Büyük Torbalı

Dünyaya zeytin dali

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Dünyaya zeytin dali
390 Görüntüleme
03 Ekim 2010 - 22:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zeytin üssü olan Torbali’da 28. zeytinyagi fabrikasi açiliyor. Karakuyu’da 1 milyon dolarlik yatirim ile kurulan Efendiogullari, Avrupa ve Arap ülkelerine ihracat yapacak

2006 yilindan beri Ormanköy’de faaliyet gösteren Efendiogullari Zeytinyagi Fabrikasi, hem kurumsallasma hem de markalasma yolunda dev bir adim atti. Profesyonel yönetici kadrosu ile hedeflerine adim adim ilerleyen firma, Karakuyu semtine, 1 milyon dolarlik yatirim yaparak 2000 metrekare alana ikinci fabrikasini kuruyor. Firmanin 2011 yilindaki hedefi 5 milyon dolar. Ilçenin 28. zeytinyagi fabrikasi olma özelligini tasiyacak olan fabrika, Torbali’dan Dünya’ya zeytinyagi ihraç edecek. Torbali’dan otobüsle geçerken, ilçedeki zeytin agaçlarinin fazlaligini fark edip fabrika kuran is adami Mustafa Yasar, yatirimlarin sürecegini söyledi.

2011 HEDEFI 5 MILYON DOLAR

KARAKUYU’DA yapimina baslanan fabrika, Avrupa ülkelerinin tamamina ve bazi Arap ülkelerine ihracat yapacak. 2011 yilinda 5 milyon dolar ciro hedefi koyan fabrika, tüm isçilerini de Torbali’dan almayi hedefliyor. Torbali’da degerlendirilmesi gereken büyük bir zeytin ve zeytinyagi potansiyeli oldugunu söyleyen Efendiogullari Zeytinyagi Fabrikasi’nin sahibi Mustafa Yasar: “Izmir basta olmak üzere Türkiye’nin hemen hemen her iline ihrac yapiyoruz. 2011 yilinda Brezilya, Çin, Japonya, Hindistan, Iran, Kanada, Kuveyt, Suudi Arabistan, Iran, Irak basta olmak üzere bir çok ülkeye ihracat yapmayi hedefliyoruz. Bir yil içerisinde yurt içi pazarindan 10 milyon TL;  yurtdisi ihracatindan da 5 milyon dolar ciro hedefliyoruz” dedi. Torbali’nin zeytin bölgesi oldugundan yatirimlarini bu bölgeye yaptiklarini söyleyen Yasar: “Torbali zeytin bölgesi oldugundan tarima dayali sanayi fabrikamizi buraya kurduk. Gerek nakliye, gerekse ulasim yönünden sikinti çekmemeleri için çiftçilerimizin ayagina geldik ” dedi.

YATIRIMLAR SURECEK

UZUN yillar Istanbul’da is hayatini sürdüren Yönetim Kurulu Baskani Mustafa Yasar, 2003 yilinda Izmir’e yerleserek yatirimlarini Torbali Ovasi’na yapmaya karar vermis. Zeytinyagi fabrikasi fikrinin, bir otobüs yolculugu sirasinda olustugunu söyleyen  genç is adami, “Bir gün araçla Istanbul’dan Izmir’e seyahat ederken her yerde zeytin agaçlari oldugunu ve bunun ciddi bir yatirima dönüsebilecegini düsündüm. Hammaddesi kendi ülke topraklarimizin ürünü oldugundan bu isi yapmaya karar verdim” dedi.

TARIMSAL SANAYININ ANA URUNU

Torbali’da tarimsal sanayisinin ana ürünü, üretilmesi ilçenin kurulus tarihi ile es olan zeytin. Torbali ovasinda 88.125 dekar alanda 1.122.520 adet zeytin agaci bulunuyor. Verde, Yagzade, Hayber, Efendiogullari, Taris, Çetineller, Çinarlar, Isik gibi önemli zeytin yagi fabrikalarinda binlerce kisi istihdam ediyor. Cirolari milyon dolarlari bulan bu fabrikalar ödedikleri vergi, istihdam, malzeme alisverisi, ürün satisi gibi kalemlerle ilçe ekonomisine ciddi katki sunuyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web