Büyük Torbalı

Dünyanin yumurtasini üretiyoruz

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Dünyanin yumurtasini üretiyoruz
206 Görüntüleme
01 Şubat 2013 - 7:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zengin topraklariyla ünlenen Torbali’da hayvansal faaliyetler de artmaya basladi. Ilçede bulunan tavuk çiftliklerinde yillik 20 milyon tavuk üretilirken, toplamda da 219 milyon yumurta elde ediliyor.

TORBALI, son yillarda hayvanciligin merkezi haline geldi. Küçük isletmelerden çok, büyük firmalar tarafindan yapilan dev yatirimlarla kurulan çiftliklerde yetistirilen hayvanlar, Türkiye’nin dört bir yerine gönderildi. Büyükbas ve küçükbas çiftliklerinin yani sira son yillarda Torbali genelinde kanatli hayvanlarla ilgili yatirimlar dikkat çekiyor. Lezita, Keskinoglu ve Abalioglu gibi birbirinden büyük yatirimcilar, Torbali genelinde milyon dolarlik yatirimlara imza atarken; yillik üretilen milyonlarca etlik tavuk ve yumurta, Türkiye’ye ihraç edildi. Gida Tarim ve Hayvancilik Ilçe Müdürlügü’nden elde edilen verilere göre geçtigimiz yil içerisinde tam 219 milyon adet yumurta üretildigi ögrenildi.

TARIM VE HAYVANCILIK EL ELE BUYUYOR
VERIMLI tarim arazileri ile ön plana çikan Torbali’da, 550 bin hektar araziden 313 bini tarim amaçli kullaniliyor. Akdeniz iklimine uygun her türlü ürünün yetistirildigi ovada, yüzde 48 oraninda sebze yetistiriciligi yapiliyor. Sebze üretiminde yüzde 23 ile birinciligi alan zeytini, yüzde 20 ile meyve üreticiligi takip ediyor. Ilçe tariminin büyük çogunlugu sulu tarim seklinde yapiliyor. Torbali Ovasi’nda 3 mevsim ürün elde ediliyor. Misir, domates, zeytin, salatalik, patlican, pamuk gibi yüz binlerce tonluk üretimin yapildigi Torbali’da, tarimsal alanda oldugu kadar hayvancilik sektöründe de büyük bir ivme yakalandi. Ilçede 22 bin 694 tane büyükbas, 6 bin 522 koyun ve 2 bin 544 tane keçi bulunurken, geçtigimiz yil büyükbas hayvanlardan tam 113 milyon 470 bin kilo süt elde edildi. Günlük 13 bin 599 litre küçükbas hayvan sütü sagilirken, bu rakam yil sonunda 2 milyon 855 bin 790 litreye ulasti. Bal üretimindeki rakamlar ise üreticiyi bu yil memnun etmedi. Torbali’da 7 bin 575 ari kovani bulunurken, bunlardan yillik olarak 6 kilo bal aliniyor. Yil sonunda 50 bin kilo bal elde edildi.

21 MILYON TAVUK, 219 MILYON YUMURTA URETIYOR
HAYVANCILIK alanindaki büyüme, sadece büyükbas ve küçükbaslarda yasanmadi. Özellikle kanatli hayvan yetistiriciligi sektörü Torbali’da her geçen gün büyüyor. Çakirbeyli, Saipler, Dagtekke, Göllüce, Subasi, Atalan ve Özbey gibi birçok bölgede irili ufakli tavuk çiftlikleri faaliyet gösteriyor. Etlik ve damizlik olarak üretimi yapilan tavuk çiftliklerinin sayilari her geçen gün artarken, yatirimcilar da bu pazardan pay almanin hesaplarini yapiyor. Hayvanciligin merkezi haline gelen Torbali’da dönemsel olarak 3 milyon 400 bin etlik piliç yetistirilirken, yil sonunda bu rakam 20 milyonu asiyor. Ayrica 840 bin adet de damizlik yumurta tavugu bulunuyor. Yil içerisinde ise Torbali genelinde günlük 600 bin adet yumurta elde edilirken, yil sonunda bu rakam 219 milyona kadar yükseldi. Ayrica ilçede 250 tane de hindi bulunuyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web