Büyük Torbalı

Ödenegi alan belini dogrulttu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ödenegi alan belini dogrulttu
207 Görüntüleme
11 Ağustos 2011 - 21:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçtigimiz yil Torbali’da 198 isletmenin aldigi Kisa Çalisma Ödenegine bu yil sadece 13 isletme basvurdu. Is Kur Müdürü: Isletmelerimiz toparlanip kendi kendilerine yetmeye basladi
ÇALISMA ve Sosyal Güvenlik Bakanligi bir yandan ekonomik krizden etkilenen isyerlerine destek olmak, diger yandan istihdami korumak için baslattigi Kisa Çalisma Ödenegi uygulamasi Torbali basta olmak üzere birçok bölgede isletmelere umut olmaya devam ediyor. Böylece kriz dönemlerinde çalisilmayan dönemlere ait ücretler bir süre devlet tarafindan karsilaniyor. Bakanligin uygulamasi sayesinde isverenlerin kriz döneminde istihdami koruma maliyetlerinin azaltilmasi, isçilerin issiz kalmasinin önüne geçilmesi ve nitelikli isgücünün muhafazasi sayesinde üretim kalitesinin ve böylece rekabet güçlerinin korunmasi amaçlaniyor. Torbali’da geçtigimiz yil agirlikli olmak üzere isverenlere yapilan 198 kisa çalisma basvurusu kabul edildi. Geçtigimiz yil kapanmanin esiginden dönen bu isletmeler ayni zamanda isçi çikarmadigi için ilçedeki issiz sayisi da yükselmemis oldu.

ISLETMELERE DESTEK

ISKUR, üretimini durduran ve ödeme güçlügü çektigi için isçisini çikaran isverene kisa çalisma ödenegi imkâni sunuyor. Kriz ortaminda isçi çikarilmasini önlemek için gerçeklestirilen Kisa Çalisma Ödenegi’nden geçtigimiz yil ilçemizdeki 198 is yeri faydalandi. Bu is yerlerine toplam 248.298 TL’lik kisa çalisma ödemesi yapildi. Yapilan bu uygulama kapsaminda ISKUR çalisanlara aylik en az 268.670 TL, en çok 554.400 TL veriyor. Bu ödenek en fazla 6 ay süreyle verilebiliyor. Is Kur Sube Müdürü Mehmet Nayman, “Geçtigimiz yil yogun basvuru aldik. Fakat bu yil sadece 13 isletmeye Kisa Çalisma Ödeneginde bulunduk. Bu durum, ilçemizdeki isletmelerin kendi güçleri ile ayakta kalabildigini göstermesi bakimindan sevindirici”

ISLETMELERIMIZ KENDI AYAKLARI UZERINDE DURUYOR

ISYERINDEKI üretim genel ekonomik kriz veya zorlayici sebeplerle, haftalik çalisma süresi geçici olarak en az üçte bir oraninda azaltilmissa. Isyerinde faaliyet tamamen veya kismen en az 4 hafta süreyle durmussa, ISKUR bu is yerlerindeki isçiler için ödenek veriyor. “Kisa Çalisma Ödenegi” uygulamasi kapsaminda is verenlerden ekonomik kriz nedeniyle sikinti yasayan ve yaptigi isin üçte birini kaybedenlere de yanlarinda çalistirdiklari elemanlarini isten çikarma yerine kaybini karsilamak kaydiyla maas destegi verdiklerini belirten ISKUR Torbali Subesi Müdürü Mehmet Nayman söyle konustu, “Is verenlerin isten çikardigi isçileri, islerinin düzelmesi durumunda tekrar istihdam etmeleri için maaslarini biz ödüyoruz. Bunun yaninda isi azalan is yerlerinin de, eleman çikarmasi yerine bu elemanini elinden tutmasi, isten yasadigi kayip nedeniyle elemaninin maasinin bir bölümünü biz ödemek kaydiyla is verenlere destek vermeye devam ediyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web