REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mayacilar Izmir’de tekellesti Ticaret Odasi harekete geçti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mayacilar Izmir’de tekellesti Ticaret Odasi harekete geçti
164 Görüntüleme
24 Ocak 2013 - 7:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali Ticaret Odasi Yönetim Kurulu Uyesi Nurettin Albas, Izmir genelinde tekellesen mayacilara karsi savas açti. Yasanan tekellesme nedeniyle firinci, istedigi yerden maya alamiyor.

TORBALILI firincilar, son aylarda mayaya yapilan zam ve tekellesmeye karsi çikti. Izmir’de hizmet veren maya firmalari, 10 gün önce aldiklari kararla kendi müsterileri disindaki hiçbir firinciya maya satmamaya karar verdi. 3 ay içerisinde de mayaya yüzde 100 oraninda zam yapti. Firmalarin mayada tekellesmesi, firincilarin parasiyla baska bir marka maya almasini da engelliyor. Torbali Ticaret Odasi Yönetim Kurulu Uyesi olan Nurettin Albas, “Izmir genelinde mayada tekellesme var. Firinci esnafini magdur ediyorlar. Firinci, parasiyla istedigi mayayi alamiyor” dedi.

3 AY IÇINDE  YUZDE 100 ZAMYAPILDI
ILÇEDEKI firincilarin her türlü sorunuyla yakindan ilgilenen Torbali Ticaret Odasi, fazla gramajdan dolayi 11 bin liralik cezayi Türkiye’nin gündemine getirerek firincilarin sesi olmus ve yasanin geri alinmasini saglamisti. Her platformda firincilarin sorunlarini dile getiren Torbali Ticaret Odasi, simdi de maya tekellesmesine karsi kamuoyu olusturmaya çalisiyor.  Yönetim Kurulu Uyesi Nurettin Albas, Izmir genelinde faaliyet gösteren 6 maya firmasinin 3 ay içerisinde mayaya yüzde 100 oraninda zam yaparak fiyati 20’den 25’e, ardindan 30 ve 40 liraya kadar yükselttigini belirtti. Zammin yüksek olmasina ragmen karsi çikmadiklarini söyleyen Albas, 10 gün önce maya firmalarinin kendi aralarinda tekellestigini dile getirdi. Mayacilarin kendi aralarinda anlasarak, müsterileri disindaki firinlara mal satmadigini ifade eden Nurettin Albas, “Kimse kendi müsterisi disindakine maya satmiyor” seklinde konusarak sözlerini noktaladi.

FIRINCI, ISTEDIGI MAYAYI ALAMIYOR
TORBALI’DA 25 tane firin isletmesinin faaliyet gösterdigini dile getiren Albas, “Hali hazirda ilçedeki bütün firinlar günlük ortalama 6 bin liralik maya kullaniyor. Aylik 180 bin liralik maya alimi gerçeklestiriliyor. Toplanip kendi aralarinda karar veren mayacilar, müsterisi disindaki firincilara mal satmiyor. Tamamen büyük bir tekellesme nedeniyle firinci esnafi büyük bir zararda. Firinci, parasiyla istedigi mayayi alamiyor. Esnaf, kullandigi mayadan memnun olmayip degistirmeye karar verse, bunu yapamayacak. Esnafin maya degistirme hakkini elinden aldilar. Firinci esnafi, mayada tekellesme nedeniyle magdur durumda. Konuyu Türkiye Firincilar Federasyonu Baskani Halil Ibrahim Bakirci’yla da görüstüm. Ankara’da maya fiyatlarinin 32 lira oldugunu ve herhangi bir tekellesmenin söz konusu olmadigini söyledi. Tekellesmenin önüne geçmek için Ticaret Odasi olarak var gücümüzle çalisiyoruz. Meclis Baskanimiz Abdulvahap Olgun ve Yönetim Kurulu Baskanimiz Behçet Çinar da bu konuda yogun bir çaba gösteriyor” diye konustu.

FIRINCI ISTEDIGI MAYAYI ALAMIYOR
TORBALI’DA 25 tane firin isletmesinin faaliyet gösterdigini dile getiren Albas, “Hali hazirda ilçedeki bütün firinlar günlük ortalama 6 bin liralik maya kullaniyor. Aylik 180 bin liralik maya alimi gerçeklestiriliyor. Toplanip kendi aralarinda karar veren mayacilar, müsterisi disindaki firincilara mal satmiyor. Tamamen büyük bir tekellesme nedeniyle firinci esnafi büyük bir zararda. Firinci, parasiyla istedigi mayayi alamiyor. Esnaf, kullandigi mayadan memnun olmayip degistirmeye karar verse, bunu yapamayacak. Esnafin maya degistirme hakkini elinden aldilar. Firinci esnafi, mayada tekellesme nedeniyle magdur durumda. Konuyu Türkiye Firincilar Federasyonu Baskani Halil Ibrahim Bakirci’yla da görüstüm. Ankara’da maya fiyatlarinin 32 lira oldugunu ve herhangi bir tekellesmenin söz konusu olmadigini söyledi. Tekellesmenin önüne geçmek için Ticaret Odasi olarak var gücümüzle çalisiyoruz. Meclis Baskanimiz Abdulvahap Olgun ve Yönetim Kurulu Baskanimiz Behçet Çinar da bu konuda yogun bir çaba gösteriyor” seklinde konusarak sözlerini tamamladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web