Büyük Torbalı

Sarbek’ten Avrupa’ya mermer

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sarbek’ten Avrupa’ya mermer
385 Görüntüleme
27 Ekim 2011 - 20:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sarbek Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Balci Mermer, Tempo Mermer ve DNS Mermer, sektörünün iddiali firmalarindan. Mermer ile ilgili her türlü islemin yapildigi atölyelerde adeta ortaya sah eserler çikariliyor.

ÇOK sayida mermer atölyesinin ve mermer fabrikasinin faaliyet gösterdigi Torbali’da Izmir’in mermer ihtiyacinin yüzde 70’i karsilaniyor. Hammaddesi Torbali ve civar ilçelerdeki mermer yataklarindan elde edilen mermer islendikten sonra yogunlukla Avrupa olmak üzere yurt disi ve iç pazarda alici buluyor. Mermer ile ilgili her türlü islemin yapildigi atölyelerde adeta ortaya sah eserler çikariliyor. Mermerin tozunun bile degerlendirildigi atölyelerde çok sayida Torbalili istihdam ediyor. Sarbek Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Balci Mermer, Tempo Mermer ve DNS Mermer, sektörünün iddiali firmalarindan.

MERMERCILIK USSU

SARBEK Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Tempo Mermer, son sistem makinelerle hizmet verirken, el degmeden kesim isi yapiyor. Yazibasi’nda faaliyet gösteren Deniz Kal’in sahibi oldugu DNS Mermer de sikça tercih edilen firmalardan. Siparislere yetismekte güçlük çektiklerini söyleyen genç isletmeci ilgiden oldukça memnun. Kaliteli isçilik ve kaliteli malzeme ile sektörde kendilerini ispat ettiklerini söyleyen isletmeciler, Torbali’da mermer organize sanayi kurulmasi durumunda isletmelerin daha profesyonel hale gelecegini söylüyor.

AVRUPA YOLLARINDA

BÖLGEDE faaliyet gösteren bir diger mermer atölyesi olan Osman Demirci’nin sahibi oldugu Balci Mermer de oldukça ilginç çalismalar yapiliyor. Farkli icatlarla sektöre renklilik katan Balci, lazer kesim ile ufak parça mermerleri duvar dekorasyonunda kullanmaya baslamis. Mozaik, kirma ve patlatma modeli ile Italya basta olmak üzere Avrupa’ya ihracata basladigini söyleyen Balci, ev dekorasyonunda son trendin salon ve yasam ünitesinin arkasina kesme mermer dösenmesi oldugunu söyledi. Bu modeli Italya’ya ihraç etmeye basladiklarini söyleyen Balci, yakinda Tükiyede de yayilacagini söyledi.

Mermerin tozu altin degerinde

Torbali’da mermer sektöründe 2000’in üzerinde kisinin istihdam ettigini söyleyen Osman Demirci, “Ilçemizde hizla büyüyen sektörlerin basinda mermercilik geliyor. Geçmis yillarda deri ve tekstil isi yapmistik. Simdi mermer isine agirlik verdik. Torbali zaten yakinda mermer üssü olacak. Sadece mermer üretiminden ibaret degil islerimiz. Biz ayni zamanda mermerde sanat yapiyoruz. Mermer, tas devrinden bu yana bilinen bir hammadde. Bin yillardir mermer islenerek insanoglunun isine yariyor” dedi. Mermerin tozunun bile altin kadar degerli oldugunu söyleyen Demirci seramik fabrikalarinin mermer tozu için birbirleri ile yaristiklarini belirtti. Demirci, mermer üssü olmaya aday olan Torbali’nin girisine çok güzel bir mermer tak yapilmasi gerektigini de sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web