Büyük Torbalı

Kagit fabrikasinda isyan

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kagit fabrikasinda isyan
362 Görüntüleme
23 Haziran 2011 - 20:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sendikaya geçtikleri için isten çikarildiklarini iddia eden 16 isçi dün fabrika önünde eylem yapti Fabrika sahibi ise ekonomik sikinti çektigini, verimin düsmesinden dolayi isçi çikardigini söyledi

PANCAR sanayi bölgesinde faaliyet gösteren Form Mukavva Ambalaj fabrikasinda çalisan 16 kisi iddiaya göre sendikaya üye olduklarindan dolayi 2 gün önce isten çikartildi. SelülozIs Sendikasi üyesi olan isçiler dün fabrika önünde toplanarak eylem yapti. Sendikanin destekledigi isçiler eyleme çocuklari ile birlikte geldi. Ellerinde “Babalar Günün’de babam issiz kaldi,” “Evimizde tencereler bos,” “Dede seni sevmistik yabanciymissin meger” yazili pankartlar açan isçiler ise geri dönünceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini açikladilar. Form Mukavva firmasinin sahibi Yilmaz Mineli ise basin mensuplarina verdigi demeçte, islerinin kötü gittigini, üretiminin düstügünü bundan dolayi isçileri isten çikardigini söyledi. Mineli, “Gayrimenkullerimi satip isçilerin maaslarini ödüyorum. Suçlamalari kabul etmiyorum. Isten çikarilan isçilerin tüm haklarini ödedik” dedi.
EYLEMLER SURECEK

TORBALI’NIN önde gelen firmalarindan olan ve agirlikli olarak yurt disi pazarina üretim yapan Form Mukavva Ambalaj fabrikasi son 2 gündür isçilerin eylemlerine sahne oluyor. Iddiaya göre SelülozIs Sendikasi’na üye olduklari için isten atilan 16 isçi fabrika önünde 2 gündür eylem yapiyor. Dün sabah saatlerinde baslayan eylem esnasinda jandarma ekipleri fabrika çevresinde genis önlem aldi. Sendika üyelerinin genis katilim gösterdigi eylemde isçiler evlerinden getirdikleri tencereleri gösterek evimizde as pismiyor, çocuklarimiz aç kalacak diye sloganlar atti. Isimizi geri istiyoruz diyen isçiler ise geri alinincaya kadar eylemlerini sürdürecekleri açiklamasini yapti

AKTAS: BU YANGIN BUYURSE KIMSE SÖNDUREMEZ

EYLEME destek için gelen SelülozIs Sendikasi Genel Baskan Yardimcisi Ilhan Aktas, yaptigi basin açiklamasinda, isçierin sendikali olduklarindan dolayi isten atildigini isverenin bu duruma bir an önce çözüm bulmasi gerektigini söyledi. Bu yanginin büyüyecegini söyleyen Aktas: “Bizler bir kivilcim çaktik. Bu yangin büyüyecek. Bu yangin büyürse söndürmesi çok zor olur. Bu yangini söndürmeye o zaman kimsenin gücü yetmez” dedi. Iktidara sesleniste bulunan Aktas: “Sayin basbakan seçimden önce isçilere sendika hakki taniyacagiz demisti. Burada isçiler sendikali oldugu için isten atildi. Bütün siyasi parti liderlerini buraya davet ediyoruz. Verdiginiz sözleri tutun” dedi.

ISVEREN: BANA KOMPLO KURULDU

EYLEMLERIN devam ettigi sirada basin mensuplarini kabul eden Form Mukavva Ambalaj Fabrikasi Yönetim Kurulu Baskani Yilmaz Mineli, isçilerin çikarilmasinin sendika ile alakali olmadigini, islerinin düstügünü, bundan dolayi islerine son verildigini söyledi. Mineli, sözlerini söyle sürdürdü: “SelülozIs Sendikasi yetkili bir sendika degildir. Bunlar bana komplo hazirladilar. Isten çikartilanlarin tamaminin  kidem, ihbar tazminatlari ödendi. Özel gayrimenkullerimi satip paralarini ödedim. Hepsinin cebinde en az 10 bin lira para var. Bir tanesi çikip benim param içerde kaldi derse ben dünyanin en namert adamiyim” diyerek eyleme tepki gösterdi.

EKONOMIK SIKINTI ÇEKIYORUM

SENDIKALI isçilerin islerine devam etti-gini söyleyen Yilmaz Mineli, Mart ayi iti-bari ile islerinde büyük oranda düsüs yasadigini bundan dolayi isçi çikarmak zorunda kaldigini söyledi. Ekonomik si-kinti içerisinde oldugunu dile getiren Mi-neli: “Ben art niyetli bir insan olsam ko-casini isten atip esini çalistirmam. Ben sendika karsiti bir insanda degilim. Bu sendika yetkili degildir. Benim islerimde büyük oranda düsme var. Nisan ayindan bu yana islerimde yüzde 40 düsme var. Kalifiye elemanlarimizin hiç birini çikar-madik. Ben hümanist bir insanim ama ekonomik zorluk çekiyorum” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web