Büyük Torbalı

Fabrikalar bu yil domates bulamayabilir

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Fabrikalar bu yil domates bulamayabilir
202 Görüntüleme
20 Haziran 2011 - 21:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünyaca ünlü salça, kurutulmus domates ve dondurulmus sebze fabrikalarinin bulundugu Torbali’da tehlike çanlari çaliyor. Ziraat Odasi Baskani yagmurun verdigi zarardan dolayi domateste verimin çok düsük olacagini söyledi.

TORBALI’DA geçtigimiz günlerde saganak yagis ve dolu, ilçe merkezi ile köylerdeki ekili arazilerde maddi zarara yol açti. Dolu ve yagmurdan zarar gören çiftçiler ve köylüler ise durum karsisinda çaresiz. Yagmur ve dolu basta bugday olmak üzere domates, salatalik, biber, misir ve meyve agaçlarinda büyük zararlar olustu. Çiftçilerin gördügü zarar karsisinda gözler Ziraat Odasi Baskani Murat Uslu’ya çevrildi. Çiftçilerin büyük oranda zarar gördügünü belirten Murat Uslu, bu yil ürünlerin pahali olacagini söyledi. Özellikle domatesin hastaliktan dolayi çok zarar gördügünü söyleyen Uslu, gida fabrikalarinin domates bulmakta zorlanacagina dikkat çekti.

DOMATESIN FIYATI YUKSELECEK

TORBALI’DA üreticilerin ve fabrikalarin göz bebegi olan domateste ise tehlike çanlari çaliyor. Ilçede üretilen domatesler özellikle Tukas, Tat Salça gibi dev firmalarin yani sira yurt disina ihracat yapan gida firmalarina satiliyor. Yagmur ve asiri sicaklarin arda arda gelmesinden dolayi domateste meydana gelen mantar hastaligi ve Tuta hastaligi ürün verimini yari yariya düsürdü. Fiyatlarin çok yüksek olacagini, fabrikalarin ürün bulabilmek için zorlanacaklarini söyleyen Uslu: “Yagmurlarin verdigi zararlardan dolayi ürünlerde fiyat artisi olacak. Fiyatlar yükselecektir. Özellikle domateste olusan zarardan ötürü fabrikalar domates bulmakta zorlanacak ve bulduklari domatesinde fiyati yükselecek. Çünkü ürünü elinde kalan çiftçiler fiyatlari yukari çekebilir” dedi.

URETICILER SIGORTA YAPTIRMIYOR

YAGMURUN Allah’tan gelen birsey oldugunu belirten Murat Uslu, çiftçilerin bu gibi durumlara karsi önlem almadigini, oda olarak sürekli sigorta yaptirmalari konusunda bilgilendirme yaptiklarini söyledi. Bugday üreticilerinin yüzde 80’nin yangina karsi ürünlerini sigortalattigini dile getiren Uslu: “Bugday üreticilerinin bir çogu ürünlerini yangina karsi sigortalatiyor. Biz üreticilerimize ürünlerini sigortalatmalari konusunda sürekli bilgi aktariyoruz. Bugday üretici bu konuda bilinçli ama diger üreticilerimiz bu konuda maalesef bilinçsiz. Pamuk, misir, domates üreticileri ürünlerini sigortalatmiyor.

BINLERCE DÖNUM ALANDA ZARAR VAR

BINLERCE ürünün ekildigi Torbali ovasi bu yil siddetli yagmurlarin akibetine ugradi. Yagmurun yani sira hava sicaklarinin dengesiz olusu bir çok üründe hastalik türemesine neden oldu. 2011 yili içerisinde ilçede 19 bin dönüm alana ekilen bugday pek zarar görmezken, 13 bin dönüm alana ekili domates, 4 bin dönüm alana ekili fasulye, 41 bin dönüm alana ekili misir ve 23 bin dönüm araziye ekili olan pamuk asiri yagmurdan dolayi büyük oranda zarar gördü. Subasi, Atalan, Özbey, Göllüce, Arslanlar basta olmak üzere dag köylerinde ekilen ürünlerin bir çogu hastalik ve yagmurlardan dolayi heba oldu. Toplam 3.500 çiftçinin kayitli oldugu Ziraat Odasi Baskani Murat Uslu, yagmurlarin üreticilere büyük oranda zarar verdigini, bugday üreticisi disinda diger üreticilerin ürünlerine sigorta yaptirmadigini ve bu konuda bilinçsiz olduklarini söyledi. Uslu, zarar miktarinin artmamasini temenni ettiklerini söyledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web