REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Mükellef devlet ile barisacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mükellef devlet ile barisacak
392 Görüntüleme
10 Mart 2011 - 22:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali Ticaret Odasi mart ayi olagan meclis toplantisinda Torba Yasasi masaya yatirildi. Izmir Vergi Dairesi’nden 4 grup Baskanin katildigi toplantida yasa ile ilgili önemli bilgiler verildi.

TORBALI Ticaret Odasi Meclisi Aylik Olagan Meclis Toplantisi ‘Torba Yasasi’ gündemi ile gerçeklestirildi. Yogun bir katilimin oldugu seminerin açilis konusmasini gerçeklestiren TTO Meclis Baskani Abdulvahap Olgun, Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi yapilandirilmasinin yeniliklerle dolu oldugunu belirtti. Hükümete, milletvekillerine ve emegi geçenlere tesekkür eden Olgun “Hükümetten borcunu ödemeyene gösterdigi müsamahayi bundan sonraki süreçte vergisini düzenli ödeyene de göstermesini bekliyoruz. Bu af sayesinde devletimiz mükellefi ile barismistir” dedi. Olgun’dan sonra kürsüye gelen TTO Yönetim Kurulu Baskani Behçet Çinar ise Izmir Vergi Dairesi Baskanligi müdürlerine katilimlarindan ötürü tesekkür etti.  Izmir Vergi Dairesi Baskanligi’ndan 4 grup müdürünün katildigi seminerde, Torbalili mükelleflerin ve muhasebecilerin Torba Yasasi ile ilgili olarak merak ettigi tüm sorular cevap buldu. Toplanti da ilk sözü alan Izmir Vergi Dairsi Tahsilât Müdürü Okan Akyol, Torba Yasasi’ni farkli bir sekilde yorumladi. Akyol, “Torba Yasasi af degil, Amerikalilarin dedigi gibi maziyi temizlemek” dedi.

AF DEGIL MAZIYI TEMIZLEME

EN kalabalik toplantilarindan bir tanesine imza atan Ticaret Odasi, Torba Yasasi ile ilgili olarak Izmir’deki ilk semineri gerçeklestirdi. Seminere Izmir Vergi Dairesi Baskanligi’ndan Tahsilat Müdürü Okan Akyol, Gelir ve Kurumlar Vergisi Müdürü Kemal Akmaz, Usul Müdürü Kamile Türe ve Ihtilafli Isler Müdürü Baskani Metin Borucu katildi. Seminere konusmaci olarak katilan Okan Akyol, “Bu toplantiyi organize eden Torbali Ticaret Odasi’na tesekkür ediyor ve kutluyorum. Kanunun uygulandigi 9. günde Torba Yasasi ile ilgili ilk toplantiyi Izmirde yapan ilk kurum TTO oldu. Halk arasinda ‘af’ olarak adlandirilan yasa asil olarak maziyi temizlemek manasina gelmektedir” dedi. ‘Torba yasa’ olarak adlandirilan bu düzenlemede birbirinden farkli 141 degisik kanunda düzenlemenin yer aldigini hatirlatan Kizilot, bu düzenlemelerin içerisindeki en önemlileri vergiler ve sigorta primleri ile ilgili yenilikler olduguna dikkat çekti.

SIGARA CEZALARINA AF YOK

YASA kapsaminda anaparanin alinmamasi gibi bir durumun söz konusu olmadigini söyleyen Akyol: “Vergi cezalari ve faizler kalkacak. 120 liranin altindaki idari para cezalari ile 12 TL’nin altindaki geçis ücretleri sistem tarafindan otomatik olarak si-linecek. Ancak sigara içilmesi nedeniyle kesilen cezalarda her-hangi bir alinmama gibi durum yok. Dosyalari azaltan, idareyi rahatlatan dogru bir uygulama. Borç yapilandirma basvurusu 2 Mayis’a kadar devam edecek. Yapilandirma için yazili bir se-kilde basvurmak sart ve herhan-gi bir teminat da istenmiyor. Ya-pilandirma 6 ila 18 taksit ara-sinda yapilacak. Ödemeler ise 2 ayda bir gerçeklestirilecek. Ay-rica kredi kartiyla da ödeme im-kâni için gerekli yetkiler alindi”

MATRAH ARTTIRIMI MUKELLEFIN SIGORTASIDIR

SEMINERDEKI son konusmayi ise Gelir ve Kurumlar Vergisi Müdürü Ke-mal Akmaz yapti. Vergi ve matrah ar-tirimi konusunda katilimcilari bilgilen-diren Akmaz: “Bu yapilandirma ne kadar elestirilse de is adamlarinin bi-rikmis borçlarini ve gelecekte yapi-lacak olan yatirimlar için çok büyük önem arz eden bir yasa. Ulkemizde kayit disilik çok fazla. Bu yasayla bunun önüne geçilecek. Mükellefler kanunlarin belirledigi sekilde matrah-larini arttirabilecek. Matrah artirimi mükellef için bir sigortadir. Vergisi ve matrahini arttiran mükellefler vergi incelemesinden muaf olacak” seklin-de konustu. Iki bölümden olusan se-miner, katilimcilarin sorulariyla son buldu. Toplanti sonunda bir açiklama yapan Meclis Baskani Olgun, önü-müzdeki hafta ise Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bölge Müdürü ve kur-maylarini Torba Yasasi kapsaminda agirlayacaklarini söyledi.
IHTILAFLI VERGILERIN YUZDE 50’SI KALDIRILIYOR

TAHSILÂT Müdürü Akyol’dan sonra söz alan Hukuk Büro Bas-kani Metin Borucu, katilimcilari vergi denetlemeleri ve davalarin boyutlari hakkinda bilgilendirdi. Slayt gösterisi ile konusma yapan Borucu, TTO’yu yasa çik-tiktan sonra bu kadar kisa sürede seminer yapma-sindan dolayi tebrik etti. Torbali’nin vergisini zamaninda ödeyen iyi bir ilçe oldugunu ifade eden Borucu, sözlerini yapilan yeniliklerle sürdür-dü: “Vergi mahkemesi asama-sinda olan ihtilafli vergi ve cezalarda, verginin yüzde 50′si kaldiriliyor. Kalan yüzde 50′sinin ödenmesi isteniyor. Cezanin tama-mi ve gecikme zammi siliniyor. Verginin kalan yüzde 50′si için TEFE/UFE’ye göre faiz isteniyor. Mükellef vergi mahkemesinde kazanmissa, vergide indirim orani yüzde 80 oluyor. Kaybetmisse ver-gide indirim yapilmiyor. Her iki-sinde de cezalar sifirlaniyor” dedi. 31 Aralik 2010 tarihli kamu ala-caklarini baz alan düzenleme, “vergiler, vergi cezalari, trafik para cezalari, gümrük vergileri ve idari para cezalari, sosyal güvenlik primleri ve id-ari para cezalari, bele-diyelerin vergi, ücret ve su alacaklari, elektrik, ögrenim kredisi, destek, çesitli aidat, çiftçi kredisi ve sulama bedeli, ecrimisil, kira, irtifak hakki” gibi alacak-lari kapsiyor. 25 Subat tarihinde yürürlüge giren yasa hakkindaki bilgilendirme yapan Usul Müdürü Kamile Türe, kanunun ön gördügü sekilde ödeme yapilmadigi takdir de pismanlik hükümlerine göre islem yapilacagini dile getirdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web