Büyük Torbalı

Issizlikten kaçti, servet yapti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Issizlikten kaçti, servet yapti
1.360 Görüntüleme
24 Mart 2011 - 21:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

15 yil önce issizlik nedeniyle Ordu’dan Torbali’ya göç eden Yasar  Alisik, araba, kamyon, ev, sera alani, 12 dönüm tarla aldi. Simdi de biri 150 bin liraya mal olan iki tane ikiz villa yaptiriyor

KARSIKAYA Mahallesi’nde organik sera yetistiriciligi yapan Yasar Alisik ürettigi ürünleri semt pazarlarinda satarak ekmek parasini kazaniyor. Uzun yillardir çiftçilik yapan Alisik’in hayat hikayesi ise oldukça ilginç. 15 yil önce köyünden Torbali’ya göç eden Alisik, çiftçilik yaparak hatiri sayilir bir mal varligina ulasti. 1 dönümlük alanda basladigi seracilikta simdi 4 dönüm kapali alanda seracilik yapan Alisik, yaptigi is sayesinde su anda abisi ile birlikte ikiz villa yaptiriyor.

ORGANIK TARIM YAYGINLASIYOR

DUNYA üzerinde organik tarim alanlarina duyulan ihtiyaç her geçen gün artarken, ülkemizde de bu alanda ciddî çalismalar yapiliyor. Torbali’daki üreticiler son yillarda büyük oranda organik tarima geçis yapiyor. Çiftçiler ürünlerini pazarlarda daha iyi fiyata satabilmek için organik tarimi tercih ediyor. Karsiyaka Mahallesi’nde sera üreticisi olan Yasar Alisik da bu çiftçilerden bir tanesi. 15 yildir seracilik meslegi ile ugrasan Alisik, 4 dönümlük sera alaninda domates, biber, salatalik, fasulye, maydanoz, marul, yetistirerek ürünlerini semt pazarlarinda kendisi satisa sunuyor. Urünlerinde kesinlikle kimyasal gübre kullanmadigini dile getiren Alisik: “Urünlerimizde kesinlikle kimyasal gübre kullanmiyorum. Önceleri hayvansal gübreler kullaniyorum. Urettigimiz ürünlerin tadindan fark ediliyor. Ilk bakista organik olup olmadigini anlarsiniz” dedi.

SERACILIKLA VILLA YAPTI

ALISIK’IN hayat hikâyesi ise oldukça ilginç. 15 yil önce is bulamadigi için Torbali’ya gelen Alisik, hem insaatlarda hem de 1 dönümlük sera alaninda çalismaya basladi. Sera yetistiriciliginden kisa zamanda iyi kazanç saglayan Alisik, bu isi kendisine meslek edindi. Bütün vaktini serasina ayiran Alisik, 1 dönüm sera ile basladigi meslekte simdi 4 dönüm kapali sera alaninda devam ediyor. Köyden geldiginde binecek bisikleti dahi olmadigini dile getiren Alisik: “Allah’a binlerce kez sükürler olsun. Köyden geldigimde binecek bisikletim yoktu. Bu is sayesinde çok seyler kazandim” dedi. Sera alninda yetistirdigi ürünlerle, 15 yil içerisinde kendisine araba, kamyon, ev, sera alani, 12 dönüm tarla alan Alisik, son olarak tanesi 150 bin liraya mal olan iki tane ikiz villa yaptiriyor. Abisi Ali Yasar ile sirt sirta verip helal yolla ekmeklerini kazandiklarini söyleyen Alisik: “Bu is sayesinde kisa zamanda iyi para kazandik. Helal çalisana yaradan yardim ediyor. Yilda 80 ton salatalik, 50 ton domates, 20 ton da diger ürünlerden yetistiriyorum. Rabbim bütün Müslüman kardeslerimin rizkini arttirsin”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web