REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Sag-sol bilmecesi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sag-sol bilmecesi
249 Görüntüleme
18 Mayıs 2012 - 7:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türk Lirasi’nin simgesi ilçede yaygin olarak kullanilmaya baslandi. Ancak birçok yerde parasal degerin sagina yerlestiriliyor. Merkez Bankasi ise solda olmasi gerektigini belirtiyor

MERKEZ Bankasi tarafindan 1 Mart 2012’de tanitilan Türk Lirasinin yeni simgesi, Torbali’da da yaygin bir sekilde kullanilmaya baslandi. Tanitimindan bu yana 2,5 ay geçen Türk Lirasi’nin simgesi, büyük markalarin kampanya görsellerine kadar genis bir yelpazede kullaniliyor. Ancak birçok isletme, simgeyi yanlis tarafta kullaniyor. Uluslar arasi uygulamalara paralel olarak ülke çapinda düzenlenen bir yarisma ile belirlenen simgenin, Merkez Bankasi’nin açiklamasina göre para tutarinin solunda bosluk birakilmadan yazilmasi gerekiyor. Torbali’da simgeyi dogru yerde kullananlar var ancak yanlis kullananlarin çogunlukta oldugu görülüyor. Bir kismi da solda kullanildigini ögrendikten sonra yerini degistirip dogru sekilde kullanacagini söylüyor. Tezcanlar Arçelik Bayii’nin sahiplerinden Emre Tezcan da, “Bizce uluslar arasi anlam degil okunus önemli. Bu nedenle de sagda yer almali. Nitekim biz de sagda kullaniyoruz”

SAGDA OLMALI

SIMGEYI sagda kullananlarin çogu, bunu okuma kolayligi için tercih ettiklerini söyledi. Pamukçular Mobilya sorumlusu Mustafa Pazan, “Bence solda olmasi anlamsiz. Bu zamandan sonra solda olmasi bizim için bir anlam ifade etmez. Vatandasin nasil anladigina ve okuduguna bakariz” dedi. Çelik Kardesler firmasinda Müdür Yardimcisi Mücahit Seker ise, kolay okundugu için simgeyi saga koyduklarini söyledi. 50 Türk Lirasi mi diyoruz, Türk Lirasi 50 mi diyoruz?” seklinde konustu.

BILMIYORDUM, DEGISTIRECEGIM

ILÇENIN taninmis esnafi Sanel Ayakkabi’nin sahibi Ibrahim Mendilcioglu da, Türk Lirasi’nin kisaltmasi olan TL’nin para degerinin saginda yer almasindan dolayi simgenin de sagda yer alacagini düsündüklerini söyledi. Geçtigimiz günlerde bir müsterisinin uyarisi üzerine simgenin sol tarafa konulmasi gerektigini ögrendigini belirten Mendilcioglu, “Levhayi yaptirdigimiz firmanin da bilgisi yokmus sanirim. Simgeyi kisa bir süre içinde dogrusuyla degistirecegiz” dedi.

DISARDA SOLDA, IÇERDE SAGDA

ÇARSIDAKI giyim magazalarindan BRG firmasi ise vitrinini boydan boya kapladigi fiyat reklaminda simgeyi para degerinin soluna yazanlardan. Disaridan bakildiginda dogru kullanim sergileyen firma, magaza içindeki tezgâhlarinda ise etiketlerine simgeyi sag tarafa yerlestirerek çeliski yaratiyor. Magaza Müdürü Mine Ipek, içerideki kullanimin vatandaslarin daha kolay anlamasini saglamak için uyguladiklarini belirterek, “Kullanimin solda oldugunu biliyoruz. Ancak vatandas simgeyi okumaya henüz alisamadi. Bu yüzden sagda kullanimi okuma kolayligi açisindan daha bir asinalik yaratiyor” seklinde konusarak sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web