REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kırmızı çizgimiz var

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kırmızı çizgimiz var
555 Görüntüleme
01 Aralık 2015 - 8:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbalı’nın yeni lezzet duraklarından olan Kebapçı İsmail Usta’nın kuruluş hikayesini, hedeflerini, ilkelerini ve menüsünü sizler için konuştuk.

YILLARDIR kebapçılık yapan İsmail Şahan, Çorba Ustası Mehmet Toprak ve Döner Ustası Mehmet Ayder’in ortaklığında kurulan mekan, zengin bir menüye sahip. Güçlü rakiplerine aldırış etmeden yola çıktıkları bu sektörde hedef büyüten üçlü, patent başvurularını da gerçekleştirdi. Şubeleşerek büyümeyi hedefleyen ortaklar, iş yeri kurallarına da sıkı sıkıya bağlı. Kebapçı İsmail Usta’nın kırmızı çizgileri bulunduğunu kaydeden ortaklar, bu ilkelerden taviz vermediklerini söyledi.

Uzun yıllardır sektördesiniz. Bu yatırımı yapmaya nasıl karar verdiniz?

İsmail Usta ve ben Bodrum’da birlikte çalışıyorduk. 2 yıl önce bu fikir ortaya çıktı. O günden bu yana da çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyordu. Ardından da döner ustası Mehmet Aydar arkadaşımızla tanıştık. O da bize dahil oldu. Bu sayede maceramız başlamış oldu.

İzmir-Aydın asfaltını tercih ettiniz ama bölgenizde çok güçlü rakipleriniz var.

Aslında dışarıdan bakıldığında bizimkisi biraz sıkıntılı bir yatırım gibi görünebilir. Gerçekten de rakiplerimiz çok güçlü. Ama bizde kendimize güveniyoruz. Rakiplerimize saygılıyız fakat bu yatırımı yaparken en ufak bir ‘acaba’ dahi aklımıza gelmedi. Yıllardır bu işin içerisindeyiz. En iyisini de yapabileceğimizi biliyorduk.

Neden yol kenarı?

Yol kenarları her zaman hareketlidir. Bizde bundan mahrum kalmamak adına burayı tercih ettik. Buradan sürekli bir şekilde araç geçişi var. İlçe merkezinde açsaydık restoranımızı sadece ilçe içerisinden müşterilerimiz gelirdi. Ama bu sayede hem ilçedeki müşterilerimiz hem de yoldan geçenleri ağırlıyoruz.

Peki, kurumsallaşma adına ne gibi adımlar atıyorsunuz?

Öncelikle beklentilerinde üzerinde bir ilgi görüyoruz. Oldukça zengin bir menüye sahibiz. Birbirinden lezzetli yemek çeşitlerimiz sayesinde kısa sürede geniş bir kitleye ulaştık. Kurumsallaşma ve markalaşma adına adımlar atmaya da başladık. İlk olarak patent başvurusunu yaptık. Bu konuda hummalı bir şekilde çalışıyoruz. Patenti aldıktan sonra yeni şubeler açma hedefindeyiz. Güneye açılacağız. İlk hedefimiz Kuşadası ve Marmaris’e birer şube açmak.

Evde de yemek yapar mısınız? (Mehmet Toprak cevap veriyor)

Evde elimi hiçbir şeye değdirmem. Annem yemeğimi hazırlar, bende afiyetle yerim. Bugüne kadar annemden daha güzel yemek yapan yok sanırdım. Ama bu fikrim, yemek sektörüne girdikten sonra değişti. Şimdi annemden bile güzel yemekler yapıyorum. Boynu kulağı geçti.

Üçünüz de Güneydoğulusunuz.

Aslında bizim içinde güzel bir tesadüf oldu. İkimiz Diyarbakırlı, birimizde Mardinli. Biz bu işin ehliyiz. Et ile ilgili her türlü yemeği en iyi biz yaparız. Bu bizim genlerimizde var. Sabah kahvaltısında bile ciğer veya kavurma yiyen bir bölgenin çocuklarıyız biz. Et olmazsa olmazlarımızın başında geliyor. Her öğün yemeğimizde mutlaka et vardır.

Et demişken, Güneydoğu’nun etleri çok lezzetli. Bu lezzeti nasıl sağlıyorsunuz?

Bu gerçekten de bizim için çok önemli bir sorun teşkil ediyordu. Buradaki bir vatandaşın Güneydoğu’da yediği kebabın lezzetini burada da almasını sağlamamız gerekiyordu. Et konusunda uzun bir araştırma yaptık. Aydın Çine’deki hayvanların doğal ortamda, yetiştiğini gördük. Doğu’daki hayvanlar hem tuz ile beslenir hem de sürekli dolaşır. Bizde etlerimizi bu özellikteki hayvanlardan temin ediyoruz. Etlerimiz günlük olarak 150 kilometre uzaklıktan geliyor.

Pek,i sizi diğerlerinden ayıran fark veya farklar ne?

Farkımızı, zengin menümüz ve lezzetimiz. Güler yüz olmazsa olmazımız. Müşteri bizde hep aklıdır. Mekanımıza gelen bir müşteri buradan memnun olmadan ayrılamaz. Ayrıca her konuda kendimize güveniyoruz. Temizliğe fazlasıyla önem veriyoruz. Mekanımızda sürekli bir temizlik var. Lezzet, hizmet ve kalite ilkesinden ödün vermiyoruz. Bu üç başlık, bizim kırmızı çizgilerimizi oluşturuyor.

Personel konusunda da fazla titizsiniz?

Evet, personelimiz her gün tıraşlı bir şekilde iş yerine geliyor. Ütülü gömlek ve pantolonlar ile boyalı ayakkabı. Kişisel temizliklerine de önem vermek zorundalar Güler yüz bizim için büyük önem taşıyor. Bu konuda katı kurallarımız var. Nasıl ki devlet memuru her gün işine tıraşlı ve ütülü elbiselerle gidip geliyorsa, personelimizde aynı titizliğe sahip.

Konforlu mekanın kebapları da çok meşhur.

150 kişinin aynı anda yemek yiyebildiği restoranımız aslında 250 kapasiteli. Ancak misafirlerimizin konforlu ve rahat bir şekilde yemek yemelerini istiyoruz. Kebap konusuna gelince. Torbalılıların kebabı bu kadar çok sevdiğini bilmiyordum. Genelde bu bölgedeki insanlar sebze yemeklerini daha fazla sever. Ama bu algı değişiyor. Dikkat edin, ilçede hizmete giren mekanların yüzde 99’u hep et yemeği üzerine hizmet veriyor.

Konya menünüzde dikkat çekiyor.

Konya menümüz, bizleri diğerlerinden farklı kılan en önemli unsurların başında geliyor. Konya menüsündeki lezzetlerin tamamı taş fırında hazırlanıyor. Bu fırının imalatı da oldukça meşakkatli oldu. Taşları Konya’dan getirttik. Yine Konya’dan getirttiğimiz usta ile yapımını gerçekleştirdik. Konya menümüzdeki lezzetler bu taş ocağında odun ateşinde hazırlanıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web