Büyük Torbalı

Philsa’nin atiklari islenerek tarimda kullaniliyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Philsa’nin atiklari islenerek tarimda kullaniliyor
365 Görüntüleme
12 Ağustos 2010 - 21:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çevre dostu teknolojilerle enerji tüketimini önemli  ölçüde azaltan Torbali Philip Morris,üretim atiklarindan organik gübre olusumunu saglayarak ekolojik tarima destek oluyor.

ATIK yönetimi çalismalari ile geri dönüsümde yüzde 96,3 degerine ulasan Philsa üretim sonrasinda ortaya çikan tütün tozlari, aritma ve çimlerden olusan 260 tonluk atigin geri dönüsümünü sag-liyor. Kompost olarak adlan-dirilan yöntem sayesinde elde edilen gübreler;
toprakverimliligini artirma, toprak yapisini ve niteligini iyilestirme özelligiyle biliniyor. Philsa, atiklarin geri dönüsümü ve enerji tüketimini azaltma çalismalariyla Haziran ayinda Ege Bölgesi Sanayi Odasi Çevre Tesvik Ödülü’ne layik görülmüstü.Çevreye duyarli üretim ve isletim politikalari konusunu kurumsal sosyal sorumluluk hedeflerinin merkezine alan Philsa, enerji tüketimini azaltma ve atik yönetimindeki basarili çalismalariyla dikkat çekiyor. Philsa Torbali Fabrikasi’nda 2005’ten bu yana sürdürülen enerji tüketimini azaltma faaliyetleri sayesinde atmosfere salinan karbondioksit miktari 1.660 bin kg azaltildi. Buna ek olarak, fabrikada üretim süreçleri sonunda ortaya çikan tütün tozu atiklari, evsel atiklar ve aritma tesisinden çikan çamurlardan olusan 260 ton atik, çiftlik gübresi ile birlikte tabi tutulduklari fermantasyon islemi sonucunda toprak düzenleyici malzemeye çevrildi. Lisansli tesislerde üretimigerçeklestirilen bu malzeme tarim ve bahçecilikte toprak düzenleme maddesi olarak kullaniliyor. Toprak düzenle-yici kullanilan topraklarin daha verimli hale geldigi biliniyor.

HEDEFIMIZ YUZDE 99

PHILIP Morris / Sabanci’nin çevrecilik basarisiyla ilgili Çevre, Is Güvenligi ve Sagligi Müdürü Cihangir Tugrul sunlari söyledi: “Philip Mor-ris /Sabanci olarak hem çali-sanlarimiza hem de is ortaklarimiza çevrecilik bilinci asilanmasinin bir kurumsal vatandaslik görevi olduguna inaniyoruz. Gerek genel merkezimizdeki gerek üretim tesislerimizdeki tüm çalisanlarimiz da bu bilinçle hareket ediyor. Isletmelerimizde dogal kaynaklarin korunmasi ile ilgili yapilan tasarruf, bakim, ölçme ve izleme faaliyetleri sonucunda dogalgaz ve enerji harcamalarinda önemli ölçüde azalma kaydettik. Sirket olarak atik yönetimine de büyük önem veriyoruz. 260 ton atigimizin belli ölçüde karisimlari ve fermentesi sonucunda elde edilen kompost sayesinde topraktan aldigimiz emaneti yine topraga iade ettik. Atiklarin geri dönüsümünde 2010 yili itibariyle yüzde 96,2’yi yakaladik, hedefimiz ise yüzde 99.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web