REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Santiye tozu yutmadan yapilan çizim, uygulamada sikinti yaratir

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Santiye tozu yutmadan yapilan çizim, uygulamada sikinti yaratir
261 Görüntüleme
15 Mayıs 2012 - 7:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yillardir santiyecilikle ugrasan, simdi de , çizim ve taahhüt islerine el atan Insaat Mühendisi Baris Bilgiç, kurdugu Çinar Mühendislik firmayla Enerji Kimlik Belgesi verme yetkisine de sahip.

TORBALI’DA uzun yillar santiye isleriyle ugrasan Insaat Mühendisi Baris Bilgiç, Muratbey Mahallesi TEDAS ariza servisi yaninda Çinar Mühendislik adi altinda ofis açti. Ocak ayinda hizmete giren ofiste Bilgiç, taahhüt, tadilat, iç dekorasyon, santiye ve çizim isleriyle hizmet veriyor. Bilgiç, santiye tozu yutmayan kisilerin hazirladigi çizimlerin uygulamada sikinti yarattigini, Torbali’daki bu eksikligi de Çinar Mühendislik olarak gidermeyi amaçladigini söyledi. Bilgiç, “Öyle çizimler gördük ki, projeyi uygulamaya koydugumuzda ciddi sikintilara neden oldu. Bu nedenle çizim yapacak yetkilinin bizzat santiyeyi gelip görmesi ve santiyenin tozunu yutmasi gerekir”

ENERJI KIMLIK BELGESI VERME YETKISINE SAHIP

KOCAELI Universitesi’nden 2003 yilinda mezun olan Insaat Mühendisi Baris Bilgiç, Antalya ve Fethiye’de otel ve apart otel, Dalaman’da ise site islerinde faaliyet gösterdi. Son 5 yildir Torbali’da santiyecilik yapan Bilgiç, ocak ayinda ise Çinar Mühendislik’i hizmete soktu. Ilçede çizim konusunda bir eksiklik gördügünü ve ofis açmasinda bu eksikligin önemli bir payi oldugunu belirten Bilgiç, aldigi egitimle Bayindirlik ve Iskan Bakanligi’ndan da binalarda enerji kimlik belgesi verme yetkisi kazandigini kaydetti. Geçen yil Ocak ayinda yürürlüge giren 5627 sayili Enerji verimliligi kanununa göre her binanin ‘Enerji Kimlik Belgesi’ (EKB) olma zorunlulugu getirildigini belirten Baris Bilgiç, “Bu konuda egitim alan mühendisler binaya gelerek birtakim ölçümler yapiyor. Bu ölçümleri Bayindirlik tarafindan saglanan Web tabanli bir programa girerek enerji katsayisini hesapliyor. Bu katsayiya göre binanin hangi enerji sinifinda oldugu ortaya çikiyor”

DENETLEMEYECEGIM SANTIYEYE IMZAMI ATMAM

TORBALI’DA santiyecilik alaninda gördügü en büyük sikintilardan birinin imza yetkisi oldugunu ifade eden Baris Bilgiç, “Yeni yasa ile mühendislere 5 santiye ile sinirlama getirildi. Santiye sefleri, bir insaatin her seyinden sorumlu olmasi gerekirken sadece imza atip parasini aliyor ve sorumlu oldugu projeyi denetlemiyor. Ben sorumlu olunan her santiyenin denetlenmesi gerektigini düsünüyorum. Santiyeye gitmeden seflik yapilmaz, bir insaatin sorumlulugu alinamaz; ama maalesef bu konuda herkes duyarli degil” dedi. Yasalara uyuldugu, bilinçli olundugu, is ve isçi güvenligi saglandigi takdirde tehlikelerin ve üzücü olaylarin önüne geçilebilecegini ifade eden Bilgiç, “Ofis açma nedenlerimden biri de bu. Bu önlemlerin alinmasi, mühendislerin görev ve sorumluluklari arasinda yer aliyor. Santiyecilikte insaata gitmeden imza atilarak is yürütülmesine karsiyim. Bir diploma bu kadar degersiz degil” seklinde konusarak sözlerini tamamladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web