Büyük Torbalı

Kadinlar direksiyonun basina geçti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kadinlar direksiyonun basina geçti
224 Görüntüleme
20 Aralık 2012 - 7:42
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’da sürücü belgesi alan kadin sürücü sayisi giderek artiyor. Özellikle 2012 yili içerisinde gözle görülür bir artis yasanirken, sürücü kurslari bu durumdan fazlasiyla memnun.

EMNIYET Genel Müdürlügü tarafindan hazirlanan raporda, yurt genelinde sürücü kursu egitimlerine katilarak sürücü belgesi alan kadinlarin 10 yil önce 1 milyon 665 bin oldugu ve 2012 yili itibariyle bu rakamin 3 milyon 220 bine çiktigi açiklandi. Ortaya çikan verilerde ehliyeti olanlarin yüzde 16’sini kadinlar olusturuyor. Emniyet verilerine göre kadin sürücülerin sayisindaki artisin erkeklere göre daha fazla oldugu belirtilirken, sürücü belgesi bulunan bayan soförlerin sayisi, geçtigimiz 10 yil içerisinde yüzde 93 gibi bir artis gösterdi. Torbali’da da durum bundan farksiz degil. Geçtigimiz yila göre ehliyet alan kadin sürücü sayisinda yüzde 20’lik bir artis oldugu ögrenildi.

YUZDE 45’I BAYAN

ÖZEL Kizilates Sürücü Kursu Müdürü Aladdin Uzun, durumla ilgili bir degerlendirme yaparak, ilçede bayanlar tarafindan artan ehliyet basvurularina dikkat çekti. Olaya öncelikle bayanlarin penceresinden bakilmasi gerektigi söyleyen Uzun, Türk toplumu olarak geçmisten bugüne bayanlara trafikte önyargi ile bakildigini söyledi. Trafikte kadin sürücüleri rahatsiz eden magandalarin, kadinlar üzerinde bir korku yarattigini ve bu yüzden bayan soför sayisinin geçmiste çok az oldugunu söyleyen Uzun, 2012 yili itibariyle müthis bir patlama yasandigini belirtti. 2012 yili itibariyle ilçede sertifika almak isteyen bayanlarin yüzde 20’lik bir artis gösterdigini dile getiren Uzun, “Su an egitim verdigimiz siniflarimizda bayan sayisi erkekleri geçmis gibi görünüyor. Uzun yillardir toplum olarak taktigimiz at gözlügü yavas yavas çikiyor. Yani bayanlara trafikte daha saygili olmaya yaklasiyoruz. Bu da bayanlara özgüven asilayarak onlari bu korkunun disina itiyor. Ilçemizde rekor bir artis mevcut. Bu çok sevindirici bir gelisme olmakla beraber, ayni zamanda bir takim gerçekleri ortaya çikariyor. Günümüzde bayan sürücülerin erkeklerden daha dikkatli oldugu asikar. Asiri hiz, alkol, kural ihlali gibi birçok hata erkeklerde daha yüksek görünüyor. Bu nedenle bayanlarin sürücü olarak devreye girmesi, ilçemizdeki kaza oranlarini düsürüyor” dedi. 2012 yilinda 380 kisinin kursa basvurdugunu ve bunlardan 175 kisinin bayan oldugunu sözlerine ekleyen Uzun, her bayanin ehliyet almasi gerektigine dikkat çekti.

“KADINLAR SÖZ SAHIBI ”

SON 10 yillik süreç içerisinde ilçemizde bayan sürücü sayisi bir elin parmaklarini geçmezken, son yillarda trafige çikan sürücülerin yarisindan çogu bayan sürücüden olusuyor. Son zamanlarda Türkiye’nin birçok yerinde taksi soförlügü ya da dolmus soförlügü meslegine atilan bayanlar, trafik kurallarina uyan en dikkatli sürücüler olarak niteleniyor. 2012 yili itibariyle ilçedeki sürücü kurslarina yapilan basvurularin yarisini bayanlar olusturuyor. Bu gelismeyi gazetemize degerlendiren Ege 5 Sürücü Kursu Müdürü Mehmet Gökçe, bu durumun sevindirici bir gelisme oldugunu söyledi. Basvurulardaki artisi her yil düzenli olarak ortaya atilan stajyer sürücü kanunu rivayetine baglayan Gökçe, “Stajyer Sürücü Kanunu, henüz ehliyet almayan kisilerde bir panige sebep oluyor ve yil bitmeden bir an evvel ehliyet sahibi olmak istiyorlar. Bu nedenle katilimda bir artis mevcut” dedi. 2012 yili baslarindan bu yana, bayanlarin ehliyet alma oraninda büyük bir artis oldugunu söyleyen Sürücü Kursu Müdürü Mehmet Gökçe, ehliyet almak için sürücü kurslarina bayanlar tarafindan büyük ragbet oldugunu kaydetti. Bundan 23 yil öncesine kadar bayanlarin ehliyet ve araç kullanimina çok fazla ilgi duymadigini belirten Gökçe, “Son birkaç yildir bayan sürücü sayisinda büyük bir artis var, bu nedenle kadinlar da trafikte söz sahibi olmaya basladilar. Umarim bu bilince tüm kadinlarimiz sahip olarak ehliyet alirlar ve trafikteki düzensizligi bu yolla giderebiliriz” seklinde konustu.

BAYANLAR DAHA DIKKATLI

EGE 4 Sürücü Kursu Müdürü Hamza Kizildag ise oranlarla ilgili yaptigi degerlendirmede, 2012 yili itibariyle ilçede ehliyet alan bayanlarin yüzde 20’lik bir artis gösterdigini söyledi. 2012 yilinin basindan beri oldukça fazla basvuru kabul ettiklerini belirten Kizildag, kadinlarin trafikte daha sorumlu davrandiklarini belirterek, bu artisin kendisini memnun ettigini dile getirdi. Trafikte duyarli olmanin önemine vurgu yapan Kizildag, “Ilçedeki kadinlarimizin trafik kurallari hakkinda daha duyarli oldugunu görüyoruz. Hevesli, dikkatli ve duyarli davranan kadinlarimiz, ilçenin trafik sorununa büyük oranda katki sagliyor. 2012 ile birlikte özellikle ev hanimlarindan çok sayida basvuru aldik. Ilçemizdeki kadinlarin artik daha bilinçli bir hale geliyorlar ve diger kadinlara örnek oluyorlar” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web