REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Marmara Birlik örnek alinacak Torbali’nin markasi olusturulacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Marmara Birlik örnek alinacak Torbali’nin markasi olusturulacak
125 Görüntüleme
27 Ağustos 2012 - 7:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçtigimiz aylarda kapilarini açan ve geçen hafta ilk Genel Kurul’unu gerçeklestiren Torbali Zeytin ve Zeytinyagi Ureticileri Birligi, ataga geçiyor. Birlik, Torbali’nin zeytinini ve zeytinyagini markalastirip, Türkiye’ye satacak.

20 yil öncesine kadar ilçede sadece köylünün geçim kaynagi olan zeytincilik, artik büyük bir sektör haline geldi. 70 bin dekarlik alanda zeytin üretiminin gerçeklestirildigi Torbalida 30’a yakin zeytinyagi fabrikasi bulunuyor. Zeytin üretimiyle Türkiye’de ilk 5 sirada yer alan Torbali, bu ürünü markalastirip daha iyi fiyata daha genis pazarlarda satacak. Turgut Bulus önderliginde kurulan Torbali Zeytin ve Zeytinyagi Ureticileri Birligi, önemli projelerle zeytinimizi marka yapacak. Öncelikle üye sayisi arttirilacak ve her üyenin ürettigi zeytin ve zeytinyaginin en az yüzde 50’si alinacak. Ardindan da özelligine göre, paketlenip ambalajlanacak. Patenti alinacak olan marka ve logosuyla birlikte market raflarindaki yerini alacak.

HER YIL 5 MILYON LITRE ZEYTINYAGI URETILIYOR

TORBALI’DAKI tarimsal sanayinin ana ürünü olan zeytinin degeri her geçen gün giderek artiyor. 70 bin dekarlik zeytin üretim alanina sahip Torbali’da yaklasik 1200 üretici bulunuyor. 2 milyona yakin zeytin agacinin bulundugu ilçede her yil 5 milyon litrenin üzerinde zeytinyagi üretiliyor. Gemlik, Edremit, Ayvalik, Domat ve Memeli gibi zeytin çesitlerinin üretiminin yapildigi Torbali’da öneminin artmasindan sonra, zeytine ve zeytinyagina daha fazla önem verilmeye baslandi. Zeytin üreticiligi, Torbali’da gözde bir sektör haline geldi. Yaklasik 2 ay sonra baslayacak olan hasat ile ovada büyük bir hareketliliginde starti verilmis olacak.

30’A YAKIN FABRIKA BULUNUYOR

ZEYTIN üretimi bakimindan oldukça verimli topraklara sahip Torbali Ovasi’nda zeytin, yaygin olarak Ahmetli, Karakuyu, Yeniköy, Dagtekke basta olmak üzere dag köylerinde yetistiriliyor. Torbali’da yaklasik olarak 30 tane zeytinyagi fabrikasi bulunuyor. Ilçede Verde, Yagzade, Hayber, Efendiogullari, Taris, Çetineller, Çinarlar, Isik gibi birçok önemli fabrika bulunuyor. Her biri sektörünün önemli firmalari olan mevcut fabrikalarda islenen zeytinyagi, dünyanin dört bir yanina ithal ediliyor. Cirolari milyon dolarlari bulan bu fabrikalar istihdam, malzeme alisverisi, ürün satisi, ödedikleri vergi gibi kalemlerle ilçe ekonomisine ciddi katki sunuyor.

BIRLIK PAKETLEYIP SATACAK, ÇIFTÇI KAZANACAK

ZEYTININ çok önemli oldugu Torbali’da, geçtigimiz aylarda birlik kuruldu. Gida, Tarim ve Hayvancilik Ilçe Müdürü Kenan Uyar’in fikir babaligini yaptigi Zeytin ve Zeytinyagi Ureticileri Birligi, gerçeklestirdigi Genel Kurul’dan sonra Turgut Bulus baskanliginda çalismalarinin startini verdi. Birlik, köy ziyaretlerine baslayarak üye sayisini arttiracak. Su anda kurucu 120 üyesi bulunan birlik 2 ay içerisinde üye sayisini 500’e çikartmayi hedefliyor. Uye kaydi sirasinda, üreticilerden ürettikleri ürünün en az yüzde 50’sinin birlige verilmesi istenecek.

PAKETLEME VE AMBALAJ FABRIKASI KURULACAK

KALITELI zeytin ve zeytinyagi ile Türkiye’nin en çok zeytin üreten bölgesi açisindan ilk 5’te kendisine yer edinen Torbali’da zeytincilik alaninda bir devrim için harekete geçildi. Birlik çatisi altinda toplanacak olan üreticiler, artik kendi ürününü kendisi pazarlayacak. Izmir Valiligi Il Özel Idaresi’ne sunulan projeye göre, birlik kendi markasini olusturup zeytin ve zeytinyagini paketleyip ambalajlayacak. Il Özel Idareden ilk 3 yil için yaklasik 250 bin liralik bir destek alinacak. Bu destek ile gerekli makineler alinacak.

TORBALI’NIN ZEYTINI VITRINLERDEKI YERINI ALACAK

TORBALI’NIN zeytin markasini olusturacaklarini dile getiren Birlik Baskani Turgut Bulus: “Zeytinimizle kendimizi bütün Türkiye’ye tanitacagiz. Nasil ki Marmara Birlik artik bir marka oldu. Biz de kendi markamizla büyüyecegiz. Önümüzdeki günlerde Marmara Birlige bir ziyaret gerçeklestirip, bilgi alacagiz. Ardindan fuarlarda stant açarak, kendi ürünümüzü tanitacagiz. Bunun yani sira organik tarima tesvik edip, kalite standardimizi daha da yukarilara tasiyacagiz. Torbali’nin zeytini ve zeytinyagi kendi adiyla kendi markasiyla vitrinlerdeki yerini alacaktir” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web