REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Salça fabrikalarina fide üretiyorlar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Salça fabrikalarina fide üretiyorlar
618 Görüntüleme
30 Aralık 2010 - 22:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yillik 100 milyon adet sebze fide üretimi yapan Ege Fide, Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi ve Iç Anadolu Bölgesi’ne hitap ediyor. Isletme, sanayi agirlikli olarak da bir çok salça firmasina domates fidesi üretiyor.

ANTALYA’DA 28 yildir faaliyet gösteren Antalya Tarim sirketinin grubunda yer alan Ege Fide  Uretim Pazarlama A.S. firmasi, 2005 yilindan bu yana Subasi Mahallesi’nde faaliyet gösteriyor. Yillik 100 milyon adet sebze fide üretimi yapan firma; Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi ve Iç Anadolu Bölgesi’ne hitap ediyor. 62 bin metrekare üzerini kurulu olan isletme, sanayi agirlikli olarak da birçok salça firmasina domates fidesi üretiyor. Isletmenin en büyük prensibi ise saglik ve hijyen kurallarina uygun olarak müsterilerine hizmet vermek.

2,5 MILYON EURO ILE KURULDU

BIRÇOK firmaya ev sahipligi yapan Torbali, özellikle tarimsal yönü ile yatirimcilarin gözdesi olmus durumda. Türkiye ve dünya pazarina hitap eden birçok firma, yatirimlarini ilçeden yana kullaniyor. Agir sanayiden tarim sanayisine kadar birçok alanda boy gösteren firmalar, ilçedeki issizligin de büyük oranda önüne geçiyor. 2005 yilinda Subasi Mahallesi’nde 62 bin metrekare alan üzerine 2,5 milyon euro ile kurulan Ege Fide Uretim ve Pazarlama firmasinin, 20 bin metrekare kapali sera alaninda yillik; dikime hazir, saglikli 100 milyon adet sebze fidesi üretiliyor. Mevsimine göre isçi sayisinin degistigi isletmede 30 kadrolu personel görev yapiyor. Çalisanlarinin tamami Torbali’dan olan firma bünyesinde; 4 ziraat mühendisi, 3 ziraat teknikeri görev yapiyor. Ilk kuruldugu yillarda Ege Bölgesi’ne hitap eden firma, 5 yil içerisinde hedef büyüterek Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi, Iç Anadolu Bölgesi’nin tamamina hitap etmeye basladi. Modern tesislerinin hijyenik ortaminda sebze fidesi üreten firma, bunun yani sira sanayi agirlikli olarak, salça fabrikalarina domates fidesi üretiyor. Türkiye’nin önde gelen salça firmalarina hitap eden firmanin müsterileri arasinda Tukas, Acemoglu Gida, Dogus Salça, Tamek, Hilal Gida, Ipek Salça firmalari yer aliyor. Bayilik sistemi ile de müsterilerine ulasmaya çalisan firma, Ege Bölgesi’nde 100’e yakin müsteri grubuna sahip.

SALÇA FABRIKALARINA HITAP EDIYOR

TORBALI ikliminin fidecilik için uygun olmasi ve hitap ettikleri bölgelere esit uzaklikta olmasi nedeni ile Torbali’yi tercih ettiklerini söyleyen Firma Müdürü Özkan Karatas: “Öncelikle Torbali’ya yatirim yapmamizin amaci; hazir sebze fidesi tüketiminin fazla olmasi ve iklimin uygun olmasi. Bizim hitap ettigimiz bölgelere esit uzaklikta. Ulasimin kolayligi ve özellikle salça sanayisinin agirlikli olarak burada olmasi, bizim buraya yatirim yapmamizi sagladi. Kislik sebze ürünlerinin de agirlikli olarak burada olmasi, nedenlerimiz arasinda” dedi. Agirlikli olarak salça sanayisine hitap ettiklerini ifade eden Karatas: “Salça fabrikalari, üreticilerle kontratli üretim yapiyorlar. Fide firmalari ile anlasiyorlar. Ureticilere birçok konuda yardim sagliyorlar. Domates fidelerini bize ürettirip, üreticilere ulastiriyorlar. Biz de bu bölge basta olmak üzere hitap ettigimiz bölgelerdeki birçok salça fabrikasina hitap ediyoruz” dedi.

FIDECILIK SEKTÖRU BUYUYOR

FIDECILIK sektörüne her yil 3 firmanin dahil oldugunu ifada eden Özkan Karatas, bu sektörün gittikçe büyüdügünü ifade etti. Çiftçilerin, fidelerini hava sartlarina karsi koruyamadiklari ve çimlendiremediklerinden dolayi fide firmalarina bu alanda büyük ihtiyaç oldugunu da ifade eden Karatas: “Hazir fidecilik isi, tohum fiyatlarinin pahalanmasi dolayi ve çiftçilerin kendi fidelerini saglikli bir sekilde yetistirememesinden dolayi büyük bir ihtiyaç. Hazir fidelerde kök oldukça geliskin oldugundan bu fideler topraga daha erken adepte oluyor. Çiftçilerin ocaklarinda ürettigi fideler, bizim ürettigimiz fideler kadar saglikli olmuyor” dedi.

Is hacmimizi büyütecegiz

FIRMA olarak yatirimlarinin davam edecegini dile getiren Karatas, gelecek yillarda 20 bin dönümlük sera alanlarini 40 bin dönüme çi-kartmayi hedeflediklerini söyledi. 2 yil içerisin-de bu hedeflerine ulasmayi amaçladiklarini söyleyen Karatas: “Bizim amacimiz üreticiye saglikli, kaliteli ve istedikleri günde ürün te-darik edebilmek. Bizim isimizde, fidenin üreti-ciye istenilen tarihte teslim edilmesi çok önemli. Bu ilkelerimizden sasmadan gelecek yillarda is hacmimizi büyütmeyi hedefliyoruz. Hem daha çok kisiye is istihdami yaratacagiz hem de bulundugumuz bölgeye katkili olacagiz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web