Büyük Torbalı

Ilçede insaat sektörü zayiflarsa issizlik patlar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ilçede insaat sektörü zayiflarsa issizlik patlar
321 Görüntüleme
15 Eylül 2014 - 8:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Babacan’in insaat sektöründeki sikintilara dikkat çekerek sanayinin ekonomideki payinin arttirilmasi yönündeki açiklamalari tartisilmaya devam ediyor. Dilsa Insaat’in sahibi Fesih Dilmas, insaat sektörünün tek basina sanayiyi besledigini söyledi.

 

SON günlerde gündemde yer alan “insaat sektörü yerine sanayi sektörü tesvik edilmeli” yönündeki görüsler tartisilmaya devam ediyor. Basbakan Yardimcisi Ali Babacan’in “Insaati degil sanayiyi destekleyecegiz” açiklamasinin ardindan Is adami Ali Agaoglu, hükümetin son dönem insaat sektörüne yönelik politikalarini sert bir dille elestirdi. Konu halen tartisilmaya devam ederken, bir açiklama da Torbali’nin en önemli müteahhitlerinden Dilsa Insaat’in sahibi Fesih Dilmaç’tan geldi. Insaat sektörünün Türkiye’nin lokomotifi oldugunu kaydeden Dilmaç: “Türkiye genelinde istihdami insaat sektörü sagliyor. Sadece Torbali’da 5 binden fazla kisi bu sektörde istihdam ediliyor. Insaat sektörü, sanayiyi besleyen en önemli sektördür” diye konustu.

INSAN GUCU ENDEKSLI

Basbakan Yardimcisi Ali Babacan’in çok önemli bir isim ve hükümetin en basarili bakanlarindan birioldugunu kaydeden Dilmaç, hükümetin insaat sektörüyle ilgili politikasini gözden geçirmesi gerektigini belirtti. Basarili müteahhit, hükümetin insaat sektörünü de gözden çikardigini düsünmedigini kaydetti. ‘Insaati degil, sanayiyi destekleyecegiz’ düsüncesinin çok yanlis oldugunu ifade eden Fesih Dilmaç: “Türkiye genelinde issizligin düsmesindeki en büyük etkendir insaat sektörü. Ben bile 120-130 kisi istihdam ediyor. Türkiye genelinde 10 bin kisiyi istihdam eden insaat firmalari var. Ayrica sanayi artik tamamen otomasyonlu sisteme sahip. Koskoca bir fabrika 5 kisiyle üretim yapabiliyor. Insan gücünden ziyade, makineyle üretim yapiliyor. Eger insaat sektörü gerekli destegi alamaz ve zayiflarsa, issizligin en az 2 puan gerileyecegini düsünüyorum” seklinde konustu.

 SANAYI BIZE MUHTAÇ

Hükümetin issizlikle mücadele ettiginin de unutulmamasi gerektigini kaydeden Dilmaç, böyle bir sey yapilacagina da ihmal vermedigini söyledi. Insaat sektöründe 5 bin kalem ürün bulundugunu ve her birinin de bir sektörü ilgilendirdigini dile getiren Fesih Dilmaç: “Tuglasi, demiri, çimentosu, boyasi, çesmesi hep sanayi üretimi ürünler. Insaat sektörü sanayiyi besleyen en önemli sektördür. Bunu unutmamak gerekiyor. Eger, ülkemizde sanayi sektörü gerilerse, fabrikacilar ürettikleri tuglayi, demiri, çimentoyu kime satacak. Bunlari ihraç mi edecekler? Bu iki dev sektör el ele büyümeli. Biri büyütülecek diye digeri yok edilmemeli. Eger insaat sektörü biterse, ülkemizdeki birçok fabrika da üretimi durdurmak zorunda kalir” ifadelerini kullandi.

‘PIYASADA DURGUNLUK VAR’

Insaat sektöründe bir krizin oldugunu ve yapilan arastirmalarda Türkiye genelinde, daire satislarinda yüzde 20’lik bir azalma oldugunu ifade eden Dilsa Insaat’in sahibi Fesih Dilmaç: “Sektörde bir durgunluk oldugu kesin. Ulkemizde siyasi bir istikrarsizlik yok ancak neden insaat sektörü durgun, bu sorunun cevabi arastirilmali. Uzmanlar bazi dengelerin bozuldugunu söylüyor. Türkiye genelinde, daire satislarinda yüzde 20’lik azalma olurken bana göre Izmir’de bu yüzde 50 oraninda. Bu sorunun nedenleri arastirilip bir çözüm bulunmali” diye konustu.

HAREKETLILIK 10 YIL DEVAM EDER

Torbali genelinde irili ufakli 200 firmanin oldugunu ve en az 5 bin kisinin insaat sektöründe istihdam edildigini dile getiren Dilmaç: “Torbali’da da bir durgunluk var. Fakat piyasalarin kisa süre içerisinde düzelecegini düsünüyorum. Torbali’da insaat sektörünün önü çok açik. En az 10 yil daha bu hareketlilik ayni düzeyde devam eder. Özellikle IZBAN seferlerinin baslamasiyla birlikte daire satislarinin artmasini bekliyoruz. Torbali’daki insaat ve gayrimenkul sektörünün daha da hareketlenmesi için mutlaka ama mutlaka bir üniversite kurulmali. Bu yeni bir üniversite de olabilir, büyük dört yillik bir fakülte de. Eger devlet üniversitesi getirtilemiyorsa bile özel üniversitelerin fakülteleri için yer tespit edilmeli. Universiteli ögrencilerin olmasi Torbali’ya büyük katki koyacaktir” seklinde konustu.

 

GÖKHAN YALKALK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web