Büyük Torbalı

Dünya’ya bukalemun kumas satacagiz

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Dünya’ya bukalemun kumas satacagiz
378 Görüntüleme
22 Kasım 2010 - 22:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Isigi emmesi nedeniyle sicak havada tercih edilmeyen siyah kumaslari, özel bir kimyasal islemle isigi yansitan beyaz kumaslarin karakterine dönüstüren Ekoten, önemli oranda ihracat yapmayi hedefliyor.

TORBALI’DA yüksek teknolojiye dayali kumas üretimi yapan Ekoten Tekstil firmasi, yaz aylarinda koyu renk giyinmenin önünü açacak bir kumas gelistirdi. Isigi emmesi nedeniyle sicak havada tercih edilmeyen siyah kumaslari, özel bir kimyasal islemle isigi yansitan beyaz kumaslarin karak-terine dönüstüren firma, önemli oran-da ihracat yapmayi hedefliyor.Ekoten Yönetim Kurulu Baskani Sabri Unlütürk, firmanin Torbali tesislerinde açiklamalarda bulundu. Halen günde 30 tonluk kapasiteyle Avrupa’nin en büyük örgü kumas üretimini yapan firmanin bu yili, geçen yila göre yüzde 20 büyümeyle kapatarak, 50 milyon avro ciroyla kapatacagini dile getiren Unlütürk, fabrikada üretilen kumaslarin dünyanin önde gelen hazir giyim markalari tarafindan kullanildigini ifa-de etti. Tekstilde artik örtünme, isinma ve moda ihtiyaçlarinin çok ötesinde taleplerin ortaya çiktigini, giysiler ve diger tekstil ürünlerinden insan hayatini kolaylastiracak faydalar beklendigini dile getiren Unlütürk, bu arayisin teknolojinin ve arastirma-gelistirme faaliyetlerinin önemini artirdigini dile getirdi.

YAZIN SIYAH TISÖRT GIYEBILECEGIZ

URETIM anlayislarini degistirerek yenilikçi kumas üretimine odaklandik-larini ifade eden Unlütürk, müsterilerin ihtiyaçlarina göre kumas gelistirdiklerini belirtti. Unlütürk, önceki yillarda Almanya’daki itfaiye teskila-tinin kullanacagi giysiler için geç tutusan ve koku üretmeyen, büyük spor giyim markalari için ter emici ve bakteri üremesini engelleyici, kayak giy-sileri için UV filtreli kumas ürettiklerini, son olarak Ingiltere’de okul kiyafetleri üreten bir firma için kir tutmayan kumas gelistirdiklerini belirtti. Dünya genelinde laboratuvar ortamindaki çalismalari yakindan takip ederek bu teknolojilerin tekstile uyarlanmasinda aktif rol oynadiklarini dile getiren Unlütürk, son olarak siyah kumaslarin karakterini degistiren bir teknoloji üzerinde çalistiklarini anlatti. Almanya’da gelistirilen Coldblack boyar maddesini kumasa uygulayarak kimyasal islemlerle yenilikçi bir siyah kumas gelistirdiklerini dile getiren Unlütürk, söyle dedi: “Siyah kumas özellikle yazin sicak günlerinde insani bunaltmasi nedeniyle tercih edilmiyordu. Gelistirilen bu teknolojiyle siyah kumas beyaz gibi davranarak isigi büyük oranda yansitacak. Kumasin görünümünde herhangi bir farkliliga neden olmayan bu islemle artik yazin en sicak günlerinde dahi sicaktan etkilenmeden siyah tisört giymek mümkün olacak. Su anda deneme üretimlerini yapiyoruz. Gelecek yil bu ürünleri raflarda görebilecegimizi tahmin ediyorum.”

25 YIKAMAYA DAYANIKLI KUMASLAR

UNLUTURK, yeni fonksiyonlar gelistirmenin yaninda mevcut kumaslarin daha dayanikli olmasi için de çalismalar yürüttüklerini bu kapsamda ABD’li bir firmayla yenilikçi apre teknolojileri üzerine çalistiklarini dile getirdi. Bu uygulamayla 25 yikamaya dayanikli kumas gelistirdiklerini anlatan Unlütürk, sunlari söyledi: “Normalde özellikle koyu renk kumaslarin 4 yikamada rengi atmaya ve çekme yapmaya baslar. Dünyada örgü kumaslarda sadece bizde olan bu teknolojiyle 25 yikamada dahi ilk günkü renk ve biçimini koruyan, dayanikli kumaslarin üretimine basladik. Bunu bu sezon Marks&Spencer’a verdik. Simdi bu teknolojiyi ucuzlatmak için Santez Projesi yürütüyoruz. Çalismanin tamamlanmasiyla giyim aliskanlik-larini önemli ölçüde degistirecek çok dayanikli kumaslar üretecegiz.” Hazir giyimin yaninda otomotiv sektörü için de kumas gelistirmeye basladiklarini ifade eden Unlütürk, bir Alman otomotiv markasi için Hollandali bir sirketle, içinde isitma ve sogutma kanallari bulunan döseme kumasi gelistirdiklerini bildirdi. Unlütürk, fonk-siyonel ürünlerin iç pazarda payinin henüz düsük oldugunu, fiyatlarinin düsmesiyle iç tüketimin de artacagini belirterek Ekoten’in toplam üretimi içinde yüzde 10-15 pay tutan teknik tekstil üretimini her geçen yil artirdiklarini kaydetti.

750 KISI ISTIHDAM EDIYOR

GRUBUN diger sirketi olan Sun Tek-stil’in ise yillik 1-1,5 milyon adetlik üretim kapasitesine sahip oldugunu ve 2010 yilini yüzde 55 büyümeyle 56 milyon avroluk ciroyla kapattigini ifa-de eden Unlütürk, krizi firsata dönüs-türmeyi basardiklarini söyledi. Krizle birlikte Ispanya ve Ingiltere’deki rakiplerin güç kayiplarini iyi deger-lendirdiklerini ifade eden Unlütürk, Avrupa pazarinda büyümeye devam edeceklerini ve 750 kisilik istihdam rakamini korumayi planladiklarini da sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web