Büyük Torbalı

Geldi bahar aylari, basladi çiftçinin telasi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Geldi bahar aylari, basladi çiftçinin telasi
1.298 Görüntüleme
27 Şubat 2011 - 22:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yaz sezonu için ekimlerin baslamasi ile yasanan hareketlilikten toprak analizinden traktör tamirine, tohum satan bayilerden traktör satislarina kadar birçok esnaf payini aliyor. Ureticiler ovadaki hareketlilikten oldukça memnun.

ILKBAHARIN yakalasmasi ile birlikte Torbali ovasinda ekilecek yeni ürünler için hummali bir çalisma basladi. Ilçede bulunan 16 bin çiftçi yeni ekilecek ürünler için hazirliklarini sürdürüyor. Toprak analizinden traktör tamirine, tohum satan bayilerden traktör satislarina kadar birçok esnaf, yasanan hareketlilikten payini aliyor. Çiftçide yasanan bu hareketlilik ilçe esnafini ihya ediyor. Görüslerini aldigimiz ilçe esnafi baharin yaklasmasi ile birlikte büyük bir hareketlilik yasandigini, islerinin açildigini söyledi.

ÇIFÇILER BILINÇLI URETIM YAPIYOR

BEREKETLI topraklari ile bilinen Torbali’da her mevsimde ayri ekilen sebzeler ülke pazari basta olmak üzere birçok gida fabrikasinin araciligi ile yurt disina da gönderiliyor. Kis aylarinda ekilen balkabagi, pirasa, pazi, kereviz, turp, lahana, karnabahar, ispanak,havuç, pancar, bakla, brokoli, bezelye gibi ürünlerin hasatlarinin sonuna yaklasan çiftçiler yaz dönemi için hummali bir çalisma içerisindeler. Yaza hazirlik yapan binlerce çiftçinin hareketliligi ilçe esnafina büyük yarar sagliyor. Ilk edatpa toprak analizi yaptiran üreticiler domates, biber, dikimine hazirlaniyor. Tepeköy Mahallesinde bulunan Orbit Ekoloji firmasi yetkililerinden Haydar Gümüs, çiftçilerin ekine baslamadan önce toprak analizlerini yaptirdiklarini söyledi. Gübre analizi, toprak analizi, yaprak analizi, su analizi iyi tarim uygulamalarinda istenilen analizler gibi bir çok ürüne analiz yaptiklarini ifade eden Gümüs, çiftçilerin artik bilinçlendigini söyledi. Baharin yaklasmasi ile büyük bir hareketliligin yasandigini dile getiren Gümüs: “Su anda büyük bir hareketlilik yasaniyor. Çiftçilerimiz çok bilinçli bir sekilde toprak analizlerini yaptiriyorlar. Eskisi gibi kara düzen ekin yapilmiyor” dedi.

KUÇUK URETICILER IKINCI EL TRAKTÖR ALIYOR

HER alanda hareketliligin yasandigi ilçede ikinci el traktör satan firmalar da çiftçilerin hazirligindan nasibini alan bir diger sektör. Izmir Aydin asfalti kenarinda hizmet veren Ertan Motorlu Araçlar ikinci el traktör satisi yapan isletme yeni ekilecek ürünlerin hazirliginin yasandigi su günlerde oldukça hareketli günler yasiyor. Büyük üreticilerin sifir traktörlere yöneldigini, küçük çiftçilerin ikinci el traktör aldigini dile getiren isletme sahiplerinden Mehmet Ali Ertan: “Baharin yaklasmasi ile hareketli günler yasiyoruz. Suanda Torbali’da sifir traktörler moda oldu. Büyük üreticiler hep sifira yöneliyor. Bizler küçük çiftçiler tarafindan talep görüyoruz. Ilgiden oldukça memnunuz” seklinde konustu.
Ureticilerin isteklerine cevap veren isletmede 30 beygirlik motorlardan 80 beygire kadar birçok modelde traktör bulmak mümkün.

YAGMUR ESNAFA BEREKET GETIRIDI

TORBALI Atatürk Sanayi Sitesi’nde uzun yillardir traktör tamiri yapan Ovali Traktör’ün sahibi Mehmet Ovali, islerde büyük bir hareketliligin yasandigini söyledi. Sanayi sitesinde uzun yillardir hizmet veren isletmede bütün traktörlerin tamiri yapiliyor. Yagmurun yagmasinin büyük bir fayda sagladigini dile getiren Ovali: “Yagmur yagdiginda çiftçilerimiz tarlaya gitmiyor. Araçlarini tamire getirerek sorunlarini gideriyorlar. Suanda büyük bir hareketlilik yasiyoruz. Baharin yaklasmasi ile çiftçilerimiz hazirliklarini tamamliyor” seklinde konusarak sözlerini noktaladi.

TOHUM VE ZIRAI ALET SATISLARI TAVAN YAPTI

PAMUKYAZI Mahallesi’nde faaliyet gösteren Hasanogullari Tarim Ma-rket Firmasi, yasanan yogunluktan nasibini alan firmalar arasinda yer aliyor. Izgara, pulluk, ilaç makinesi, gübre sepme makinesi, süt sagma makinesi, mipzerler ve tüm tarim aletlerinin satildigi isletmede bun-larin yani sira tarimsal gübrelerin-de tamami bulunuyor. Çiftçilerin suanda eksikliklerini giderdigini ifade eden firmanin sahibi Sadun Avinç: “Su anda firmamizda do-mates tohumlari, fideleri ve aletleri büyük talep görüyor. Bunun yani sira sattigimiz Leonardit gübresi büyük talep görüyor. Bu ürün top-raga bagli kalmis elementleri çö-züp topragi faydali hale getiriyor. Içerisinde yüzde 45 mineraller bulunuyor. Bir çesit toprak düzen-leyicisidir. Bunlarin yani sira misir ve pamuk gübre ve tohumlarindan büyük siparis aliyoruz. Yanan ha-reketlilikten oldukça memnunuz” seklinde konustu.

ÖTV oranlari degisiyor

BINEK otomobillerde ÖTV oranlari yüzde 37 ile 84 ara-sinda degisiyor.Elektrikli bi-nek otomobillerde ise motor gücü 85 kilovati geçmeyenler için yüzde 3, 85-120 kilovat arasindakilere yüzde 7, motor gücü 120 kilovati asanlara da yüzde 15 ÖTV uygulanacak. Elektrikli binek otomobillerde ise motor gücü 85 kilovati geçmeyenler için yüzde 3, 85-120 kilovat arasindakilere yüzde 7, motor gücü 120 ki-lovati asanlara da yüzde 15 ÖTV uygulanacak. Motor gü-cü 20 kilovati geçmeyen elek-trikli motosikletlerden de yüz-de 3 ÖTV alinacak. Elektrikli otomobile tesvik öngören el-ektrikli otomobillerde alina-cak özel tüketim vergisine de (ÖTV) yer verilen 4760 Sayili ÖTV Kanunu’na Ekli 1, 2, 3 Sayili Listelerde Yer Alan Mallarda Uygulanan ÖTV Tutarlarinin Belirlenmesi ile Bazi Kararnamelerde Degisik-lik Yapilmasina iliskin Bakan-lar Kurulu Karari, Resmi Ga-zete’nin mükerrer sayisinda yayimlandi. Karar ile ”Torba Yasa”da 87. maddeyle düzen-lenen Özel Tüketim Vergisi-nin ekindeki ÖTV’ye tabi mal-lar ve bu mallarda uygulana-cak ÖTV oranlari ve tutarla-rinin yer aldigi listeler güncel-lenirken, ÖTV oran veya tu-tarlarinda degisiklik yapil-madi, mevcut tutar ve oranlar aynen korundu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web