Büyük Torbalı

Prim borçlu esnafa ÖDEME KOLAYLIGI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Prim borçlu esnafa ÖDEME KOLAYLIGI
325 Görüntüleme
08 Şubat 2013 - 7:39
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali Esnaf ve Sanatkarlar Odasi Baskani Sezai Tamer, emekli olan ama çalismaya devam eden ve  prim borcu olan esnaflara ödeme  kolayligi getirildigini, esnafin bundan faydalanmasi gerektigini söyledi.

TORBALI Esnaf ve Sanatkarlar Odasi Baskani Sezai Tamer, emekli olan ve çalismaya devam eden ama  prim borcu olan esnaflara ödeme kolayligi getirildigini söyledi. Tamer, yaptigi açiklamada, emekli olan ama ticari faaliyetlerini yürüten esnaflarin, ödenmemis sosyal güvenlik destek prim borçlari için Mayis 2013 sonuna kadar basvurmalari halinde yapilandirilacagini, 36 ay taksitle ödeme kolayligi geldigini bildirdi.

BORÇLARDA YAPILANDIRMAYA GIDILECEK
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, sigortali lehine düzenlemeler içeren ve 4,4 milyon vatandasi ilgilendiren tasariyi kabul etti. Tasari ile emeklilik veya yaslilik ayligi kesilenlerin maaslari yeniden baglanacak. 4A, 4B ve 4C’den emekli olan ve ticari faaliyet yürütenlerin ödemesi gereken sosyal güvenlik primleri de yapilandiriliyor. SGK tarafindan sosyal güvenlik primini ödemedigi tespit edilen kisilerin söz konusu borçlarinin yapilandirilmasina imkân taniniyor. Mevcut durumda kamudan emekli olduktan sonra kamuya ait bir is yerinde çalismaya devam eden memurlar, emekli ayligi alamiyor. Ancak SGK, maasinin yani sira emekli ayligi da alan çok sayida memur bulundugunu tespit etti. Bunlara da taksit imkâni gelecek.

BAGKUR AFFI
YENI tasarida özellikle 4B kapsamindaki BagKur sigortalilari yer aliyor. BagKur’lularin uzun zamandir bekledigi prim borcunun affedilmesi de bu tasari ile gerçeklesti. 60 gün ve fazlasi borcu oldugu için saglik hizmetinden yararlanamayan BagKur’lular, artik bu hizmetlerden yararlanabilecek. 60 gün ve daha fazla prim borcu bulundugu için saglik hizmeti alamayan BagKur’lularin borcu silindi. BagKur prim borcu bulunanlar saglik hizmeti alamiyordu. Bu nedenle bu kisiler sigortasi olan es veya annebaba gibi yakinlari üzerinden saglik hizmeti aliyordu. Ancak kendi sigortali bulundugu için kanunen baskalari üzerinden saglik hizmeti almamalari gerekiyor. Uygulamada ise yüz binlerce kisi bu sekilde saglik hizmeti aldi. SGK’da bu durumda olanlari tespit ederek borç çikardi. Ancak çikarilan afla prim borcu oldugu için es, anne veya babasinin üzerinden saglik hizmeti alanlar,  kendi adlarina çikarilan borçlari ödemeyecekler.

SON BASVURU TARIHI 31 MAYIS

ESNAFIN elini çabuk tutup bir an önce basvuruda bulunmasi gerektigini belirten Esnaf ve Sanatlkarlar Odasi Baskani Sezai Tamer, “Emekli olmus ve kendi adina is yeri çalistiran esnaflarin kendi adina çalistirdigi is yeri için emekli maaslarindan sosyal güvenlik destek primi kesilmediyse, Sosyal Güvenlik Kurumu birikmis olan borcu  kisiden  tahsil yoluna gidecektir. Bu nedenle BagKur, SSK veya Emekli Sandigi’ndan emekli olduktan sonra kendi nami hesabina is yeri açan esnaf ve sanatkarlarimiz, emekli maaslarindan kesinti yapilip, yapilmadigi kontrol edilmeli ve kesilmediyse borçlarinin ne kadar oldugunu ögrenip en geç 31 Mayis tarihine kadar  taksitlendirilmelidir” seklinde konusarak sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web