REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Fabrikalar haril haril isçi ariyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Fabrikalar haril haril isçi ariyor
236 Görüntüleme
25 Ağustos 2010 - 21:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Küresel krizin etkilerinin geçtigimiz yil hissedildigi Torbali’da özellikle issizlik alaninda olumlu sinyaller aliniyor. Is-Kur fabrikalarin basta kalifiye eleman olmak üzere birçok alanda yogun isçi alimi yapmaya basladigini açikladi

SANAYIDE baslayan toparlanma, issizlik oranlarina da yansidi. Ticaret hacmindeki artis isçi aliminin artmasina neden oldu. Son 3 aylik dönem içerisinde ilçedeki birçok firma yeni personel alarak kadrosunu genisletmeye basladi. Yasanan bu olayin sevindirici oldugunu söyleyen IS-KUR Müdürü Mehmet Nayman, “Firmalar her gün yeni eleman isteginde bulunuyor. Özellikle kalifiye eleman talebi oldukça fazla. Yeni egitim ögretim yili öncesinde aileler çocuklarini mutlaka gelecegi olan mesleklere yönlendirsin” seklinde konustu.

VASIFSIZ ELEMAN TERCIH EDILMIYOR

KRIZIN etkisini üzerinden atmaya baslayan pek çok sirket, 2010 planlari kapsaminda eleman alimina basladi. Pek çok sirkette ciddi hareketlilik yasaniyor. Büyüme planlarinin yeniden ele alinmasi, yeni projelerin islerlik kazanmasi, magaza ve sube sayilarinda artisa gitme istegi bu dinamizmin dinamolari. Sirketlerin istihdam planlarinda büyük degisiklere neden olan bu gelismelerin sonucu olarak pek çok sektörde yeni is gücü devreye giriyor. Özellikle ilçemizdeki firmalarin vasifli eleman talep ettigini söyleyen Nayman: “Artik vasifsiz elemanlar tercih edilmiyor. Firmalar mutlaka meslek sahibi olan kisileri tercih ediyor. Torbali’daki isletmeler özellikle kaynakçi, metal isleri, elektrikçi, muhasebeci, forklift operatörü, dikisçi gibi meslek erbaplarini talep ediyor. 3 aylik süre içerisinde yüzlerce kisi fabrikada is sahibi oldu” dedi.

GELECEGI OLAN MESLEKLERE YÖNLENDIRIN

GEÇTIGIMIZ yil kriz nedeniyle birçok fabrika isçi çikartmis ve issizlik artmisti. Ancak bu yilki olumlu tablo isveren ve isçileri memnun etti. Yeni egitim ögretim yili öncesinde aileleri uyaran Mehmet Nayman: “Her ögrenci üniversite okuyacak diye bir kural yok. Aileler bu konuda çocuklarina baski yapmasin. Kabiliyetlerine göre meslek tercihi yapsinlar ve o bransta egitim görsünler. Aileler, çocuklarini genellikle gelecegi olan mesleklere yönlendirsin” seklinde konustu.

MESLEK EDINDIRME KURSLARI FAYDALI OLDU

KALIFIYE eleman yetistir-mek ve birçok kisiye mes-lek edindirmek adina 2010 yilinin ilk aylarinda farkli branslarda kurs açtiklarini söyleyen kurum müdürü: “Torbali’da ilik dügme, bil-gisayarli muhasebe, web tasarim, tibbi sekreterlik ve dikis makine kursu açtik. Yaklasik 120 kisiye eg-itim verildi. Ayrica firmalar tarafin-dan istihadama yönelik kurs düzenlemek istenildigi takdirde degerlen-diriyoruz.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web