Büyük Torbalı

Domates ve misirda geri sayim basladi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Domates ve misirda geri sayim basladi
196 Görüntüleme
28 Mart 2013 - 7:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yaz mevsiminin gelmesiyle Torbali Ovasi’nda hareketlilik basladi. Domates ve misir için çiftçiler günsaymaya basladi. Fideler, nisan ayinin ilk haftasinda toprakla bulusacak.
TARIM cenneti Torbali’da çiftçiler yaz mevsimine girdigimiz su günlerde hummali bir çalisma içerisine girdi. Ovanin dört bir yaninda biber ve çesitli sebzelerin ekimine baslanirken, domates ve misir üreticileri ise gün sayiyor. Kis mevsiminin yagisli geçmesi ve son günlerde günesin tam anlamiyla yüzünü gösterememesi, bu ürünler için topragi hazir hale henüz getirmis degil. Nisan ayinin ilk haftasi ekilmeye baslanacak olan domates ve misir için sabirsiz bir bekleyis hakim. Türkiye’nin yani sira birçok Avrupa ülkesine gönderilen ürünlerin ekilmesi için topragin günesle olgunlasmasini bekleyen çiftçiler, öte yandan mazot, gübre, ilaçlama gibi giderlerdeki ücretlerin ise düsmesini bekliyor. Ilçede Tat ve Tukas gibi salça fabrikalarinin faaliyet göstermesi domates üretimini arttiriyor. Türkiye’nin önde gelen salça fabrikalari, günde binlerce ton domatesi isleyerek salça yapiyor. Ilçe disindan da çok sayida salça fabrikasi Torbalili çiftçilerden alim yapiyor. Diger taraftan son yillarda yurt disinda kurutulmus domates oldukça fazla tüketilmeye baslaninca, Torbali’da kurutulmus domates sektörü olustu. Ilçede bulunan Tat, Tukas, VSM Gida gibi firmalar sektörde önemli bir pazar payina sahip.
ÇIFTÇILERIN GÖZU KULAGI DEVLETTE
ÖTE yandan silajlik ve danelik olarak ekilen misirda ise rakamlar oldukça yüksek. Kayitlara göre 36 bin 974 dekar alana, 632 çiftçi tarafindan misir ekilecegi ögrenildi. Beyannamelerin devam ettigini söyleyen Ziraat Odasi yetkilileri, bu sayilarin yükselebilecegi görüsünde. Çiftçilerin en büyük ümidi ise don ve kiragi olmamasi. Böyle olmasi durumunda ise domates, biber gibi ürünlerin büyük zarar görecegi belirtiliyor. Girdi masraflari yüksek olan çiftçilerin bir diger ümidi ise mazot, gübre, ilaç gibi giderlerin fiyatlarinin düsmesi. Geçtigimiz yil ürünleri para etmeyen çiftçiler, bu yazi karli geçirebilmenin hesabini yapiyor.

TARIM CENNETI TORBALI
MENDERES Havzasi’nin gözbebegi ilçelerinden Torbali, tarim ile sanayinin harmanlandigi ilçelerin basinda geliyor. Dünyaca ünlü dev firmalara ev sahipligi yapan ilçede bir yanda ‘metal, mobilya, mermer ve tekstil’ ile sanayi gelismeye devam ederken, tarim alanindaki üretim de hiz kesmeden devam ediyor. Torbali Ovasi yazin domatesin, kisin ise kislik sebzelerin üretim merkezi haline geliyor. Geçmiste tütün ve pamuk üretimi ile anilan Torbali, son 17 yilda gida devi fabrikalarin ilçeyi tercih etmeye baslamasi ile sebze üretimi yayginlasmaya basladi. Ilçe ikliminin uygun olmasi

EKIM ALANLARINDA ARTIS VAR
TORBALI’NIN en önemli ürünleri ara-sinda olan domatesin ekimine nisan ayinda baslanilacak. Torbali Ziraat Odasi’nin verilerine gör, geçtigimiz yil ilçede 12 bin 458 dekar alana 680 üretici tarafindan domates ekildi. Bu yil ise bu rakamin üzerine çikilmasi bekle-niyor. Ziraat Odasi Çiftçi Kayit Siste-mi’ne kayitlarin devam ettigi belirtilir-ken, su anda sisteme kayitli 10 dekar alana domates ekilecegi beyani verildi. Beyanlara göre su anda 376 çiftçinin domates ekecegi belirtiliyor. Bu raka-min 2 aya kadar daha da yükselmesi bekleniyor. nedeniyle topraklarinda 3 mevsim ürün elde ediliyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web