REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Haklarimizi kim koruyacak?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Haklarimizi kim koruyacak?
253 Görüntüleme
15 Şubat 2011 - 21:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Valilik karari ile mühürlenen galericilerin sahipleri magdur durumda. Bayiliklerle ayni yol üzerinde olup sadece ikinci el oto satisi yaptiklari için mekânlari mühürlenen isletmeciler uygulamaya tepkili.

TORBALI’DA 15 oto galerisinin ruhsatsiz ve sehir içinde faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle Valilik karari ile Torbali Belediyesi Zabita ekipleri tarafindan mühürlenmesine tepkiler sürüyor. Torbali Belediye Baskan Yardimcisi Ömer Sentürk, söz konusu galerilerin ruhsatsiz oldugunu, galerilerin sehir disina tasinmasi ile ilgili genelgenin tüm Türkiye’de uygulandigini ve ruhsati olmayan galerilerin yani sira ruhsatli galerilerinde kapatilacagi açiklamasini yapti. Uygulanan karara karsi çikan galericiler “Bize yer gösterilmeden dükkânlarimizi kapatiyorlar” seklinde isyan etti. Galericilerin isyan ettigi bir diger konu da bayilik olan firmalarin açik tutulup sadece ikinci el oto satisi yapan firmalarin kapatilmasi.

SUREÇ NASIL GELISTI?

IZMIR’DE 2.el oto galerilerinin apartmanlarin zemin katlarinda faaliyet göstermesi, LPG’li araçlarin tehlike arz etmesi ve kaldirimlarin isgal edilmesi, bu meslek dalinda çok isyeri açilmasi üzerine apartman sakinlerinin korku ve sikayetleri üzerine 2005 yilinda Içisleri Bakanligi Mahalli idareler genel müdürlügü Izmir Valiligine bir yazi yazarak: “Apartmanlarin zemin katlarinda faaliyet gösteren özellikle LPG’li araçlarin büyük tehlike arz ettikleri, insanlarin kullandiklari kaldirimlarin galeri araçlariyla isgal edildigi, tasidiklari risk nedeniyle bunlarin yerlesim alanlari disina tasinmasi dogrultusunda islem yapilmasi isteniyor.” Büyüksehir Belediyesi bu isletmelere iki yil süre verdi. Ilçemizin Büyüksehir kapsamina alinmasiyla birlikte, Izmir Büyüksehir Belediye Baskanligi, Torbali Belediye hudutlari içinde bulunan 2.el oto galerilerinin Oto kent, Izokom, Oto Plaza sitelerine tasinmasi için 27.8.2009 tarihinde 51486 sayili yazili talimat verdi. Torbali Belediye Meclisi 02.02.2011 tarihinde gündeme alarak 2/27 sayili karariyla noktayi koyuyor. 2.el oto galeri esnafi isletmeleri 90 gün içinde kapatilacak, küçük sanayi sitelerine, oto kente tasinacak aksi taktirde yasal islem yapilacak.

BASKAN UYGUR’A SITEM

TORBALI Belediyesi Zabita ekipleri ruhsati olmayan 15 galerinin kapisini mühürledi. Galeri sahiplerine 3 süre veren belediye yetkilileri 3 ay sürenin ardindan ya sehir disina yada Atatürk Sanayi Sitesine geçmeleri uyarisinda bulundu. Duruma tepki gösteren oto galericiler birçok kisinin issiz kalacagi açiklamasinda bulundular. IzmirAydin Asfalti kenarinda ikince el oto satisi yapan Osmanli Galeri’nin sahibi Murat Coskun, 1 haftaya yakindir kapali olan isyeri yüzünden zarar ettigini söyledi. 25 yildir esnaflik yaptigini dile getiren Coskun sözlerini söyle sürdürdü: “Baskan Ismail Uygur seçim konusmasinda bu yol üzerini canlandiracagim diyordu. Böyle mi canlandiracaklar? Belediye bu duruma bir çözüm üretmeli” seklinde isyan etti.

OTO KENT VALILIKLERE BASKI YAPIYOR

VALILIK’IN ve Belediyelerin Izmir Otokent Baskani Yilmaz Akin’in sözleri ile hareket ettigini dile getiren bir baska galerici olan Kardesler Otomotiv’in sahibi Alaattin Erdemirci ise “Bize sanayiye veya Izmir Oto Sanayi’ye tasinin, diyorlar.  Bu bölgelerde yer yok ki. Büyüksehir’in baskisi ile uygulama yapilacaksa bizim haklarimizi kim koruyacak? Aniden böyle bir karar alinmasi oldukça garip” dedi.

BU ISIN PESINI BIRAKMAYACAGIZ

RUHSATI oldugu halde galerisinin kapatildigini dile getiren Mertcan Oto Galeri’nin sahibi Yüksel Bozkus, “Adres degisikligini ruhsata islemedigimiz için kapimiza mühür vuruldu. Burada ruhsati olan da kapatildi, olmayan da. Böyle kanun olur mu? Bize 3 ay süre verdiler. Hiç bir çalisma yapilmadan bizi sanayiye götürmek istiyorlar. Oto Kent Sitesi’de isler durgun oldugu için böyle bir uygulama yapiliyor. Bu konunun pesini birakmayacagiz” seklinde konustu.

ESKI BASKAN: ÇIFTE STANDART VAR

ISLETMESI kapanan bir diger esnaf ise Karakuyu eski Belediye Baskani Tekinler Otomotivin sahibi Sükrü Tekin. “Karari uyguluyorlar ama esnafa yeni yer göstermiyorlar” diyen Tekin, esnaflarin magdur oldugunu söyledi. Çifte standart uygulandigini dile getiren Tekin, sözlerini söyle sürdürdü: “Duyduklarimiza göre Izmir Büyüksehir Belediyesi ve Otokent Baskani, Valiliklere baski yapiyormus. Esnaf olarak çok magduruz. Bayiligi olan firmalar kaliyor. Küçük esnafin kapisina mühür vuruyorlar. Oysa yasa böyle degil. Vatandaslara çifte standart uygulaniyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web