Büyük Torbalı

Eski Ilçe Baskani mermer krali oldu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Eski Ilçe Baskani mermer krali oldu
467 Görüntüleme
05 Aralık 2010 - 22:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DSP Eski Ilçe Baskani Hasan Sayin’in sahibi oldugu Sin-Kar, Kuzey Irak basta olmak üzere Türkî Cumhuriyetlerin tamamina mermer granit ihracati yapiyor. Firma yillik yurt disindan 840 bin dolar ithalat ve yurt disina 800 Bin dolar ihracat yapiyor.

UZUN yillar ülkenin önde gelen mermer fabrikalarinda müdürlük yaptiktan sonra 2009 yilinda kendi fabrikasi olan Sin-Kar Mermer Granit Fabrikasi’ni hizmete açan Hasan Sayin, Kuzey Irak basta olmak üzere Türkî Cumhuriyetlerin tamamina ilçemizden mermer granit ihracati yapiyor. Torbali’da 1999-2002 arasinda Demokratik Sol Parti Ilçe Baskanligini da yapan Sayin, Torbali’nin mermer rezervi bakimindan ülkenin sayili bölgeleri arasinda oldugunu söyledi.

TORBALI MERMER MERKEZI

TORBALI’DA 1 yil önce faaliyete giren Sin-Kar Mermer Granit Fabrikasi, Kuzey Irak basta olmak üzere Türkî Cumhuriyetlerin tamamina ilçemizden ihracat yapiyor. 10 bin metrekare açik ve kapali alanda faaliyet gösteren firma Hindistan, Brezilya, Çin, Ispanya ve Portekiz ülkelerinden granit ithalati yaparak üle pazarina ürünlerini satiyor. Firma yillik yurt disindan 840 bin dolar ithalat ve yillik yurt disina 800 Bin dolar ihracat yapiyor. Firma, ülke ekonomisine 1.640 bin dolar girdi sagliyor. Torbali’nin yatirima deger bir bölge oldugunu dile getiren firma sahibi Hasan Sayin: “Torbali’da 10 tane büyük mermer firmasi var. Ege Bölgesi mermer rezervi konu-sunda çok zengin. Torbali mermer rezervinin büyük bir bölümüne sahip. Basta Gurgur dagi olmak üzere ilçenin bütün daglari mermer rezervi açisindan çok zengin. Bu durum is adamlarini Torbali’ya yatirima zorluyor.” dedi. Torbali’nin mermer rezervinin yani sira ulasim açisindan da çok büyük bir avantaj sagladigini dile getiren Sayin: “Torbali mermer sektöründe Ege Bölgesi’nin merkezi durumunda. Hem ham madde hem de ulasim rahatligi açisindan çok cazip bir yer.” dedi.

YATIRIMCILAR KAÇIYOR

TORBALI’DA yasadiklari sikintilari da dile getiren Hasan Sayin: “Dünyanin mermer devleri ilçeye büyük yatirimlar yapacakti. En az 20’ye yakin yabanci firma yerel yönetimin tutarsiz politikasi yüzünden yatirim yapmadi. Su an ilçemizde 10 fabrika varsa bu sayi 40 veya 50 olabilirdi.” dedi. Sanayici olarak büyük sorunlari oldugunu da dile getiren Sayin, özellikle sanayicilerin alt yapi olmamasindan dolayi sikinti çektiklerini söyledi. Demir yolunu kullanmak için küçücük bir seyden dolayi Izmir’e gitmek zorunda kaldiklarini da dile getiren Sayin: “Biz sürekli olarak yurt disina tonlarca ürün gönderiyoruz. Bunun için ülkemize daha çok verim saglamasindan dolayi demir yolunu tercih etmek istiyoruz; ama ilçedeki tren garinda bir tane bile vinç olmadigindan ürünlerimizi karayolu ile göndermek zorunda kaliyoruz. Tren yolu için Izmir merkeze gitmek zorunda kaliyoruz. Bu büyük bir kayip. Hem devlet bütçesi için hem de firmalar için.” seklinde konustu.

ESKI SIYASETÇI

1983 yilindan 1992 kadar Balikesir Sayakci Ma-dencilik’te planlama ve üretim müdürlügü yapti. 1992-1995 yillari arasinda Isiklar Holding’in Kir-sehir Tesisleri’nde müdürlük görevi yürüttü. 1995-2002 yillari arasinda Eminoglu Mermer Granit Fabrikasi’nin müdürlügünü de yürüten tecrübeli is adami, 2002 yilinda Mim-Sin Mermer Fabrikasi’ni ortagiyla birlikte kurdu. Daha sonra Mim-Sin ortakligindan hisselerini alarak ayrilan Hasan Sayin, 2009 yilinda büyük bir yatirim ya-parak Sin-Kar Mermer Fabrikasi’ni açti. Su anda dünyanin birçok ülkesine ürün ihracati yapiyor. Öte yandan Hasan Sayin, 1999-2001 yillari ara-sinda Torbali DSP ilçe Baskanligi görevini yapti. Torbali’yi kendi memleketi kadar çok sevdigini dile getiren Sayin: “Çocuklarim burada büyüdüler. Artik biz ilçenin yerlileri gibiyiz. Burayi çok sev-digimiz için yatirimlarimizi buradan yana yaptik.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web