Büyük Torbalı

Laila’nin eski müdürü Aspava’yi açti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Laila’nin eski müdürü Aspava’yi açti
266 Görüntüleme
17 Kasım 2011 - 21:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Istanbul’da uzun yillar Ziya Sark Sofrasi ve Laila gibi ünlü isletmelerde müdürlük yapan Serdal Dogan, mütevazi bir hayati seçerek Torbali’ya ailesinin yanina geldi

YIRMI yil önce Torbali’dan okumak için ayrilan ve Almanya’ya giden Serdal Dogan uzun yillar sonra ilçeye tekrar döndü ve Aspava Lokantasini açti. Almanya’da Dünya Mutfagi Isletmesi okuyan Dogan, okulunu bitirip Türkiye’ye döndükten sonra 2005 yilinda Kusadasi’nda çalismaya basladi. Daha sonra Istanbul’a giden Serdal Dogan burada ünlü restoran zinciri Ziya Sark Sofrasi’nda 5 yil, Istanbul’un en popüler eglence mekanlarindan olan Laila’da 1 yil müdürlük yapti. 35 yasindaki Serdal Dogan kariyerinin zirvesindeyken, daha mütevazi bir hayat seçerek, Torbali’ya ailesinin yanina döndü. Dört ay önce açtigi mekâna “Allah saglik ve afiyet versin Âmin!” seklinde açilimi olan Aspava ismini veren Dogan, bu günlerde esi Serap Dogan ile birlikte çalisiyor. Ailesi için Torbali’ya geldigini belirten Dogan: “Ailem burada yasiyor. Ben de onlarla birlikte olmak için burayi tercih ettim” dedi.

YAGLI VE SALÇALI

TURK yemeklerinin dünya mutfaginda önemli bir yere sahip oldugunu belirten Serdal Dogan: “Yemeklerimiz yagli ve salçali olarak tanimlaniyor. Avrupa ülkelerinde mutfagimiza büyük bir ilgi var. Türk yemekleri dünya mutfaginda önemli bir yere sahip. Ancak ülkemizde pek kiymeti bilinmiyor. Yerli ürünler yerine yabanci yemekler daha çok ragbet görüyor. Bir özenti urumu var” dedi. Eger daha büyük bir mekâna geçebilirse kendisinin de dünya mutfagindan örnekler sunacagini belirten Dogan: “Italya, Ingiliz, Hindistan, Meksika mutfaklarindan örnekler sunacagim. Ayrica Osmanli yemeklerini de es geçmeyecegim” dedi. Yirmi yil önce Torbali’dan ayrilan ve tekrar buraya dönmenin kendisi için degisik bir deneyim oldugunu belirten Dogan: “Yirmi yil önce de buradaydim. Eski arkadaslarimi görebilmek güzel”dedi.

DUNYA MUTFAGINDAN ÖRNEKLER

TORBALI’YA ilk geldiginde pek çok yerden is teklifi alan Dogan bunlari kabul etmemis. Daha önce büyük yerlerde müdürlük görevi yaptigi için, is tekliflerini uygun görmeyen Dogan kendi isini yapmayi seçti. Baska birinin altinda çalismanin kendisi için zor olacagini düsündügünü söyleyen Dogan: “Kendi isimi yapmak benim için daha iyi bir seçim. Esimle beraber çalisiyoruz. O, hijyen ve temizlik islerini yürütüyor ben de asçilik yapiyorum” dedi. Simdilik Aspava’da döner, köfte, tost, tantuni ve sandviç çesitleri yapan Serdal Dogan, wirap, tramisu gibi dünya mutfaklarindan örnek yemekler de yapiyor. Dünya mutfagini oldukça iyi bilen Serdal Dogan su andaki mekâninin degisik ürünler çikarmak için yeterli olmadigini belirtti. Dogan: “Su anki mekânin kaldirabilecegi yemekler belli. Eger daha büyük bir yere geçersem, dünya mutfaklarindan örnekler de sunacagim” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web