Büyük Torbalı

Saanen keçisi yatirimcinin gözdesi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Saanen keçisi yatirimcinin gözdesi
276 Görüntüleme
01 Aralık 2012 - 8:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yüksek verimi nedeniyle tercih edilen saanen tipi keçi varligi, irili ufakli yatirimcinin yogun ilgisiyle, 5 yilda ikiye katlandi. Torbali’daki saanen keçi sayisi 1500 ila 2000 arasinda degisiyor

TURKLERIN göçebe kültürlerindeki vazgeçilmez konumunu yerlesik hayatla birlikte yitiren keçi, ithal irk saanen ile yeniden cazibe kazandi. Gida, Tarim ve Hayvancilik Ilçe Müdürü Kenan Uyar, yaptigi açiklamada Türkiye’nin artik keçi yetistiriciliginin önemini kavradigini, devletin ve yatirimcinin ilgisinin memnuniyet verici oldugunu söyledi. Soy islahi nedeniyle süt verimi yerli türlere göre yaklasik 10 kat daha yüksek olan saanen tipi keçilerin kapali sistemde yetistirilebildigini ve sütünün inek sütüne göre yaklasik 2 kat daha yüksek fiyatla satildigini anlatan Uyar, bu hayvanin verdigi yavru sayisinin da inekten 4 kat daha fazla oldugunu dile getirdi.

4 BIN SAANEN VAR

SAANEN tipi keçinin, bu kadar arti yönüne ragmen inege göre daha az yem tükettigine dikkati çeken Kenan Uyar, keçi yetistiriciliginin hobi olarak baslanarak büyük çiftliklere dönüstürülebilecek bir is olmasi nedeniyle de tercih edildigini bildirdi. Tüm avantajlarina ragmen yeteri kadar hayvan bulunamamasi nedeniyle sektörün yatirimci ilgisine paralel biçimde büyüyemedigine isaret eden Kenan Uyar, ”Saanen tipi keçi varligi 5 yilda ikiye katlandi. Torbali’da 2 bin gerçek saanen, 2 bini de kirma olmak üzere 4 bin yüksek süt verimli keçiye ulasildi”

“HIZLA YAYILIYOR”

SAANEN keçi yetistiriciliginin Tulum, Dagtekke, Naime, Taskesik, Kaplancik, Çamlica, Yeniköy agirlikli olmak üzere ilçede hizla yayildigini bildiren Kenan Uyar, söyle konustu: “Keçi sütü sindirimi kolay, anne sütüne çok yakin olmasi ve lezzeti nedeniyle her zaman yogun talep görüyordu. Saanen tipi keçinin avantajlarinin anlasilmasi ve fiyatlarin yükselmesi yatirimlari tetikledi. Hali hazirda ilçede 8 tane profesyonel anlamda saanen yetistiriciligi yapan çiftlik bulunuyor. Bu ise yatirim yapmak isteyenlerin sayisi her geçen gün artiyor. Bu ise yatirim yapmak isteyenler arasinda is adamlari da var, emekliler de var. Özellikle eline bir miktar para geçen insanlar arazileri de varsa toplayabildikleri kadar hayvanla ise girisiyor.”

SAANEN KEÇILERI

ALP kökenli bir tür olan saanen keçileri, soy islahi sayesinde Avrupa’da hayvan basina yillik ortalama bin litre süt verimine sahip. Türkiye’de ise yeni kurulan bir çiftlikte bu rakamin ortalama 400 litre olacagi tahmin ediliyor. Pazar sorunu bulunmayan keçi sütü, halen 1,301,50 kurus arasindan satiliyor. Devlet destegi de eklendiginde bu fiyat 1,451,65 liraya ulasiyor. Inek sütünde ise bu fiyat 6080 kurus arasinda kaliyor. Bir saanen damizliginin fiyati bin ila bin 500 lira arasinda degisiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web