Büyük Torbalı

Ihracatçi kuru domatesi çok sevdi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ihracatçi kuru domatesi çok sevdi
1.090 Görüntüleme
12 Haziran 2013 - 8:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kirmizi altin domates, kurutularak dünyanin birçok ülkesine ihraç ediliyor. Torbali’da üretilen domateslerin büyük bir bölümü salçalik olarak kullanilirken, % 40’lik bir kismi da kurutuluyor.

DUNYANIN birçok ülkesinde çok yaygin olarak tüketilen kurutulmus domatesler, Torbali’dan ihraç ediliyor. 8 yil önce kurutmalik domates ile tanisan Torbali, artik domatesin merkezi haline geldi. Ilçede büyük bir sektör haline gelen kurutmalik domates, üreticiler için de farkli bir alternatif olusturuyor. Bu büyük pazari gören girisimciler de üreticiden aldiklari domatesleri günesin altinda kurutarak Avrupa’nin çesitli ülkelerine ihraç ediyor. Torbali’da birçok firma, simdilerde domates sezonunun baslamasini bekliyor. Ovanin büyük bölümünde kurulacak olan alanlarda domatesler kurutmaya birakilacak. Ova kipkirmizi bir hal alacak ve çarklar yeniden dönmeye baslayacak.

KURUTULMUS DOMATES, YENI SEKTÖR OLUSTURDU
TORBALI Ovasi’nin kirmizi altini olan domates, fabrikalarin ve üreticinin vazgeçilmezi oldu. Fabrika açtiran ürün olarak bilinen domateste hasadin baslamasina birkaç ay kaldi. Basta ilçe merkezi olmak üzere Subasi, Özbey, Yeniköy, Pamukyazi, Yeniköy ve Ahmetli Köyü bölgelerinde domates üretimi bir hayli fazla. Kirmiziya bürünecek olan tarlalarda binlerce isçi haril haril çalisacak. Her gün tonlarca ürünün hasat edildigi ilçede, üreticiler fiyatlardan sikayetçi. Torbali’daki tarlalarda üretilen domateslerin büyük bir kismi, ilçedeki fabrikalara salça yapmak için gönderiliyor. Azimsanmayacak bir kismi da kurutmalik amaçli kullaniliyor. Salçaliktan sonra en çok kurutmalik olarak kullanilan domatesimizi, dünya tüketiyor. Kurutma islemi yapan onlarca firma sayesinde, dünyaya domates ihraç ediliyor.

5 GUNDE KURUYOR
DOMATES üssü olan Torbali’da üretim artarken, domatese yönelik çalismalar da günden güne büyüyor. Kurutulmus domates piyasasi günden güne büyürken, Torbali’da Bapa Gida, Oylum Gida ve Özpariltilar SebzeMeyve gibi firmalar basta olmak üzere birçok kurulus, kurutmalik domates isine yöneldi. Bu sayede dünya Torbali’da üretilen kurutulmus domatesi tüketmeye basladi. Kamyonlarla fabrikaya gelen domatesler, isçiler tarafindan ikiye bölünüp günesin altinda kurumaya birakiliyor. 5 gün boyunca kavurucu günesin altinda kalan domatesler, sik sik ilaçlanarak steril hale getiriliyor. Iyice kuruyan domatesler, daha sonra toplanip fabrikaya getiriliyor. Burada ayristirilan domatesler paketlendikten sonra, anlasmali firmalar araciligiyla yurtdisi pazarinda satisa sunuluyor.

HER YIL 30 BIN TON DOMATES KURUTULUYOR
TURKIYE’DE çok fazla tüketilmeyen kurutulmus domates, dünyanin birçok ülkesinde büyük ilgi görüyor. Torbali’da her yil yaklasik 30 bin ton kurutulmus domates, Avrupa’nin tamamina, Amerika, Kanada, Avusturya, Brezilya, Polonya ve Isviçre gibi ülkelere ihraç ediliyor. Yabancilar, bu ürünü genellikle meze olarak tüketiyor. Mezenin yani sira yemek öncesinde ya da yemekte kullaniliyor. Uzun yillar boyunca domateslerini salça üretimi yapan fabrikalara satan çiftçi, kendisi için yeni bir kazanç kapisi olan kurutmalik domates firmalariyla da anlasma yapmaya basladi. Kurutmalik domates yapan firmalarin sayisi da giderek artiyor. Bu durum, üreticinin ürününü daha iyi bir fiyata pazarlamasina da olanak sagliyor.

DOMATES, EKMEK KAPISI OLDU

TORBALI, tütün ve pamuga alternatif olarak yönelinen domates sayesinde tarima dayali ekonomisini güçlendirdi. 35 bin dekarlik bir alanda 200 bin ton domates yetistiren Torbalililar, ürünlerini salçalik, kurutmalik ve sofralik olarak degerlendiriyor. Tat, Tukas, VSM, Oguzcan Gida gibi Türkiye’nin önde gelen salça fabrikalari ve firmalari, binlerce ton domates islerken, ilçe disindan da çok sayida firma ve tüccar Torbalili çiftçilerden ürün aliyor.  Yogun is gücüne ihtiyaç duyuldugu için Sanliurfa, Diyarbakir, Gaziantep, Mardin, Mus ve Van’dan bu iste çalismak üzere binlerce kisi geliyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web