REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Fabrika gölgesinde hayvancilik apartmanlarin arasinda tarim

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Fabrika gölgesinde hayvancilik apartmanlarin arasinda tarim
481 Görüntüleme
05 Ocak 2011 - 22:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TARIM, sanayi, turizm ve hayvanciligin harmanlandigi nadir ilçelerden biri olan Torbali, hizli gelisimi ile yildizini parlatmaya devam ederken, günlük hayatta ilçenin birçok zitligi bünyesinde barindirdigi örneklere de rastlamak mümkün. Alfemo, Merinos, Camel, Philip Morris, Opel gibi dev markalarin ev sahibi vergi rekortmeni Torbali, ayni zamanda hayvancilik ve tarim kenti olmasi ile de ön plana çikiyor. Bir yanda yükselen dev apartmanlar, bir yanda verimli araziler, diger tarafta da yüzlerce kisiyi istihdam eden fabrikalarin kenarinda otlayan koyunlara rastlamak mümkün.

SANAYI YILDIZINI PARLATIYOR

TORBALI, cografi konumu itibariyle hava ve deniz limanlarina yakinligi, kara ve demiryolu ulasimin rahat yapilabildigi merkezi bir konumdadir. Bu konumu itibariyle sanayici için cazibe merkezi. Ilçede 7 ayri sanayi bölgesi ve 1 küçük sanayi sitesi mevcut. Torbali merkezinde ve Ayrancilar, Yazibasi, Çaybasi, Pancar beldelerinde irili ufakli üretim tesisi ve fabrika sayisi toplam 1300 civarindadir. Ilçemizin hava ve deniz limanlarina yakinligi, kara ve demiryolu ulasim agi üzerinde olmasi sebebiyle önümüzdeki yillarda fabrika sayisinin ve üretim tesislerinin artacagi tahmin edilmekte. Torbali’da sanayi tesisleri sektörler itibariyle topraktan otomotive, tütünden mermercilige, tekstildensüt ürünlerine, boyadanmakineye, agaç islerindensebze ve meyve islemeye gibi genis bir yelpazede dagilim göstermekte. Birçok fabrikamizda ihracata yönelik üretim yapmakta.

TARIMSAL SANAYI GELISIYOR

TORBALI’NIN 31.304 hektar olan kültür arazisinin 22.529 hektarinda sulu tarim, 8.775 hektarinda kuru tarim yapilmakta. Buna dayali olarak, tarima dayali sanayi de büyük bir gelisme içerisindedir. Ilçemizde sulanabilir arazinin çoklugu nedeniyle çesitli sebze ekimidikiminin yaninda pamuk, incir, zeytin, seftali, hububat üretimi yogun olmak üzere son yillarda çiçek ve sebze seraciligi da yapilmaktadir. Tütün ekimi kota nedeniyle bitme noktasina gelmistir. Torbali’da tarim arazileri üzerinde yilda 2 farkli ürün alinabilmektedir. Hatta bazi sebze rotasyonlarinda 3 farkli ürüne kadar çikilabilmektedir. Ilçemizde hazir gida tesisleri, sebze ve meyve isleme tesislerinin kurulmasi ile birlikte ihracatta artis gözlenebilmektedir. Buna bagli olarak da hazir gida sanayinde ihracata dönük üretimde artis gözlenmektedir. Ilçemiz genelinde tarimsal ürünlerin; % 30’u tüccarin ürünü tarlada çiftçiden almasi ve kendi olanaklariyla isleme tesisine ve pazara ulastirmasi yoluyla, % 25’i hazir gida üreticisi isletmelerin sözlesme yaptigi üreticiden ürünü direkt almasi yoluyla, % 25’i pamuk ve üzüm üreticileri olarak TARIS’e üye olanlarin birlige teslim etmeleri yoluyla, % 20’si ise kendi olanaklariyla sebze ve meyve haline ve pazara ulastirilmasi yoluyla pazarlanmaktadir.

HAYVANCILIK  HER  DÖNEM  YAYGIN

ILÇEDE hayvancilik bitkisel üretimden sonra ikinci gelir kaynagi olup, önemli bir potansiyele sahip. Hayvan varligi olarak saf ve kültür melezi irki olmak üzere toplam 24.000 bas sigir ile 10.900 bas koyun ve 5.900 adet keçi bulunmaktadir. Uzun yillardir basariyla uygulanan suni tohumlama nedeniyle sigir mevcudunun büyük çogunlugu kültür irki ve melezlerinden olusmakta. Ilçemiz genelindeki isletmeler daha çok küçük aile isletmeleri seklinde.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web