Büyük Torbalı

Pamukyazi’da yilda 12 bin ton tuz üretiliyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Pamukyazi’da yilda 12 bin ton tuz üretiliyor
366 Görüntüleme
27 Aralık 2010 - 22:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


Ece Tuz, Izmir, Tire, Selçuk, Aydin, Kusadasi, Söke, Akhisar’a ürün gönderiyor. Aylik 1500 ton üretim kapasitesine sahip olan firma, yillik 12 bin ton tuz üretimi yapiyor.

1978 yilindan bu yana Pamukyazi Semti’nde faaliyet gösteren Ece Tuz Global Maks firmasi aylik 1500 ton üretim kapasitesi ile ilçedeki bir çok zeytin yag fabrikasi, tursu fabrikasi, tekstil ve deri firmalarina tuz üretiyor. Ilçenin yani sira yurdun bir çok bölgesine de tuz üretimi yapan firma ilçenin tek tuz fabrikasi olma özelligini tasiyor

ILÇENIN TEK TUZ FABRIKASI

TORBALI’NIN ilk ve tek tuz fabrikasi olma özelligini tasiyan Ece Tuz firmasi 32 yildir Torbali’nin Pamukyazi semtinde faaliyet gösteriyor. Temelleri Tekin Ayanlar tarafindan atildi. 2009 yilindan bu yana Ahmet Dogruyol tarafindan devir alinan isletme ilçe basta olmak üzere Izmir, Tire, Selçuk, Aydin, Kusadasi, Söke, Akhisar’a ürün gönderiyor. Aylik 1500 ton üretim kapasitesine sahip olan firma, yillik 12 bin ton tuz üretimi yapiyor. 6 personelin çalistigi isletmenin hammaddeleri Çigli Sasali’dan tedarik ediliyor. Firma Deri ve tekstil basta olmak üzere ilçedeki bir çok fabrikanin tuz ihtiyaçlarini karsiliyor. Firmanin ürünleri arasinda yikanmis iri tuz, yikanmis, firinlanmis elek 13 mm bulgur tuz, degirmende ögütülmüs ince tuz, ögütülmüs karincabas, yikanmis firinlanmis diri uz gibi bir çok genis ürün yelpazesi bulunuyor.
ISIMIZDE HIJYEN ÇOK ÖNEMLI
GIDA sanayi tuzu ve endüstriyel tuz olmak üzere iki çesit ürün imal ettiklerini ve her iki tuz çesidinde de tuzun yapisindaki en önemli kriterlerin yabanci madde miktari ve rutubet oldugunu ifade eden firma yetkilisi Mehmet Altinoglu: “Tarim ve Köy Isleri Bakanligi’nin belirledigi Türk Gida Kodeksi Tuz Tebligi’ne uygun olarak tuz üretimi yapilmaktadir. Endüstriyel tuzlar deri, tekstil, otel isletmelerinde ve aritmada kullanilmaktadir. Gida sanayisi tuzlari ise salça, tursu, zeytin, et ve süt ürünleri ile ilgili sektörlerde kullanilmaktadir. Bizim isimizde en önemlisi yabanci madde ve rutubet olayina dikkat etmeniz gerekir. Bundan dolayi uzman personellerimizle en tiziz ve hijyen ortamda tuz üretiyoruz” dedi.

REKABET, PIYASAYI KÖTU ETKILIYOR

TUZ piyasasinda büyük bir rekabetin oldugunu ifade eden Altinoglu: “Izmir’deki firmalarla rekabetimizden dolayi islerimiz durgun geçiyor. Firmalar fiyatlari sürekli indiriyor. Biz de ayakta kalabilmek adina fiyatlari indirmek zorunda kaliyoruz” dedi. Tuz piyasasinda her  tuzun ayni olmadigini belirterek deniz tuzlarinin yani sira göl ve kaya tuzlarinin da bulundugunu ancak göl ve kaya tuzlarinin içerisindeki mineraller sebebiyle gida sektöründe tercih edilmedigini ifade eden Altinoglu: “Deniz tuzunun içerisinde dogal iyot bulunuyor. Bunun da saglik açisindan hiçbir sakincasi yok. Tuzun kullanim alanlari oldukça genis. Ancak vatandaslar ne yazik ki tuz hakkinda yeteri kadar bilgi sahibi degil” dedi. Sanayici olarak alt yapi sorunlarinin da büyük sikinti yarattigini ifade eden Altinoglu: “Altyapi çok yetersiz. Atik sulari vidanjörlerle kendimiz çekiyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web