Büyük Torbalı

Fabrikalar ilçedeki suç oranini düsürüyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Fabrikalar ilçedeki suç oranini düsürüyor
214 Görüntüleme
10 Ağustos 2011 - 23:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

NUFUSU son yillarda gözle görülür bir siçrama yapan, son 10 yildir artan is hacmi ile Izmir’in parlayan yildizi haline gelen Torbali’nin gelismisligi Emniyet istatistiklerine de yansidi. Torbali’da 2003–2008 yillari arasinda Ilçe Emniyet Müdür Yardimcisi olarak görev yapan ve Izmir Emniyet Müdür Yardimciligina atanan Yalçin Orhan’dan bosalan Torbali Ilçe Emniyet Müdürlügü’ne atanan Ergün Gediz yeniden dönüs yaptigi Torbali ile ilgili güvenlik anlaminda ilginç bir tespitte bulundu. Torbali’da geçmis yillara nazaran nüfus artisina ragmen asayis olaylarinda düsüs oldugunu söyleyen Gediz, bunun fabrika sayisinda artis ve is potansiyelinin artmasi ile orantili oldugunu söyledi. Gediz, Torbali’nin son yillarda kasaba görüntüsünden çikip tam bir ilçe kimligine kavustugunu söyledi.

HIRSIZLAR DISARIDAN GELIYOR

TORBALI’DA Emniyet Müdürlügü ekiplerinin basarili çalismalari, hâkimlerin caydirici cezalari ve vatandasin 155’e yaptigi ihbarlari ile suç oranlarinda büyük bir düsüs yasaniyor. Artan is hacmiyle cazibe merkezi olan Torbali hirsizlarin da gözdesi oldu. Yogun göç nedeniyle, nüfusun 124.000 kisiye ulastigi Torbali’da, Ilçe Emniyet Müdürlügü ekiplerinin yaptigi çalisma neticesinde hirsizlik olaylarinda da düsüs yasaniyor. Ilçede yapilan her 100 hirsizlik olayindan 85 tanesi ilçe disindan gelen sahislar tarafindan yapiliyor. Bu sahislara göz açtirmayan emniyet aldigi tedbirler sayesinde, hirsizlik olaylarinin düsmesine neden oldu. Basta hirsizlik olmak üzere diger suç oranlarinda da Torbali’da geçtigimiz yillara nazaran büyük bir düsüs oldugu gözle görülürken, bu duruma ilçede 3 yil önce Emniyet Müdür Yardimcisi olarak görev yapan ve 1 ay önce Emniyet Müdürü olarak dönen Ergün Gediz’den ilginç bir tespit geldi. Suç oraninin düsmesinin ilçenin gelismisligi ile paralel oldugunu söyleyen Gediz, is imkâninin oldugu bölgelerde suç oraninin düsük oldugunu söyledi.
IS BULAN SUÇ  ISLEMIYOR

20032008 yillari arasinda Torbali’da görev yaptigi dönemde suç oraninin daha yüksek oldugunu, yeniden ilçede görev yapmaya basladigi süre zarfinda aldigi istatistiklerin kendisini sasirttigini söyleyen Gediz, “Burada görev yaptigimiz dönemde nüfus daha düsük olmasina ragmen suç orani daha yüksekti. Oranin düsmesinde ekiplerimizin basarili çalismalari oldugu kadar ilçenin degisen profilinin de etkili oldugunu düsünüyorum. Is imkâninin olmadigi bölgede insanlar suça daha yatkin oluyor. Ama Torbali’da hem fabrika anlaminda hem de ova isçiligi anlaminda potansiyel gün geçtikçe artiyor. Öyle olunca da herkes kendisine hitap eden bir is bulabiliyor ve suç islemekten uzaklasiyor” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web