Büyük Torbalı

Opel’e ‘Torbalı’ya dön’ daveti

Fransız PSA şirketinin satın aldığı Alman Opel’inin Türkiye’de yeniden üretime başlaması tartışılmaya başladı. TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, PSA Grubu’nun CEO’su Carlos Tavares’e Fransızca mektup yazarak Torbalı’daki tesislerde faaliyete başlanması çağrısında bulundu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Opel’e ‘Torbalı’ya dön’ daveti
365 Görüntüleme
20 Mart 2017 - 18:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Amerikan General Motors’un (GM) bünyesindeki Alman Opel’i, Fransız Peugeot Citroen Grubu’na (PSA) satması Türkiye’de ekonomi piyasasında bir anda gündem oldu. Gerek ekonomi uzmanları gerek iş dünyası temsilcileri, bir dönem Torbalı’dan dünyaya binlerce otomotiv gönderen Opel’e ‘Geri Dön’ çağrısı yaparken, Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, PSA Grubu’nun CEO’su Carlos Tavares’e Fransızca mektup yazarak Torbalı’daki tesislerde yeniden üretim yapılması çağrısında bulundu.
Torbalı’daki tesislerde yılda 10 bin adeta lüks otomobil üretip ihraç eden Opel’in 2000 krizine yenilmesinin ardından Türkiye’ye dönem senaryoları sık sık gündeme gelse de ilk kez yönetim değişikliği ile birlikte kesin dönüş dillendirilmeye başlandı. Fransız PSA’nın Torbalı’daki tesisler ile ilgili vereceği karar merakla beklenirken, etkinli bir büyüme için Türkiye’ye dönme çağrıları geçtiğimiz haftadan bu yana ekonomi gündemini meşgul ediyor. Torbalı’da da heyecan yaratan bu ihtimal üzerine bir değerlendirme yapan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, PSA Grubu’nun CEO’su Carlos Tavares’e mektup yazarak, “Torbalı’daki tesisinizde yeniden üretim yapın” çağrısı yaptı.

TORBALI’NIN CAZİBESİNİ ANLATTI

TTO Başkanı Olgun Tavares’e hitaben yazdığı mektupta şu ifadelere yer verdi: “Opel’in 1989 yılında yaptığı tesis ile Torbalı’nın sanayileşme hamlesi hız kazanmıştır. Bugüne geldiğimizde ise 54’ü yabancı sermayeli olmak üzere 750 üretim tesisi kentimizde faaliyet göstermektedir. Phılıp Morris, Groupe Atlantıc, MSC Group, JTİ, Dr. Oetkher, SFS Intec gibi uluslararası dev firmalara ev sahipliği yapan Torbalı’nın 932 milyon dolarlık ihracatı ile 100’ün üzerinde ülke ile lojistik bağı bulunmaktadır. Dünyaca ünlü markaların kentimizi tercih etmelerinin en büyük sebepleri ise şunlardır; Kentimizin içinden otoyol bağlantısı geçmektedir. Ayrıca demiryolu-hızlı tren hattının üzerinde de yer almaktadır. İzmir Adnan Menderes Havaalanına 25 kilometre, İzmir Alsancak Limanına ise 40 kilometre yakınlıkta yer almaktadır. Ayrıca ilçemizin; yapımı devam etmekte olan İstanbul-İzmir Otoyoluna da bağlantısı bulunmaktadır. Yeterli işgücü ve sanayileşmeye elverişli uygun alanların bulunması yatırımlar için büyük bir cazibe oluşturmaktadır.”

2000’DE ÜRETİM DURMUŞTU

Opel Türkiye, 1989 yılında 40 milyon mark yatırımla yüzde 100 yabancı sermaye olarak kuruldu. Opel fabrikası, Torbalı’nın ev sahipliği yaptığı en önemli marka firmalardandı. Opel Türkiye fabrikası, Türkiye’nin Renault ve Tofaş’tan sonra faaliyet geçen üçüncü otomobil fabrikasıydı. Tesisin devreye girdiği yıl 1990’da Opel bu tesislere bin 156 otomobil monte etti. Bu yıl sonrasında bu miktar 6 binin üzerine çıktı. 1992 yılında 9 bin oldu, 1993 yılında da 12 binin üzerine çıktı. Bu durum 1993 yılına kadar sürdü. 1993 yılına gelindiğinde Opel Türkiye, ithalata başladı. İlk yıl 6 bin 630 araba ithal edildi. Bir yıl sonra baş gösteren ekonomik kriz Opel’i de vurdu. Torbalı tesislerinde yapılan montaj bir yıl öncesinin yarısına 6 bin 626’ya düştü. İthalat ise üçte birine bin 802’ye geriledi. 1995’de hemen hemen bu rakamlar aynı düzeyde seyretti. Yıllık üretim kapasitesi 10 bin adet olan fabrika ekonomik krize direnemedi ve 2000 yılında kapandı. Türkiye’nin İzmir’den yönetilen tek otomotiv markası olan Opel, Torbalı’daki montaj tesisini yedek parça deposu haline getirdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web