Büyük Torbalı

Sanayinin mucidi tohum makinesi üretti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sanayinin mucidi tohum makinesi üretti
681 Görüntüleme
09 Mayıs 2011 - 20:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atatürk Sanayi Sitesi’nde tornacilik yapan Sezgin Akay, 1 yillik bir çalisma sonucunda ‘Viyollere Manuel Tohum Ekme Makinesi’ üretti. Tohum ekme makinesi, üretilmeye baslayali bir ay olmadan 5 adet satildi.

TORBALI Atatürk Sanayi Sitesi’nde tornacilik yapan Sezgin Akay, 1 yillik bir çalisma sonucunda ‘Viyollere Manuel Tohum Ekme Makinesi’ üretti. Gözde Torna isletmesinden yillardan bu yana usta olarak çalisan genç mucidin ürettigi ürün, yüzde yüz yerli sermaye. Tohum ekme makinesi, üretilmeye baslayali bir ay olmadan 5 adet satildi. Urettigi makinenin çiftçiler için hem zaman hem de maddi yönden birçok fayda saglayacagini söyleyen Akay, Torbali’da ilk kez böyle bir ürün ürettigi için çok mutlu oldugunu söyledi. Uretilen makine Torbali’da ortalama 5 bine yakin çiftçiyi yakindan ilgilendiriyor.

YUZDE YUZ YERLI SERMAYE ILE MAKINE URETTI

TORBALI’DA 1996 yilindan buyana faaliyet gösteren Gözde Torna atölyesi uzman ekibi ile hizmet veriyor. Isletme bünyesinde fabrikalara ve tarim sanayisine özel olarak bantlar, kurutma makineleri ve her çesit makine imalati yapiliyor. 4 personelin görev yaptigi isletmede çalisanlarin tamami çiraklik dönemlerinden buyana tornacilik mesleginin içerisinde yetisen ustalar. Personeller her biri ayri bir proje üreterek ortak ekip ruhu ile hareket ediyor. Isletmede uzun yillardir çalisan Sezgin Akay, 1 yildir üzerinde çalistigi ‘Viyollere Manuel Tohum Ekme Makinesi’ üretti. Uretilen makine yüzde yüz yerli ve kendi projesi. Makine dinomatik makine ile hava ile çalisiyor. Her türlü tohumu vakumlayarak viyollere tek tek birakma özelligine sahip. Makinenin kullanimi ise oldukça basit.

ÇIFTÇILERE KOLAYLIK SAGLAYACAK

ÇOCUKLUK yillarindan buyana tornacilik mesleginin içerisinde olan Sezgin Akayin en büyük destekçisi ise ustasi Tufan Sahin.  Ustasi ile sürekli istisareler içerisinde bulunan Akay, ilçedeki tarimciligi göz önünde bulundurarak bu makineyi ürettigini söyledi. Bu sistem sayesinde fidecilerin ve seracilarin kendi tohumlarini üretebileceklerini söyleyen Akay: “Ilçemizde birçok çiftçi var. Bunlarin birçogu tohum fidelerini disaridan satin aliyorlar. Bu makine sayesinde viyollere tohumlarini kendileri koyabilecekler ve fideleri kendileri yetistirebilecekler. Çiftçilerimiz hazir fideyi disaridan aliyorlardi ama bu sistemi aldiklarinda, disaridan sadece tohumu alacaklar ve ekecekler” seklinde konustu
TURKLER ISTERSE YAPAR

URETTIGI makinenin yüzde yüz yerli sermaye oldugunu söyleyen Akay: “Bu ürünü üretebilmek çin tam 1 yildir üzerinde çalisiyorum. Çok deneme yaptim, çok hüsrana ugradim ama yilmadim yap-tim” dedi. Bu makinelerin ge-nel olarak yabanci devletler-de üretildigini söyleyen Akay: “Biz Türkler istersek her seyi basarabiliriz. Disa bagimli veya hazir yasamaya alismi-siz. Evde düsünüyordum hirs yaptim ve bunu basardim. Makinemiz bir ay olmadi ama suanda 5 tane siparis aldik. Ilk hedefim bunun tam otomatigini üretmek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web