de-neyimli is adami Yildirim Ugütmen: “Çöpün Tor-bali’ya gelmesi çok yanlis bir karar. Hem ilçeye hem de ovaya büyük zarar verecektir. Bu tesis bizim gibi firmalar için bulun-maz nimet. Ancak biz kâri düsünmüyoruz bile. Tor-bali’nin ve insanlarin sagligi bizim elde edece-gimiz paradan daha önemli” dedi.

ÇÖPLER AYRISTIRILMALI

TURKIYE’DE yillik 20 mil-yar dolar degerindeki atiklarin çöpe atildigini söyleyen Umit Ugütmen: “Çöplerin mutlaka evler-de ayristirilmasi gerekir. Yol kenarlarinda bile yak-lasik 1-2 milyar dolarlik çöp bulmak mümkün. Bu çöpleri dönüstürebilirsek ülke ekonomisine çok büyük kazanç saglamis oluruz. Vatandaslar bu konuda mutlaka bilinç-lendirilmeli” seklinde konustu.

GERI DÖNUSUM BUYUK KAZANÇ SAGLAR

GERI dönüsüm, atik ve çöp yönetimi çevre koruma ile tü-kenebilir kit kaynaklarin etkin kullanimi açisindan oldukça önemli bir yere sahip. Geri ka-zanim ile elde edilebilecek maddeler, hammadde olarak tekrar kazanilabilir. Kâgit, pet, plastik, alüminyum, cam ya da çelik mesrubat kutulari ve tetra ambalaj malzemeler kaynagin-da toplanilabilirse ülke varlik-larina büyük gelir kazandiril-mis olacaktir. Geri kazanim için makineler ürettiklerini ifade eden Ugütmen: “Makine-lerimizin baslica kullanim sa-halari arasinda kati atik kom-post tesisleri, geri kazanim tesisleri, kâgit kutu fabrikalari, pet sise ve ambalaj isleme te-sisleri, atik çikan diger üretim tesisleri bulunmakla beraber matbaa baski evleri, market, hastane, askeri tesis, otel gibi mikro düzeyde atik çikan firmalar ve kurumlar bulun-maktadir” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web