Büyük Torbalı

Esnafa pazar müjdesi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Esnafa pazar müjdesi
273 Görüntüleme
20 Ocak 2011 - 22:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Esnafin pazar günleri dükkânini açabilmesi için belediyelere harç verme gerekliligi ortadan kalkti Yaklasik 2 bin esnaf, pazar günleri dükkân açmak için ekstra ücret ödemek zorunda kalmayacak

TURKIYE Esnaf ve Sanatkârlari Konfederasyonu’nun (TESK) Ankara 1. Idare Mahkemesi’nde açtigi dava, lehine sonuçlandi. Lokanta, bakkal, kahvehane, otel gibi isletmeler artik belediyelerden özel izin almaksizin pazar günleri de açilabilecek. Haber, Torbali’da da sevinçle karsilandi. Yaklasik 2 bin esnafi yakindan ilgilendiren bu gelisme ile birlikte ilçede, pazar günü çalisma ruhsati için 100 ile 250 TL arasinda bir ücret vermek zorunda kalan esnaf, rahat bir nefes alacak. Torbali Esnaf Odasi Baskani Sezai Tamer, daha önce tütün satan yerlerin, bakkal, kahvehane, otel, lokanta gibi isletmelerin pazar günü açik olabilmek için belediyelere harç yatirip, özel ruhsat almak zorunda oldugunu; Danistay’in karari ile birlikte artik bu uygulamanin sona erdigini ifade etti.

MIKTARI, MECLIS BELIRLIYORDU

PAZAR günü açik olabilmek için ödenecek harç miktarlarinin her belediyenin kendi meclis üyelerince komisyonda belirlendigini ifade eden Sezai Tamer, Torbali’da da yilda bir defa Belediye Meclisi’nin karar aldigini ifade etti. Son Meclis’te ruhsat harcinin 100 TL olarak belirlendigini söyleyen Tamer, söz konusu uygulamanin haksizliklara yol açmasi üzerine Türkiye Esnaf ve Sanatkârlara Federasyonu’nun Ankara 1. Idare Mahkemesi’ne basvurdugunu ve sonucun esnafin lehine oldugunu ifade etti. Tamer, Danistay’in da karari onadigini belirterek, ” Lokantalar, pazar günü is yerini açabilmek için belediyelere harç yatirip özel ruhsat aliyordu. Artik söz konusu isletmelerin, pazar günleri dükkânlarini açabilmek için belediyelere harç ödemeleri ve özel ruhsat almalari gerekmiyor.” diye konustu.

NERELERI KAPSIYOR?

KAPSAM dahilindeki sektörler ise su sekilde: Lokantalar, fotograf stüdyolari, kahvehaneler, firincilar; yalniz sebze, yas meyve ve tütün satanlar, matbaalar, münhasiran yevmi gazete bayileri, umumi bahçeler, tiyatrolar; spor, konferans ve konser salonlari, sinemalar, halki eglendirmeye mahsus oyun mahalleri, kulüpler, piyango bileti satis subeleri, hanlar, oteller, hamamlar; liman, iskele ve istasyon, gümrük ve antrepolardaki tahliye ve nakliye sirket ve cemiyetleri; yapicilik, tugracilik gibi islerle tütün, incir, üzüm, meyan kökü, zeytin, agaç palamudu, susam, findik, pancar gibi zirai ve sinai mahsulatin islenmesi ve manipülasyonu gibi açik havada ve senenin bir kisminda yürütülen veya faaliyeti mevsime tabi olan isler veya bu islerin yürütüldügü müesseseler; turistik, hediyelik ve hatira esya satan ticarethane ve müesseseler, nalbantlar; alet ve edevati ziraiye tamircileri ve kasaplar bu kapsam dahilinde.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web