Büyük Torbalı

Erkek eleman sikintisi yasayan isletmelerden kadinlara firsat

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Erkek eleman sikintisi yasayan isletmelerden kadinlara firsat
187 Görüntüleme
01 Kasım 2011 - 22:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kayitli issiz sayisi 12 bini asan Torbali’da birçok isletme, isçi ihtiyacini karsilayamiyor. Vatandaslarin fabrikalarda asgari ücretle ise baslamak yerine daha çok il merkezlerinde yüksek ücretle çalismak istemeleri, ilçenin en önemli ekonomik sorunu haline gelmis durumda. Panosu her gün güncellenen ilanlarla dolu olan Is-Kur Torbali Sube Müdürlügü, istihdam açigini kapatmak amaciyla da çesitli faaliyetler yürütüyor.

 

Istihdam garantisi

Isverenlerin talebi dogrultusunda vatandaslarin meslek sahibi olmalari için kurs açtiklarini belirten Is-Kur Torbali Sube Müdürü Mehmet Nayman, “Kurslar açiliyor ancak talep yok. Talep dogrultusunda açilan kurslara katilanlara günlük 15 lira ücret veriliyor. Sigorta primleri ödeniyor. Istihdam garantisi veriliyor. Ama yine de katilim çok az” dedi. Nayman, vasifli eleman bulamayan isletmelerin vasifsiz elemanlari yetistirip ise yerlestirmek için böyle bir talepte bulunduklarini belirtti.

 

Bayan araniyor

Torbali’da sanayi kültürünün henüz yerlesmedigini ifade eden Nayman, isletmelerin daha çok erkek eleman aradigini, bulamadiklari için de bayan eleman arayisina girdiklerini söyledi ve ekledi: “Müdürlük olarak Torbali’nin yani sira Ödemis, Tire, Bayindir, Selçuk, Kiraz ve Beydag ilçelerine de hizmet veriyoruz. Çogu vatandas seçici, is begenmiyor, ücret begenmiyor. Bu yüzden isverenler, çevre ilçelerden eleman arayisina girdi. Isverenler bayanlarin da istihdam edilmesine yönelik kurslar açilmasini istiyor. Bu sekilde ise yerlestirdigimiz bayanlar var. Bu durumdan bayanlar da isverenler de memnun. Erkeklerin yapacagi isleri bayanlara ögreterek denge kurulmaya çalisiliyor. Bu istihdamin artmasi için çok önemli.”

Is-Kur’dan eleman talep etmenin isverenlere birçok avantaj sagladigini da anlatan Müdür Nayman, “Bazi oranlar geçilince primler devlet tarafindan ödeniyor” diye konustu.

 

Toplum yarari

Kurumun toplum yararina çalisma programi da bulunuyor. Bu kapsamda Torbali Orman Fidanligi için çalismalar bu ay sonuna kadar devam edecek. Burada Torbali’dan 115 olmak üzere çevre ilçelerle birlikte toplam 236 kisi istihdam ediliyor. Burada çalisan elemanlarin maaslari ve sigorta primleri Is-Kur tarafindan ödeniyor.

 

Engelli hizmetleri

Kurumun yüzde 40 engelli raporu bulunan vatandaslari da ise yerlestirdigini belirten Nayman, “50’den fazla personel çalistiran isletmeler yüzde 3 oraninda engelli personel çalistiriyor. Bu yüzden is arayan engelli vatandaslar, Is-Kur’un bu hizmetinden yararlanmali” dedi.

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web