REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

KOBI ve esnaflar çifte bayram yapacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KOBI ve esnaflar çifte bayram yapacak
228 Görüntüleme
12 Kasım 2010 - 22:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sanayi Bakanligi’nin açikladigi paket kapsaminda 44 bin KOBI 1,5 milyar liralik yatirim kredisi kullanirken 5 bin KOBI de 1,5 milyar liralik ihracat kredisinden yararlandirilacak. TTO Baskani Behçet Çinar, paketin ayrintilari hakkinda bilgi verdi.

SANAYI ve Ticaret Bakani Nihat Er-gün, KOBI’lere yönelik yeni bir yatirim ve ihracat kredisi paketi açti. Paket, Torbali’daki çok sayida KOBI ve esnafi da yakindan ilgilendiriyor. Paket kapsaminda 44 bin KOBI 1,5 milyar liralik yatirim kredisi kullanirken 5 bin KOBI de 1,5 milyar liralik ihracat kredisinden yararlandirilacak. Kredi faizinin yüzde 25’ini isletmeler, yüzde 75’ini ise KOSGEB ödeyecek. KOSGEB’in toplam 3 milyar liralik kredi için KOBIlerin yerine ödeyecegi faiz tutari 150 milyon lira olacak. KO-BI’lerin ödeyecegi faiz ise 50 milyon lirada kalacak. KOBI’ler bu kredilerle isterlerse devlete olan vergi ve prim borçlarini da ödeyebilecekler. Torbali Ticaret Odasi Baskani Behçet Çinar, açiklanan paketin esnaf ile küçük ve orta boy isletmelere ‘Bayram Müjdesi’ niteliginde oldugunu belirterek, kredi destek basvurularinin 23 Kasim 2010 Sali günü mesai saati itibariyle baslayacagini açikladi. Çinar, “KOSGEB’in çikarmis oldugu iki yeni kredi faiz desteginden (Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destegi ve Ihracat Kredisi Destegi) yararlanmak için KOSGEB Sinerji Yetkilisinden bilgi alinabilir” dedi.

30-80 BIN LIRA KREDI

KOSGEB’IN faiz destegi saglayacagi yatirim kredisi mikro, küçük ve orta boy isletmeler olmak üzere 3 kesime verilecek. Yanlarinda 10 kisiden az isçi çalistiran ve cirolari 1 milyon lirayi asmayan mikro isletmeler 30’ar bin liraya kadar kredi kullanacak. 50’den az isçi çalistirip cirosu 5 milyonun altinda kalan küçük isletmeler 50 bin; 250’den az isçi çalistiran ve cirosu 25 milyon ve altinda olan isletmeler de 80 bin lira faiz destekli kredi kullanacak.

KADIN PATRONA AVANTAJ

GIRISIMCISI kadin olan isletmeler ise her bir grupta 10’ar bin lira daha fazla kredi alacak. Bu kredilerin vadesi 6 ayi ödemesiz olmak üzere 18 ay olacak. Söz konusu kredilerin faizinin 4’te 1’ini isletme öderken, 4’te 3’ünü devlet yani KOSGEB karsilayacak. Buna göre mikro isletme 30 bin lira kredi için sadece 859 TL faiz öderken geri kalan 2 bin 576 TL faizi KOSGEB ödeyecek. Ayni sekilde küçük isletme 50 bin lira kredi için bin 431 lira; orta büyüklükte isletme de 80 bin lira kredi için 2 bin 300 lira faiz ödeyecek. KOSGEB’in ödeyecegi faiz de sirasiyla 4 bin 294 lira ve 6 bin 900 lira olacak. Bu yatirim kredilerinden 44 bin KOBI yararlana-cak. Toplam kullanilacak kredi ise 1,5 milyar lira olacak.

1,5 MILYAR DA IHRACATÇIYA

YATIRIM kredilerinin yani sira ihracatçi KOBI’lere de destek geldi. Ihracat yapan ya da ilk kez ihracata yönelen KOBI’ler ayni sartlarla 200 bin dolara kadar düsük faizli kredilerden yararlanacak. Kredinin içerigi hakkinda bilgi veren Çinar, “Bu kredilerin vadesi 6 ay. Karsilanan faiz orani da yine yüzde 75 olacak. 200 bin dolar kredi kullanan bir KOBI, bu kredi için 874 dolar faiz öderken, geri kalan 2 bin 623 liralik faizi devlet üstlenecek. Bu kredilerden de 5 bin ihracatçinin yararlanarak 1,5 milyar lira destek saglayacagi ve toplamda 1 milyar dolarlik ihracat yapilacagi hesaplandi. Her iki grup kredinin basvurusu 23 Kasim’da baslayacak. Tesvikli kredilerin TL faizi yüzde 0,89; döviz kredisinin faizi de yüzde 3,98 olacak” dedi.
KOSGEB SINERJI ODAGI AÇILIYOR

DAHA önce SGK ve Is-Kur’a yer tahsisi yapan Ticaret Odasi, kendi bünyesindeki bir perso-neli ve yer tahsisi yaparak KOS-GEB Sinerji Odagi kurulmasini saglayacak. KOSGEB Baskani Mustafa Kaplan’in katilimiyla 1 Aralik’ta açilisi gerçeklestirile-cek. TTO Baskani Behçet Çinar, “Yaklasik 5 ay önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi (TOBB)’ne ilçemizde Sinerji Odagi açilmasi için basvuruda bulunduk. Basvurumuz uygun görüldü. Ayrica bünyemizdeki bir personel burada görev ya-parak üyelerimizin KOSGEB’in destekleme programlari hak-kinda bilgi almasini saglayacak. Sinerji Odagi da 1 Aralik’ta KOSGEB Baskani Mustafa Kaplan’in katilimiyla hizmete girecek” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web