Büyük Torbalı

Ege’ye yilda 200 ton çerez

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ege’ye yilda 200 ton çerez
585 Görüntüleme
19 Ekim 2010 - 21:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

40 çesit ürünüyle bölgenin en büyük kuruyemis üreticilerinden biri olan Can Kuruyemis, Ege Bölgesi’ndeki birçok tedarikçiye ürün satisi gerçeklestiriyor.

IZMIR-Aydin Karayolu Yazibasi Semti’nde faaliyet gösteren Can Kuruyemis, yilda yaklasik 200 tonluk kuruyemis üretimi yapiyor. 2005 yilindan bu yana ilçe sinirlari içerisinde hizmet veren 35 yillik isletme, Ege Bölgesi’ndeki birçok tedarikçiye ürün satisi gerçeklestiriyor. 40 çesit ürünüyle bölgenin en büyük kuruyemis üreticilerinden biri olan Can Kuruyemis’in hedefi; perakende sektöründe büyümek. Fabrika Müdürü Saban Can, kapali ortamlarda sigara içme yasaginin baslama-siyla birlikte ay çekirdegi ve kabak çekirdegine talep patlamasi oldugunu ifade etti. Can: “Yasak nedeniyle birçok vatandasimiz sigara birakmaya basladi. Bunu da kuruyemisle sagliyor” dedi.

ESNAFLIKTAN IS ADAMLIGINA

RECEP Can Kuruyemis Tarim ve Gida Urünleri Limitet Sirketi, 1975 yilinda Izmir’de Recep Can ve kardesleri Saban, Fahri Can tarafindan kuruldu. Havra Sokaginda 13 metrekarelik mütevazi bir dükkânda faaliyete baslayan firma zaman içerisinde söhret kazanarak kuruyemis saticilari camiasinin önde gelen isimlerinden olmayi basardi. Recep Can ve kardeslerinin azmi ve kararlilik-lari meyvesini verince firma 1990’li yillarin basinda merkezini Izmir gida ticaretinin kalbi haline gelen Gida Çarsisi’na tasiyarak is hacmini ve müsteri agini daha da genisletti. Giderek müsteri portföyünü genisleten ve büyüyen firma artik imalathanesini de büyütmek istiyordu. Firma, 2005 yilinda Yazibasi’da kuruyemis isleme ve paketleme fabrikasinin insaatini tamamlayarak faaliyete geçirdi. Su an için kendi paketli üretimini 3500 metre kare kapali alana sahip fabrikada gerçeklestiren firma ürün satislarini ise Izmir Gida Çarsisi’ndaki magazasinda yürütmekte. Torbali’nin kendileri için büyük bir sans oldugunu ifade eden Saban Can: “Aslinda buraya fabrikayi kurmayi planlamiyorduk. Tamamen tesadüf bir sekilde buraya geldik. Ama simdi iyi ki burayi tercih ettik diyoruz. Çünkü konum olarak çok güzel bir bölge” dedi.

AYAKLARIMIZIN USTUNDE DURMAK ISTIYORUZ

KENDI öz sermayesiyle ayakta durmayi hedeflediklerini ifade eden Saban Can: “Uluslararasi birçok marketten ürün satisi için teklif geliyor. Ancak biz kendi sermayemizle büyümek istiyoruz. Yerel marketlerle çalisarak kendi ayaklarimizin üzerinde durmayi hedefliyoruz” dedi.

KAJU ÇOK SEVILDI

ITHAL ürünleri de bünyelerinde bulundurduklarini ancak genellikle yurt içindeki kuruyemisleri tercih ettiklerini söyleyen Can: “Ulkemizdeki ürünler dünyanin en kaliteli ve en leziz kuruyemisleri. Yurt disindan sadece tropik meyve ve kaju getirtiyoruz. Kajuyu da insanlar çok sevdi. 5 yil önce sektörde boy gösteren bu ürünün kilosu 50 TL iken simdilerde 20 Tl’ye kadar düstü. Fiyatinin düsmesi talebin artmasina neden oldu” diye konustu.

URETIM TUKETIMI KARSILAMIYOR

TURKIYE’DEKI kuruyemis üretiminin az oldugunu ve tüketimi karsilamadigini belirten deneyimli isadami Saban Can: “Kuruyemis sektöründe ceviz tüketimi kisi basina 7 kiloyken; üretim ise kisi basina sadece 1 kilo. Biz Tüm Kuruyemis Sanayici ve Is Adamlari Dernegi (TUKSIAD) olarak ülkedeki ceviz, badem gibi ürünlerin yetistirilmesi için çalisma gerçeklestiriyoruz” dedi.

AY ÇEKIRDEGI OLMAZSA OLMAZLARDAN

KALITELI ürün satmaktan asla ödün vermeyen firma, bu sayede bölgenin en önemli kuruyemis üreticilerinden biri oldu. Ege Bölgesi’ndeki yerel marketlere, toptancilara ve kuruyemis saticilarina ürün tedarik eden isletme, en çok ay çekirdegi satisi gerçekles-tiriyor. Türk milletinin ay çe-kirdegini çok sevdigini belirten fabrika müdürü: “Toplum ola-rak sohbetlerde, tv izlerken, ar-kadas ortamlarinda sürekli ola-rak çekirdek tüketmeyi seviyo-ruz. Ayrica kis mevsiminin gel-mesiyle birlikte geceler uzadi. Meyve sayisinda da azalma var. Bu nedenle insanlarimiz kuruyemise yöneliyor” dedi.

URUNLER, TURKIYE’NIN HER NOKTASINDAN GELIYOR

35 yillik isletme  her çesit ku-ruyemis ve kuru meyve mamul-lerininin yani sira lokum, jöle, kuru kahve ve aktar ürünlerini de müsterilerinin hizmetine sunmak-tadir. Müsterilerinin ihtiyaçlarini çok iyi gözlemleyerek onlara en kaliteli ürünleri makul fiyatlara sunan sirket yilda ortalama 200 ton ürün imalati gerçeklestiriyor. Türkiye’nin çesitli noktalarinda yetisen en kaliteli ürünleri top-ladiklarini belirten Can: “Findigi Karadeniz’den; Antep fistigini Ga-ziantep’ten; ay çekirdegini Elbis-tan’dan getirtiyoruz. Bu örnekler gibi her çesit ürünü farkli bölge-den temin ediyoruz. Ayrica kaju ve tropik meyve gibi ürünleri de yurt disindan ithal ediyoruz”dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web