REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Sam’da agirlanan ilk ilçe heyeti Torbali oldu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sam’da agirlanan ilk ilçe heyeti Torbali oldu
243 Görüntüleme
10 Aralık 2010 - 22:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TTO heyeti Suriye’nin Halep, Humus’ Sam illerine yaptigi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Torbali Ticaret Odasi heyeti, is ve inceleme gezisinin son gününde Sam’da Ticaret Odasi ve Sanayi Odasi’na ziyaretlerde bulundu

TORBALI Ticaret Odasi heyeti, Gaziantep’ten baslayarak Suriye’nin Halep, Humus ve Sam illerine yaptigi ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Is ve inceleme gezisinin son gününde Sam’da Ticaret Odasi ve Sanayi Odasi’na ziyaretlerde bulunan Torbali Ticaret Odasi heyeti, gittikleri her yerde oldugu gibi burada da ilgiyle karsilandi. Sam’da agirlanan ilk ilçe heyeti olan Torbali Ticaret Odasi’nin ziyaretinde, Türkiye’nin Ticari Atasesi Kaan Özdemir de hazir bulundu. Sam Ticaret Odasi Baskani Ghassan AlQallaa tarafindan karsilanan Türk heyeti, burada Sam’da yasayan Suriyeli is adamlari ile karsilikli is görüsmelerinde bulundu. Sam Ticaret Odasi’nin ardindan Sam Sanayi Odasi’nda Imad Ghriwati ile bir araya gelen Torbali Kaymakami Zeki Arslan, Ticaret Odasi Meclis Baskani Abdulvahap Olgun ve Ticaret Odasi Yönetim Kurulu Baskani Behçet Çinar heyette bulunan is adamlarinin isteklerini yetkililere ilettiler. Sam Ticaret Ataseligi vasitasiyla tespit ettikleri sorunlari yetkililere aktardiklarini ve çözüm beklediklerini belirten Çinar, “Bu tür zi-yaretlerimizi çogaltacagiz. Suriye’de ihalelerin geç so-nuçlanmasi, ihalelerin sonuçlanmasina ragmen akreditif açiklanmamasi gibi sorunlari Büyükelçilik ve Ticaret Ataseligi vasitasiyla ilgili bakana ilettik. Karsilikli is birligi çok güzel sonuçlara gebe olacak, ben buna inaniyorum.” seklinde konustu.

IKI ULKE ARASINDAKI TICARET HACMI SUREKLI ARTIYOR

SAM Ticaret Odasi Baskani Ghassan Al-Qallaa, Torbali’nin tarimsal sanayi, gida, teks-til, otomotiv ve makine imalati sektörlerinde ilerlemis oldugunu belirterek, “Özellikle turizmle ilgili konularda Torbalili is adamlari ile is birligi yapmak istiyoruz.” dedi. Ulkelerinde yabanci yatirimcilara önemli kolayliklar saglayan bir yatirim yasasi olduguna dikkat çeken Al-Qallaa, karsilikli ticaretin arttirilmasi için ortak çalisma yürütülmesi gerektigini söyledi. Al-Qallaa “Suriye’de üretilen ürünler sifir gümrükle Arap ülkelerinde dolasabilir.” diye konustu. Torbali Ticaret Odasi Meclis Baskani Abdulvahap Olgun ise Suriye ile daha çok iliski kurmak istediklerini belirterek, “Suriye’nin su anda agirlikli olarak Güneydogu ve Adana ile iliskisi var. Ancak Izmir ile Torbali ile çok iliskisi yok. Suriye tarih dolu çok güzel bir ülke ve Egeliler de buraya gelmek istiyorlar. Ancak tanitmak gerekiyor. Bunun için Suriye’nin önemli televizyon kanallarini ve gazetecilerini Izmir’de, Torbali’da agirlamak istiyoruz. Bu konularda önemli çalismalar yapacagiz.” dedi. Suriye ile son yillarda hizla gelisen siyasi ve ekonomik iliskilerin, 2007 yilinda imzalanan Serbest Ticaret Anlasmasi ve vi-zenin karsilikli olarak kaldirilmasiyla yeni ve olumlu bir sürece girdigini belirten Olgun, buna paralel olarak iki ülke ticaret hacminin 2,5 mil-yar dolara kadar yükseldigini, bakir bir pazar olan Suriye ile ticaretin önümüzdeki dönemde de artmasinin beklendigini ifade etti.

TORBALI’YA YATIRIM DAVETI

SAM Ticaret Odasi’ndaki temaslarin ardindan Sam Sanayi Odasi’na geçen Torbali heyeti, burada sanayicilerle karsilikli is görüsmelerinde bulundu. Torbali heyeti adina bir konusma yapan Kayma-kam Zeki Arslan, “Torbali son yillarda yildizi parlayan bir ilçe. Liman, havayolu, tren yolu ve otoyola olan yakinligi büyük bir cazibe olusturmus-tur. Bu cografi uygunluga gi-risimcilik ruhu eklenince or-taya ciddi bir sinerji çikmistir. Bu ziyaretin amaci ortak pa-zar arayisidir. Is adamlarimiz sadece satmayi degil; neler alabilirizin de arayisindadir. Sizleri ilçemize yatirim yap-maya davet ediyoruz.” dedi. Türk heyetini, Mevlana’nin “Ne olursan ol yine gel” söz-leri ile karsilayan Sam Sanayi Odasi Baskan Yardimcisi Basal Hamwi ise sunlari söyledi: “Iki ülke arasindaki sicak iliskiler son yillarda iyice ivme kazanmistir. Su anda sizleri Suriye’nin en büyük sanayi odasinda agir-lamanin büyük heyecani içe-risindeyiz. Iki ülke arasindaki ticaret hacmi 2 milyar dolar-dir. Bizim hedefimiz bu ra-kami 5 milyar dolara çikar-maktir.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web