Büyük Torbalı

Projeyi iyi yazan destegi kapar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Projeyi iyi yazan destegi kapar
233 Görüntüleme
26 Temmuz 2011 - 21:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hükümetin kurum, STK, KOBI ve isletmelere yönelik desteklerini arttirmasi üzerine harekete geçen Torbali Ticaret Odasi, Mali Destek Programlari’na genis katilim saglanmasi ve olasi proje fikirlerinin saglikli yansitilabilmesi için proje yazma egitimlerine basladi.

TORBALI Ticaret Odasi’nin kamu kurum ve kuruluslari, sivil toplum kuruluslari, STK’lar ve isadamlarinin hibe destek programlarindan yararlanmasi, proje hazirlama kapasitesini arttirmak ve gelecek dönem proje teklif çagrilarina hazirlikli olmasi amaciyla hazirladigi 4 günlük “Proje Yazma Egitimlerinin” startini dün verdi. AB, IZKA, KOSGEB ve ABIGEM uzmanlari 4 gün boyunca ilçede proje yazma egitimi verecek. Dün ilk olarak AB Projeleri Uzmanlari Güldan Kalem ve Türkan Canbaz, Avrupa Birligi Mali Yardimlari hakkinda yaklasik 5 saatlik sunumda bulundu. Egitime, Torbali’daki resmi kurumlarin ve isletme sahiplerinin ilgisi oldukça yogundu. Sunumun basinda egitim programi hakkinda bilgi veren TTO Meclis Baskani Abdulvahap Olgun, “Son yillarda isletmelere yönelik proje odakli destekler artmistir. Fakat bu konuda isletmeler ve üyelerimizin yeterli destegi alamadiklarini gözlemledik. Bunun üzerine baslattigimiz egitim programina gösterilen yogun ilgiden memnunuz”

KURUMLARDAN EGITIME ILGI

HUKUMETIN kurum, STK, KOBI ve isletmelere yönelik desteklerini arttirmasi üzerine harekete geçen Torbali Ticaret Odasi, Mali Destek Programlari’na genis katilim saglanmasi ve olasi proje fikirlerinin saglikli yansitilabilmesi için proje yazma egitimlerine basladi. TTO, Avrupa Birligi fonlarindan ve IZKA, KOSGEB ve AB desteklerinden en etkin sekilde yararlanilmasi için dün “Proje Yazma Egitiminin” startini verdi. Egitimlere kamu kurum ve kuruluslari, sivil toplum kuruluslari, meslek kuruluslari ve kar amaci gütmeyen birlik ve kooperatifleri temsilen yaklasik 100 kisi katildi. Torbali Belediyesi, Kaymakamlik Yazi Isleri, Il Özel Idare Müdürlügü, Saglik Grup Baskanligi, Ilçe Tarim Müdürlügü, STK temsilcileri ve çok sayida is adaminin takip ettigi program Ticaret Odasi Meclis Salonu’nda yapiliyor. Egitimde, projenin genel mantiginin yani sira, nasil bir yol izlenmesi gerektigi, dikkat edilecek hususlar ve bütçenin hazirlanmasi gibi konularin yani sira, proje çagrisina çikmis olan ihalelere nasil ulasabilecegi gibi konular irdelenecek. Is ve proje potansiyelinin yogun oldugu Torbali’da, egitimin ilk gününde saglanan katilim, bu tür konularin ilçede bir ihtiyaç oldugunu gözler önüne serdi. Özellikle resmi kurumlarin birçogunun birer temsilcisini egitimde hazir bulundurdugu gözlendi.

OLGUN: BILGILER PRATIKTE KULLANILINCA AMACIMIZA ULASACAGIZ

EGITIM programinin açilis konusmasini yapan Torbali Ticaret Odasi Meclis Baskani Abdulvahap Olgun, devletin son dönemde kurumlara ve is dünyasina yönelik desteklemeleri arttirdigini, fakat birçok kisinin bunlardan yeteri kadar haberdar olmadigini ve basvuru noktasinda teknik olarak sikinti çektigini söyledi. Kabul edilebilir proje hazirlamayi saglamak için TTO olarak Torbali Kaymakamligi’nin da destegi ile 4 günlük bir egitim programi hazirlandiklarini söyleyen Olgun, egitimlerde proje kavrami, mantiksal çerçeve analizi ve basvuru formu ve proje bütçesinin hazirlanmasi konularinda ajans uzmanlari tarafindan ayrintili bilgiler verilecegini ifade etti. Olgun, bu egitimlerin proje hazirlama kapasitesinin artirilmasina önemli katki sagladigini ve bu egitimlerle kazanilan bilginin pratikte kullanilmasiyla proje temelli hibe programlari bulunan ulusal ve uluslararasi diger kuruluslarin desteklerinden bölgenin azami ölçüde faydalanmasina imkan saglanacagini kaydetti. Olgun, sonbahar aylarinda yeni destek programlarinin açiklanmasi ile yeni proje yazma egitimleri düzenlenecegini bildirdi.

PROJE BIR KAGIDA YAZIP POSTALANMAZ

PROJE yazma egitimin ilk gününde AB Projeleri Uzmanlari Güldan Kalem ve Türkan Canbaz, Avrupa Birligi Mali Yardimlari hakkinda yaklasik 5 saatlik sunumda bulundu. Uzmanlar, projenin sanildigi gibi bir dosya kâgidina yazilip, fonlara teslim edilmedigini, teknik birçok ayrintisi oldugunu belirtti. Güldan Kalem, “Fikrimizi bir dosya kagidina veya A4 kagidina yazip postalayarak asla basariya ulasamayiz. En önemli nokta uygun proje destek çagrisi olmasi. Bununla ilgili Izmir Valiligi AB Birimi sik sik duyurular yapiyor. Önemli olan uygun projeyi, etkili bir sekilde yazip, dogru prosedürü takip etmek” dedi. Sunum, sinevizyon ile desteklendi.Bugün KOSGEB Uzmani Levent Arslan, yarin ABIGEM Direktörü Ebru Dinçer, Cuma günü IZKA Uzmanlari Halit Duran ve Emine Özçelik egitim verecek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web