REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Kene sorunu dogru Ilaçlamayla çözülür

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kene sorunu dogru Ilaçlamayla çözülür
208 Görüntüleme
23 Mayıs 2012 - 7:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’da kene ilaçlari üreten Chrysamed firmasinin Yönetim Kurulu Baskani Aktas, ilaçlama yaparken karinca ve diger haserelere zarar verilememesi gerektiginin altini çizdi

KENELERDEN insanlara geçen Kirim Kongo Kanamali Atesi Virüsü, yaz aylarinin yaklasmasiyla yeniden kendini göstermeye basladi. Özellikle bu virüsü tasiyan keneler Mayis ayi itibariyle ortaya çikmaya basliyor. Son vaka Kastamonu’da yasandi. Kene isiran 3 kisi KKKA virüsü nedeniyle hayatini kaybetti. Saglik Bakani Recep Akdag, Türkiye’de KKKA virüsü bulasan her yüz kisiden 5’inin hayatini kaybettigini belirterek özellikle kirsal alanlarda yasayanlarin daha büyük risk altinda oldugunu belirtiyor. Kenelerle mücadele etmek için önce kenenin biyolojik özelliklerinin bilinmesi gerektigini belirten Chrysamed Yönetim Kurulu Baskani Yusuf Aktas, “Insanlari öldüren kene degil, virüstür. Ve bu virüs hayvanlardan keneye geçer. Keneler sadece tasiyici”

VIRUS HAYVANDA DEGIL INSANDA URUYOR

KKKA virüsünün hayvan vücudunda çogalamadigini ve sadece 10 gün yasayabildigini ifade eden Aktas, virüsün insan vücudunda daha çok çabuk üredigini ve ölümlere neden oldugunu belirtti. Hayvanlari kene istilasindan koruyamadikça insanlari KKKA virüsünden korumanin mümkün olmadigini belirten Aktas, kene ile basarili mücadele için kenenin kan emme zincirinin kirilmasi gerektiginin altini çizdi. Aktas, “Keneler, sicakkanlilarin yani hayvanlarin ve insanlarin bulunduklari yerlerde yasarlar. Kenelerin ön ayaklarinin uçlarinda algilama organlari vardir. Bu organlar sayesinde kene, sicakkanlilarin agizlarindan çikan nefesi bile çok uzaktan algilar, sicakkanlinin geçecegi yerde sabirla bekler. Canli oradan geçerken yildirim hiziyla ayakuçlarini uzatip yapisiverirler”

DOGRU ILAÇLAMA SART

KENENIN kan emme zincirini kirmanin, büyükbas, küçükbas ve kanatli hayvanlarin, barinaklariyla birlikte ayni anda, dogru bir kene ilaci ile ilaçlanmasiyla mümkün oldugunu dile getiren Aktas, yeni nesil, su bazli, tehlikesiz bir ilaçla hayvanlari barinaklari ile birlikte, hayvanlar içerdeyken ilaçlamanin mümkün oldugunu söyledi. Bu durumda hayvanlarin üzerindeki ve çevresindeki keneleri yok edip, yenilerinin uzun süre gelmesinin engellenebilecegini ifade eden Aktas, halkin yogun oldugu piknik ve pazaryerlerinin, caddesokak ve evlerin etrafinin da ilaçlanarak kene sorununun üstesinden gelinebilecegini sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web