Büyük Torbalı

Mimar Sinan’in metodu geri döndü

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mimar Sinan’in metodu geri döndü
548 Görüntüleme
04 Mart 2011 - 22:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarihte Mimar Sinan gibi dünyaca taninmis pek çok mimarin binalarin dis yüzey kaplamalarinda kullandigi ‘söve’ sistemi Torbali’da da hayata geçirildi. Özçelik Insaat, “Batisöve” markasiyla Türkiye’nin önde gelen üretici ve ihracatçi firmalarindan birini faaliyete açti

TORBALI’NIN köklü firmalarindan olan Özçelik Insaat  2010 Aralik ayinda Çaybasi Mahallesine dev gibi bir yatirim yapti. 1989 yilindan bu yana Izmir bölgesindeki pek çok basarili projeye imza atan Özçelik Insaat, deneyimine ve sektöründeki ihtiyaçlarina göre üretmis oldugu dekoratif mantolama ve dis cephe ürünlerde “Batisöve” markasiyla Türkiye’nin önde gelen üretici ve ihracatçi firmalarindan birini faaliyete açti. 1 milyon TL’lik yatirimla hizmete açilan Batisöve ürettigi ürünleri Türkiye pazari basta olmak üzere Avrupa ve Orta Dogu ülkelerine gönderiyor. 2011 yilinda yeni yatirimlarin oldugunu söyleyen firma sahibi  Faruk Özçelik, Çaybasi Mahallesi’nde 5 bin metre kare kapali alana yeni yatirimlarin olacagini söyledi. Özçelik: “Su anda yeni bir yatirim içerisindeyiz. Yaklasik 2 milyonluk bir yatirim yapacagiz. Yeni kuracagimiz fabrikada 100 kisiye istihdam saglayacagiz”

ISI YALITIMI ENERJI TASARRUFU SAGLAR

ÇAYBASI Mahallesinde ürettigi ürünlerle ülke pazarina damgasini vuran Batisöve firmasi Izmir bölgesinde sektöründe ilk olma özelligini tasiyor. Dis cephe mantolamanin çok önemli oldugunu dile getiren firmanin Ihracat Müdürü Fahrettin Kosan: “Oturdugumuz binalarda isisal konfor sartlarini olusturmak için binalarin duvarlarinda, çatilarinda soguga ve sicaga karsi aldigimiz önlemlere isi yalitimi diyoruz. Isisal konfor, iç ortamda sicakligin 21 – 22 C’ye ulasmasi ile olusur. Bunun için kisin mekani isitmak için soguga karsi yazinda tam tersi klima kullanarak sicaga karsi iç ortam sartlarini bu sicakliga getirmeye çalisiyoruz. Uygulanan isi yalitim uygulamalari isi yalitim malzemeleri binalarin isitma ve sogutmasi için harcanan enerjiyi en aza indiriyor. Yapi denetim kanunundaki degisiklik 01 Ocak 2011’den itibaren 81 ili kapsamakta. Enerji performans yönetmeligi yeni binalarin mutlaka isi yalitimli olmasini saglayacak yeni yönetmeligin denetimi daha yaygin olacak. Enerji verimliligi için önemli bir adim olacak diye düsünüyoruz” dedi. Isi yalitimli bir binanin yalitimsiz binaya göre yari yariya daha az enerji harcadigini dile getiren Kosan: “Isi yalitimsiz bir bina su an içerisinde oturdugumuz binalar metrekarede yilda 300 ile 350 kw saat enerji harciyor. Oysa isi yalitimli bina mantolama yapilmis duvar ve kirislerinde gerekli önlemler alinmis bir binada  metrekarede yilda 100 ile 120 kw saat harciyor. Yani yaridan bile fazla. Bu, insanlarin isitma ve sogutma için kullandigi enerji faturalarinin yari yariya düsmesi demek kisin dogalgaz faturalarinin yazinda serinlemek için kullandigi klima elektrik faturalarinin yari yariya azalmasi demek. Isi yalitimi, çevre açisindan da çok önemli. Tükettigimiz yakit kadar atmosfere karbondioksit saliyoruz atik gaz saliyoruz, ne kadar az yakit kullanirsak atmosfere salinan atik gazlarda o oranda azaliyor isi yalitiminin çevre yönü de bu noktada vurgulanabilir. Daha az çevre kirliligi daha az hava kirliligi olusturdugu için yalitimli binalar, Türkiye’nin hedefleri için çok önemli” dedi.

SÖVE NE KADAR KALITELI OLURSA OLSUN UYGULAMASI ÇOK ÖNEMLI

DEKORATIF Yapi Sistemleri, Söve, Fugali Mantolama hakkinda genis bilgi veren Fahrettin Kosan: “Binalarin dis cephe süslemesinde ve isi yalitiminda kullanilmaktadir. Dis cephe süslemesi olarak kullanilan baslica ürünler söve, denizlik, kat silmesi, payanda, köse tasi ürünlerdir. Söve fiyat ve kalite açisindan ayni kulvar ürünlerine göre avantaj saglar. Söveler hafif oldugu için uygulamasi çok kolaydir ve binaya yük bindirmezler. Bu grupta isi yalitim amaçli düz ve fugali mantolama plakalari, siding (yali baski) malzemeleri de üretilmektedir. Söve dis cephe süslemesi olarak kullanilan baslica ürünler söve, denizlik, kat silmesi, payanda, köse tasi ürünlerdir. Söve ne kadar kaliteli olursa olsun söve uygulamasi çok önemlidir. Söve uygularken 45º kesimin düzgün olmasi gerekir. Pencere etrafina söve uygulamasinda pencere altina ve üstüne uygulanacak denizlik ve taç cepheye ayri bir güzellik katar. Dis cephesi söve ile süslenmis binalar sehir mimarisine estetik ve nitelikli bir görünüm kazandirir. Kapi ve pencereleri yagmur sularindan korumak ve bina çehresine estetik görünüs vermek üzere kapi ve pencerelerin yan kenarlari ile üst kenarlarina uygulanan yüzeyden disa dogru çikintili, degisik malzemelerden yapilabilen, estetik görünümlü yapi elemanlarina Söve denir” dedi.

ÇAYBASI’DAN DUNYA PAZARINA URUN GÖNDERIYOR

ÖZÇELIK  Insaat, dünyanin kabul görmüs mimarlari tara-findan binalarin dis yüzey uy-gulamalarinda kullanilan sö-vede bir marka yaratti. Söve, binanin dis cephesine uygu-lanan, eps strafordan yapilan üzeri reçine ile kaplanan ve her renge boyanabilen birçok modeli olan bir dekorasyon ve yalitim malzemesi. ISO 9001 standartlarinda üretim yapan firma sövede yeni bir marka olan Batisöve markasi ile yurt-içi pazarinin yani sira yurtdi-sindan gelen talepleri karsili-yor. Yillarin vermis oldugu tecrübe ile pazarin ihtiyaçla-rina cevap veren Batisöve, yüksek yogunluktaki EPS bloklarinin CNC makineleri tarafindan kesilerek olustu-rulan dekoratif prekast model-leri, arastirma  gelistirme (AR-GE) departmani tarafindan ge-listirilmis özel bir harç ile (yüksek mukavemet saglayan akrilik esasli yüzey kaplama harci) kaplanarak uygulamaya hazir hale getiriyor. Batisöve,  (Ar-Ge) çalismalarina yillik 200 bin TL bütçe ayiriyor. Dis cephe malzemelerinin sadece dekorasyon malzemesi olma-digini ayrica binayi güzellesti-ren, disaridan gelen ses, gürül-tü, toz ve ses gibi dis etkileri keserek iyi bir yalitim gerçek-lestirdigini ifade eden firma sahibi Faruk Özçelik: “Tarihte Mimar Sinan gibi dünyaca taninmis pek çok mimar, bina-larin dis yüzey kaplamalarinda söve ve payandalari tastan ya-parak, yapiya hem estetik hem de güzellik katmaya çalismis-lar. Ancak ilerleyen yillarda, yapilar tas sövenin agirligini çekemez hale gelmistir. Gü-nümüz binalari geçmise göre farkli, konforlu ve de oldukça yüksek katli yapilmaktadir. Bu durumda binalar rüzgâr ve so-gugu daha fazla almakta, dola-yisiyla masraflar artmaktadir. Batisöve ürünleri, EPS polis-tiren malzemeden imal edildi-ginden oldukça hafiftir,  bina-ya yük getirmez. Zaman içinde deforme olmaz. Urünler, kali-teli bir uygulama ile yillarca kullanabilir. Kaplama yüzeyi-nin sert ve dayanikli olmasi ayrica ürünümüzün esnek ve yüksek izolasyon özelligi sa-yesinde yurtiçi ve yurtdisin-daki tercih edilen bir marka olmustur” dedi.

BILINÇLI MUSTERI KALITELI URUN

TURKIYE’DE söve ve cephe kaplama üreticileri arasinda ciddi firmalarin yaninda söve hakkinda tam bilgisi olmadan imalat yapan firmalarin da bu-lundugunu dile getiren Kosan: “Müsteri alim yaparken ürü-nün sadece sekline ve modeli-ne bakarak karar vermektedir. Satin almadan önce ürünün hangi kalitede oldugundan emin olmaliyiz. Merdiven alti firmalarin üretmis oldugu dü-sük kaliteli söve ve cephe kaplama ürünlerinde, uygula-ma yapildiktan sonra dökül-meler meydana geldigi sikça görülmüstür. Batisöve olarak ürün satmak kadar ‘Bilinçli Müsteri Kazanmak’ ilkesi ile hareket etmekteyiz. Müsteri memnuniyetini ön planda tu-tarak özel projeleriniz için ka-talogumuzda bulunmayan istenilen farkli modeller, Batisöve uzman ekibi tarafin-dan tasarlanmakta, üretmekte ve müsterilerimizin begeni-lerine sunmaktayiz. Ayrica, müsterimize söz verdigimiz zamanda ürün teslimini ger-çeklestirmekteyiz. Batisöve ürünleri, evinizi hem farkli bir görünüm kazandirir hem de isi yalitim özelligi sayesinde en-erji kaybinin önüne geçer ve %50’ye varan isi tasarrufu saglar. Akdeniz Universitesin-de yapilan yanma, UV (günes isini), nem, su emme, darbe, asinma, asit, 3 noktadan eg-me, antibakteriyel, ses geçir-genligi ve termal sok testlerin-den dis cephe ürünlerimizin kalitesi Universite tarafindan onaylanmistir” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web