Büyük Torbalı

Piyasada klima kalmadi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Piyasada klima kalmadi
378 Görüntüleme
17 Ağustos 2010 - 21:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sicaklardan kurtulmak için klima bayilerinin kapisini asindiran Türk halki stoklari tüketti. Klima bulamayinca vantilatör alan vatandaslar vantilatör satislarini da patlatti.

HAVA sicakliklarinin mevsim normallerinin üzerinde olmasi nedeniyle vatandaslar vantilatör ve klimalara yöneldi. Son yillarin en yüksek hava sicakliklarinin yasandigi ülkemizde insanlar serinlemenin yollari ariyor. Torbali’da Vestel, Arçelik, Iklimsa bayileri klima satislarinda adeta tavan yaptiklarini müsterilerine klima bulmakta zorlandiklarini dile getirdi. Firma yetkilileri klimalarin stoklarda tükenmesi üzerine vantilatör satis-larinin da üst seviyede oldugu ve bu sebepten dolayi yok sattiklarini dile getirdiler.

KILIMA VE VANTILATÖR KALMADI

TURKIYE genelinde hissedilen asiri sicaklar vatandasi bunaltiyor. Sicak-liklarin artmasi ve nem oraninda oldukça yüksek olmasi nedeni ile sicaktan kurtulmak isteyen vatandas-lar klimalara yönelirken, klima tak-tiramayan birçok vatandas ise vanti-latör alarak serinlemenin yolunu se-çiyor. Ancak vantilatör satan isyer-lerinin daha önce ‘fazla satilmaz’ diye mevcut sayida getirdigi vanti-latörleri yetistiremez duruma geldi. Her gün verilen siparislerin erimesi üzerine gün asiri siparis vermeye basladi. Ilçenin önde gelen esnafla-rindan olan ve yillardir beyaz esya sektöründe liderler arasinda yerini alan Tezcanlar Arçelik Beyaz Esya Magazasi sahibi Emre Tezcan, son dönemde yasanan sicaklar nedeniyle klima-larda ‘yok’ sattiklarini ve van-tilatörlerin de bittigini dile getirdi. Tezcan: “Su anda stoklarimizda kli-ma yok. Klima olmayinca vatandas-lar vantilatöre yöneliyor. Ama stok-larimizda vantilatör de kalmadi. Fab-rikamiz klima yetistirmekte zorlani-yor. Siparisleri yetistiremiyoruz”

STOKLAR TUKENDI SERVISLER TIKANDI

TORBALI’DA 25 yildir Ertugrul Mahallesi Mithatpasa Caddesinde hizmet veren Iklimsa Bayisi Güntas Mühendislik yetkilileri klima satis-larinda büyük oranda artis oldugunu servislerin müsterilere hizmet ver-mekte zorlandigini dile getirdi. Yet-kili satis müdürü Reyhan Meral, son yillarin en büyük klima satislari-nin yasandigini dile getirdi. Meral: “Su anda klimalarda yok satiyoruz. Tahminlerimizin üzerinde bir satis var. Günlük ortalama 15-20 adet kli-ma satiyoruz. Servislerimiz yetistir-mekte zorlaniyor. Ortalama günde 7-8 tane montaj yapiliyor” dedi. Genel-de enerji tasarrufu saglayan klima-larin tercih edildigini dile getiren Meral: “A enerji inverter klimalar çok tercih ediliyor. Bu klimalarin tercih edilmesinin en büyük sebebi yüzde 30 bir enerji tasarrufu sagla-masi ve performansi daha yüksek ve içerisinde R410 Yenigaz bulunmasi. R410 gazinin da özelligi hem çevre sagligina açisindan hem de eksi15 ile arti 55 dereceye kadar performans göstermesi” dedi.

RANDEVU ILE SATIYORUZ

TORBALI’DA uzun yillardir hiz-met veren Vestel Bayisi sahibi Aydin Tonguç, son yillarin en büyük klima satislarinin yasandigini dile getirdi. Tonguç: “Stoklarimizda klima kal-madi. Suanda yok satiyoruz. Siparis-leri yetistiremiyoruz. Müsterilere 10 gün öncesine randevu veriyoruz. Ser-vislerimiz gece yarisina kadar çalisi-yorlar ama yinede yetistiremiyoruz. Stoklarimizda klima olmadigindan baska firmalardan tedarik etmek is-tedik ama hiç kimsede klima yok” diyerek sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web